DR NEVEN CVETIĆANIN: Zaruke na daljinu
Pre nekoliko dana navršilo se tačno deset godina od početka zvaničnih pregovora Srbije sa Evropskom unijom o pristupanju, što je zgodna prilika da podvučemo crtu. Generalno gledano, put Srbije u EU u prethodnih 10 godina liči na veridbu na daljinu i iz interesa, gde su se oba „verenika“ malo ohladila, ali shvataju da im je u zajedničkom interesu da održavaju vezu i unapređuju je koliko im to okolnosti dozvoljavaju, jer i jedan i drugi verenik misle da bi im raskid ovih zaruka više štetio nego koristio.
Tako da održavaju ove zaruke na daljinu, pri čemu svako radi ono što mu odgovara - Srbija koketira s drugim geopolitičkim silama i afilijacijama, a EU daje Srbiji na kašičicu pristup onim sektorima koji su neproblematični (o čemu svedoči prilično sporo otvaranje pregovaračkih poglavlja i klastera u prethodnih 10 godina), pazeći pragmatično da ne unese u svoj poredak neželjene „viruse“ sa Balkana. Pri svemu tome, ova dva „verenika“ imaju (ne)željeno i nestašno dete, takozvano Kosovo, koje jedan od verenika ne želi da prizna, a ovaj drugi verenik uglavnom, uz časne izuzetke, tera ovog prvog na priznanje ovog divljeg deteta.
Dakle, institucionalne „zaruke“ Srbije i EU kroz aktuelni proces pregovora o pridruživanju su bremenite mnogim problemima, ali uprkos svemu opstaju, jer je to, prvenstveno, u ekonomskom interesu obeju strana, a i pitanje je koliko oba „verenika“ imaju u ovom trenutku drugi izbor osim da održavaju ove zaruke na daljinu, pregovarajući zapravo o „predbračnom ugovoru“. A o tome da li će ove zaruke prerasti u brak, tj. pregovori o pridruživanju u punopravno članstvo, ne zavisi samo od ovih „verenika“ već i od njihove „rodbine“, pri čemu su u tom smislu interesantni odnosi Srbije sa Rusijom i Evropske unije sa SAD, jer se i u jednom i u drugom slučaju radi o dalekim i uticajnim geopolitičkim „rođacima“ jedne, odnosno druge strane.
Konačno, odnos između Srbije i Evropske unije je komplikovan, kao što su nužno komplikovane zaruke koje suviše dugo traju, a ne prerastaju u konkretni brak. A „zaruke“ između Srbije i EU traju punih 17 godina, kada je 2007/2008. parafiran, odnosno potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između dve strane, pri čemu je ovim zarukama prethodio i period manje ili više ozbiljnog „zabavljanja“ verenika, još od Okvirnog sporazuma EU sa Saveznom Republikom Jugoslavijom s kraja 2000. godine, odnosno posebno od samita EU-Zapadni Balkan iz 2003. iz Soluna, kada je „zabavljanje“ dveju strana postalo nešto ozbiljnije. No, od tada je proteklo dosta vremena, a ova „veza“ nije krunisana brakom, već samo labavim zarukama, da to ne podstiče mnogo entuzijazam jedne ili druge strane, već je zapravo reč o odnosu „iz računa“.
Ipak, uprkos račundžijskom odnosu obeju strana, najpozitivniji efekat pregovora Srbije sa EU i uopšte takozvanog puta Srbije u EU, koji se koliko-toliko održava, jeste što Srbija nije označena kao crna ovca na kontinentalnoj mapi, kao što je bila veći deo 90-ih godina i što joj je donosilo niz logističkih problema. Kolateralni pozitivni efekti puta Srbije u EU su podizanje standarda uređenja društva usled usklađivanja sa evropskim standardima, kao i izvestan ekonomski rast za čitavo vreme procesa pridruživanja i pregovora. Negativan kolateralni efekat približavanja Srbije EU je iseljavanje najobrazovanijeg i najvitalnijeg radno sposobnog dela stanovništva, koje ne prestaje da ide trbuhom za kruhom.
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova