Ceca Kitić: Srbija mora da nauči da gazi do kraja!

Savet srpskim rukometašicama

Kada vodiš 4-5 razlike, moraš da igraš do kraja kako bi bilo 10, a ne da staneš i uvedeš meč u neizvesnost

BEOGRAD - Najbolja rukometašica sveta svih vremena Svetlana Kitić izjavila je da naša selekcija mora da nauči da gazi do kraja ako želi da ostvari dobar rezultat na Svetskom prvenstvu.Srbija je u ponedeljak posle velike borbe u osmini finala nadigrala Južnu Koreje s 28:27. Naša selekcija igraće u četvrtfinalu protiv Norveške."Uh, ponovo me je posle utakmice boleo želudac. Srbija je odigrala sjajnih 50 minuta, rešavala sve rebuse sa odbranama Koreje i kada smo poveli 22:16 mislila sam da ćemo iskoristiti priliku da rasturimo protivnika i ubedljivom pobedom uplašimo Norvežanke. Ali... Još jednom se pokazalo da nemamo pobednički mentalitet i iskustvo na velikim takmičenjima. Kada vodiš 4-5 razlike, moraš da gaziš do kraja kako bi bilo 10, a ne da staneš i uvedeš meč u neizvesnost. Kao što rade Norvežanke i time izazivaju veće poštovanje rivala, jer što ga više poniziš protivnik te više poštuje. Ali dobro, bitno je da smo pobedili i da sutra imamo priliku da se nadmećemo sa po mnogima najboljim timom planete. Fizički delujemo mnogo mnogo spremnije nego na Evropskom prvenstvu pre godinu dana, ali psihički i taktički moramo da se pripremimo na najverovatnije neko iznenađenje u vidu odbrane 5:1 sa "indijancem" na nekom od naših bekova. A bekovi su nam sjajni, njih tri su protiv Koreje dale više od 20 golova i igrale gotovo sve vreme, to je fenomenalan učinak. Ono što ne valja i ne sme da nam se ponovi do kraja prvenstva je pad kod velikog vođstva. Moramo da gazimo do kraja, da želimo više, a ne da se zadovoljavamo razlikom i mislimo da je meč gotov. Gotovo je kada istekne 60 minuta. To treba da znaju i navijači koji će se naći u Areni. Devojkama treba podrška sa tribina, verujte mi na reč, to je neverovatna snaga koja vuče napred, posebno kada ne ide i treba da traje sve vreme, od zagrevanja do kraja utakmice. Jer ovo je šansa da se jedna generacija upiše u istoriju i ne bi je trebalo ispustiti. Što se ostalih rezultata tiče, iznenadilo me je ispadanje Crne Gore, iako poslednji gol koji je postignut opravdano nije priznat. Po pravilima rukometa, kada istekne 60 minut igra se „zamrzava“ i prestaje. Izuzetak je samo deveterac, koji se izvodi po isteku vremena i to tako sto se direktno šutira. Samo gol iz takve situacije se priznaje i onda kada je vreme isteklo", ispričala je Ceca Kitić.