(VIDEO) ŠTA JE TO SAKRILA NASA? Tokom pomračenja Sunca u svemir lansirani džinovski baloni puni bakterija
Foto: NASA, Foto: NASA

PRIPREMA ZA VEĆI PODUHVAT

(VIDEO) ŠTA JE TO SAKRILA NASA? Tokom pomračenja Sunca u svemir lansirani džinovski baloni puni bakterija

Planeta -

Za vreme pomračenja sunca, koje se dogodilo u ponedeljak, NASA je u saradnji sa Državnom univerzitetom u Montani lansirala u stratosferu džinovske balone ispunjene bakterijama.

Ovaj poduhvat je deo projekta "Eklips baluning“, koji će istraživačima pomoći u pripremama za put na Mars.

Timovi raspoređeni širom SAD poslali su oko 75 balona opremljenih kamerama i tragačima na visinu od 80.000 stopa. Preko 30 balona "odnelo“ je soj visoko otporne bakterije paenibacillus xerothermodurans zakačene za aluminijumske „kupone“. Naučnici se nadaju da će otkriti kako će bakterije reagovati kad se nađe u atmosferi na površini Marsa.

"Moramo da budemo izuzetno oprezni da ne dovedemo bakterije ili druge sitne organizme na druge planete“, rekla je za Gizmodo voditelj projekta i direktorka "Montana spejs grant kons“ Anđela des Džardins.

"Dok većina ovih sićušnih oblika života, kojih oko nas ima u obilju, neće preživeti putovanje kroz svemir, podrazumeva se da neki otporni tipovi mogu da se pritaje tokom putovanja i opstanu na površini druge planete. Da bismo bili spremni da planete koje posećujemo ostanu u stanju u kome smo ih zatekli, važno je da razumemo kako se bakterije tamo ponašaju“.

Baloni su poneli i kamere za beleženje video-zapisa formacija oblaka tokom pomračenja sunca. Neki od balona imaju vremenske stanice koje se zovu radiosonde, tako da istraživači mogu da posmatraju kako se Zemljina atmosfera menja tokom pomračenja.

"Video-zapisima i fotografijama je bilo potrebno dva dana da se vrate na Zemlju“, rekla je Džardinsova.

"Analizu eksperimenta sa bakterijama će uraditi naučnici u Kornelu i verovatno će rezultati biti gotovi za mesec ili dva. Za analizu atmosferskog odgovora na pomračenje iz naših posebnih balona sa radiosondama, takođe će trebati mesec do dva“.

Istraživači očekuju da će mnogo toga saznati kada im budu stigli rezultati analiza rađenih za vreme pomračenja od pre nekoliko dana. Običan svet je mogao na internetu da prati uživo prenos pomračenja koje su prenosile kamere na balonima.

(Kurir.rs/ Sputnjik Srbija)

Foto: NASA

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track