Metoda koja otkriva svaku aritmiju dostupna i u Srbiji: Kako funkcioniše i kome se preporučuje
Foto: VMA

Prvi aparat na Balkanu

Metoda koja otkriva svaku aritmiju dostupna i u Srbiji: Kako funkcioniše i kome se preporučuje

Život -
Kraj 2015. doneo je dobre vesti za srčane bolesnike koji imaju maligne promene srčanog ritma.

Nova metoda, koja se već nekoliko godina primenjuje u SAD i u zapadnoj Evropi, stigla je i na Vojnomedicinsku akademiju.

Poslednjih dana decembra u ovoj ustanovi ugrađen je implantibilni monitor srčane funkcije, i to prvi na Balkanu. Intervenciju je uradio dr Ognjen Gudelj, internista-kardiolog, koji objašnjava kako je ona tekla te kome se i zašto ova metoda preporučuje.

"Ovaj najmanji srčani monitor ugrađen je pripadniku Vojske Srbije starom samo 27 godina, koji je imao problem učestalih gubitaka svesti. U njegovom slučaju klasična neurološka i kardiološka dijagnostika nisu davale rezultate ni posle višegodišnjeg lečenja", kaže mr sc.med. dr Ognjen Gudelj.

Kako funkcioniše monitor

"Uređaj prati srčani ritam 24 sata, pa i do tri godine ukoliko je to potrebno, automatski snimajući nastanak aritmija kod pacijenta. Parametri otkrivanja aritmije automatski se podešavaju na osnovu informacija unetih u programator pre same ugradnje uređaja. Gde god da se pacijent nalazi, čak i kada je van Srbije, njegov srčani rad nadgledaju nadležni lekari, u ovom slučaju lekari VMA jer samo zdravstveni centar u kome je ugrađen uređaj može da sprovodi kompletnu kontrolu srčanog rad", dodaje dr Gudelj.

"Kad oseti simptome, i pacijent može da obavi snimanje. To čini pomoću aktivatora. Uređaj može simptome i sam da prepozna osnovu prethodnog programiranja. Tako se registruje svaki poremećaj srčanog rada, gubici svesti kod pacijenta i druga patološka stanja, a da lekar dobija obaveštenje o njima i može blagovremeno da se reaguje", objašnjava doktor.

Foto VMA
Foto VMA

Kako se ugrađuje monitor

"Sama ugradnja srčanog monitora se obavlja u lokalnoj anesteziji i za pacijenta je brza i komforna. Zbog dimenzija uređaja on nije vidljiv ispod kože", isitče.

Prema rečima dr Gudelja, život sa ovim uređajem je jednostavan i ne izaziva kontraindikacije. Kome se preporučuje Kako dodaje dr Gudelj, monitor može da pomogne pacijentima s učestalim sinkopama, odnosno gubicima svesti, malignim poremećajima srčanog ritma.

"Preporučuje se i pacijentima nakon radiofrekventne ablacije kako bi se dalje pratio srčani rad. A posebno je namenjen pacijentima s atrijalnom fibrilacijom", napominje.

Ovakav način dijagnostike značajno ubrzava, a samim tim i olakšava lečenje. "Broj pacijenata sa nerazjašnjenim gubicima svesti predstavlja veliki rastući problem, tako da sistemi kao što je ovaj omogućuju efikasno praćenje i doprineli su velikom napretku u procesu izlečenja ovih pacijenata", kaže dr Gudelj.

Ova intrervencija je urađena zahvaljujući pomoći kompanije "Medtronic", koja je i proizvođač monitora, a samu proceduru dr Gudelj je sproveo uz pomoć medinskog tehničara Darka Brkušanina.

Koliko je monitor velikDimenzije monitora su 44. 8mm x7.2mm x 4. 0 mm, a težak je 2.5 grama

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track