UKRAJINA TRAŽI PATRIOTE ZA OBARANJE RUSKIH KRSTAREĆIH RAKETA H-22 Portparol avijacije: Nama treba protivraketna odbrana
Foto: Printscreen Facebook, EPA / Martin Divíšek

okršaj na nebu

UKRAJINA TRAŽI PATRIOTE ZA OBARANJE RUSKIH KRSTAREĆIH RAKETA H-22 Portparol avijacije: Nama treba protivraketna odbrana

Planeta -

Sve učestaliji napadi ruskim krstarećim raketama H-22 koji se već sedam dana lansiraju a teritorije Rusije i Belorusije na ciljeve u Ukrajinu veliki su izazov za ukrainsku PVO koja nema mogućnosti da ih presretne.

Poslednji napad na Odesku oblast je kap koja je prelila čašu pa je tako portparol Komande Vazduhoplovstva oružanih snaga Ukrajine Jurij Ignat za radio Svoboda (Slobodna Evropa) izjavio je sledeće:

"Za obaranje takvih neprijateljskih projektila Vazduhoplovstvu Ukrajine su potrebni protivraketni sistemi zapadne proizvodnje, i dodao:

„Naša protivvazdušna odbrana je protivvazdušna, a ne protivraketna. Protivraketna odbrana je moćniji, moderniji sistem. Brže rakete. Odnosno, radi razumevanja – raketa mora da obori raketu. Taktičko-tehničke karakteristike bi trebalo da budu veće od ove rakete koja leti da pogodi zemaljski cilj. U stvari, to su protivraketni odbrambeni sistemi koji se danas nalaze u Poljskoj i Rumuniji i koje Rusija zaista nije želela da vidi blizu. Oni mogu da obaraju precizno krilate balističke rakete. Takvo oružje ne bi samo bilo korisno za nas, ono nam je izuzetno neophodno“, rekao je on prenosi Radio Slobodan Evropa.

Prema rečima Jurija Ignata, rakete H-22, koje su ruske trupe, između ostalog, koristile u tržnom centru u Kremenčuku, lansirane su nedaleko od granice na severu.

„Tu-22 poleću, lete u Kursku oblast u blizini granica Ukrajine, ne stupaju u dejstvo naše PVO i odatle lansiraju rakete na severne i centralne regione. Imamo nekoliko minuta da reagujemo. Zato, kada ti avioni polete u nebo – imamo obaveštajne podatke – mi objavljujemo vazdušni alarm na daljinu koju ti avioni mogu da pogode, rekao je on.

Ali, prema njegovim rečima, takve rakete sada vazduhoplovstvo Ukrajine može da obori „izuzetno retko“.

Kako piše portal Defence ua čini se da je u ovom slučaju portparol Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine Ignat aludirao na dva protivraketna sistema američke proizvodnje – kompleks Patriot i protivraketni sistem THAAD.

Inače SAD je raketni sistem Patriot razmestila u Poljskoj blizu granice sa Ukrajinom. Pre dve godine SAD su prodali Rumuniji Patriote i oni sad pokrivaju istočni deo zemlje uz granicu sa Moladvijom i Ukrajinom.

PVO, sistem Patriot, Patriot, antiraketni sistem Patriot
foto: EPA / Atef Safadi

PAC-3 Patriot

Na iskustvima rata protiv Iraka, SAD su se odlučile da modifikuju postojeće PVO sisteme, posebno raketni sistem Patriot (Raytheon MIM-104 Patriot PAC-1/2/3), koji se osim u medijskom izveštavanju nije baš proslavio u obaranju Sadamovih modifikovanih skadova. Zbog toga je pokrenut razvoj modifikovane verzije sa oznakom PAC 3 ( Patriot Advanced Capability 3), koje su jednice kopnene vojske armije SAD počele postepeno uvoditi u operativnu upotrebu 2002.godine. U borbenim uslovima patriot PAC 3 proveren je odinu dana kasnije u Drugom ratu protiv Iraka 2003. U daljem poboljšavanju sistema stručnjaci su posebnu pažnju posvetili modernizaciji postojećerg radarskog sistema i razvoju nove rakete koja u sistemu PAC-3 primarno namenjena uništavanju balističkih raketa sa dometom do 1.000 km.

Osnovna formacija koja ima u upotrebi raketni sistem Patriot PAC- 3 je baterija. Pored lansera M901 sa raketama PAC-3 ( dužina 5,2 m, širina trupa 0,26 m, razorno-rasprskavajuća bojna glava sa masom oko 73 kg, blizinskim upaljačenm, lansirana masa 315 kg u transportnim sanducima. Baterija opremljena sa baterijskom stanicom AN/MSQ-104 za vođenje rakete, modifikovanim višenamenskim radarskim sistemom AN/MSQ-53 dometa 170 km, komunikacijskim sistemima, generatorima električne energije potrebne za delovanje sistema.

Sva oprema je klimatizovana i u standardnim sanducima koji su namešteni na vozila i prikolice. Baterija može istovremeno da dejstvuje na 8 ciljeva, rakete PAC -3 prema njima vode najpre inercijalno sa mogućnošću korekture, a u konačnoj fazi dolaze u sistem aktivnog laserskog samonavođenja, cilj presreću sa neposrednim pogotkom.

Efikasnost raketa PAC-3 u presretanju balističkih raketa po visini je 15 km, a po daljini 20 km.

Poslednje unapređenje PAC-3 variajante, uključuje modifikaciju MPQ-65 radara i Lockheed Martin ERINT (Extended Range Interceptor) rakete. Ovaj amarički ERINT sistem, upoređuju sa analognim ruskim raketama iz 9M96 serije (koje će biti obrađene kasnije).

THAAD
foto: Foto: EPA/Jung ui Chel

THAAD

Predstavlja sasvim novo oružje mobilne protivraketne odbrane THAAD (Theater High Altitutde Air Defense) namenjen obezbeđivanju PVO odbrane vojišta. Razvoj ovog sistema je u fazi završetka. Slično kao i kod patriota raketni sistem THAAD osnovna formacija je baterija. Sistem raspolaže sa devet lansera M1075 [Oshkosh Truck Corporation Heavy Expanded Mobility Tactical Truck with Load Handling System (HEMTT-LHS)]u kome se nalazi raketa dužine 6,17m, širine trupa 0,34 m i lnsirne mase 600 kg.

Pored lansera sistem poseduje i višenamenski baterijski radarski sistem THAAD GBR (Raytheon Systems AN/TPY-2 X-band Ground-Based Radar) dometa 1.000 km sistem borbenog upravljanja BMC4I ( Battle Menagment Command, Conntrol, Comunication, Computer Iteligence), taktičku operativnu stanicu, stanicu za nadzor i kontrolu raketa, dodatne rakete u transportnim kontejnerima i generatore električne energije potrebene za rad sistema.

Sva oprema je postavljena u kimatizovanim i standardnim boksovima na vozilima i prikolicama.

Kurir.rs/A.Mlakar

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track