VOJNA HUNTA U NIGERU IMENOVALA VLADU: Sastanak šefova država Zapadne Afrike danas o narednim koracima
Foto: Balima Boureima / AFP / Profimedia

VOJNA HUNTA U NIGERU IMENOVALA VLADU: Sastanak šefova država Zapadne Afrike danas o narednim koracima

Planeta -

Pred samit regionalnih lidera koji su zahtevali okončanje preuzimanja vlasti od strane vojske, hunta u Nigeru je imenovala novu vladu.

Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država, Ujedinjene nacije i zapadne zemlje vrše pritisak na huntu da se povuče, dok su vojne vlade u Maliju i Burkini Faso obećale da će je braniti.

Niger
foto: Balima Boureima / AFP / Profimedia

Sastanak šefova država Zapadne Afrike koji će biti održan kasnije danas u Nigeriji ima za cilj postizanje dogovora o planu delovanja u Nigeru, gde su lideri koji su izveli državni udar odbili da se povuku uprkos pretnji bloka da bi mogao da upotrebi silu da obnovi demokratiju, preneo je Rojters.

Hunta je ignorisala 6. avgust, rok koji joj je dala Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS) da vrati svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma.

Mahamane Rufai Lauali, predstavljen kao generalni sekretar vlade, pročitao je 21 ime na televiziji bez preciziranja daljih planova.

Trojica vođa puča su imenovana za ministre odbrane, unutrašnjih poslova i sporta u vladi, koja je otprilike upola manja od prethodne.

UN traži puštanje Bazuma

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres izrazio je zabrinutost zbog Bazuma i njegove porodice nakon što je njegova stranka prijavila da su zatočeni u predsedničkoj rezidenciji bez struje i tekuće vode i da su danima bez sveže hrane.

Niger
foto: Balima Boureima / AFP / Profimedia

"Generalni sekretar još jednom poziva na njegovo hitno, bezuslovno puštanje na slobodu i njegovo vraćanje na mesto šefa države", rekao je portparol UN.

Sastanak u glavnom gradu Nigerije, Abudži, mogao bi da se pokaže kao ključni momenat. Očekuje se da će se lideri bloka dogovoriti o narednim koracima, koji bi mogli uključiti vojnu intervenciju, što je zvaničnik ECOWAS istakao kao poslednje sredstvo.

ECOWAS, Ujedinjene nacije i zapadne zemlje vrše pritisak na huntu da se povuče, dok su vojne vlade u susednom Maliju i Burkini Faso obećale da će je braniti.

(Kurir.rs/RTS)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track