OPASNA RIBA ULOVLJENA U JADRANSKOM MORU: U bodljama joj se nalazi jak otrov, a zbog načina njene ishrane postaje OZBILJNA PRETNJA
Foto: Proimedia/Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

sutručnjaci smatraju da ih ima najmanje 10

OPASNA RIBA ULOVLJENA U JADRANSKOM MORU: U bodljama joj se nalazi jak otrov, a zbog načina njene ishrane postaje OZBILJNA PRETNJA

Crna Gora -

Pero Ugarković sa Instituta za okeanografiju i ribarstvo saopštio je u Fejsbuk grupi „Živi svet Jadranskog mora“ da su u Jadranu poslednjih dana ulovljena dva primerka invazivne vatrene ribe.

„U Jadranu je upravo uhvaćena još jedna invazivna riba. Ulovio ju je meštanin na Luštici u Crnoj Gori, ulov će biti prijavljen njihovom Institutu u Kotoru. Moja prognoza je da ćemo ovog leta imati najmanje 10 ovakvih izveštaja na području južnog Jadrana, a možda i srednjeg, i to se mora prijaviti naučnicima", napisao je Ugarković u utorak.

"Gotovo je, Jadran je njeno more! Nismo morali dugo čekati na još jedan prijavljen ulov. Opet na Luštici. Uz tu sliku Danijela Đorđevića, ovo je treća ove godine. Predvidio sam minimum 10 primeraka 2024. godine, ali izgleda da sam potcenio brzinu njegovog širenja“, izvestio je samo dan kasnije o novom ulovu.

Vrsta je prvi put primećena u Jadranu pre pet godina

Prošle godine je Institut za okeanografiju i ribarstvo objasnio o kakvoj se ribi radi. Vatrena riba, riba lav ili paun je invazivna indo-pacifička vrsta poznata po šteti lokalnim ekosistemima. Hrani se autohtonim vrstama ribe i brzo se širi po celom Mediteranu.

Na telu ima otrovne bodlje koje izazivaju jak bol kada ubode. Postoji mogućnost pojave ozbiljnijih simptoma, pa se u slučaju uboda preporučuje poseta lekaru. Zbog toga se preporučuje oprezan pristup ovoj ribi, posebno u slučaju hvatanja tokom pecanja.

Zanimljivo je da je otrov u bodljama termolabilan, što znači da se može neutralisati toplotom. Najbolja metoda je da se ubodeno mesto odmah nakon uboda drži u vodi na temperaturi od 40-45 stepeni Celzijusa 30-90 minuta.

Vrsta je prvi put primećena u Jadranskom moru 2019. godine, a najseverniji nalaz je bio kod Visa 2021. godine. Predviđa se da će se sve češće pojavljivati u Jadranskom moru. Najčešće se može videti u blizini podvodnih grebena i na manjim dubinama dostupnim podvodnim ribolovcima i rekreativnim roniocima. Vatrenjača je odličnog ukusa i može se konzumirati.

(Kurir.rs/ Index.hr/ Preneo: T.A.)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track