ORLOVI NEMOĆNI NA KRITU: Srbija poražena od Grčke! Ugrožen plasman na Svetsko prvenstvo (VIDEO)

put ka mundobasketu

Košarkaši Srbije poraženi su od selekcije Grčke 70:63 (16:18, 19:14, 16:15, 19:18) u okviru 7. kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini.

1 / 23 Foto: FIBA

Najefikasniji u sastavu Srbije bio je Bogdanović sa 19 poena (6/19, trojke 3/12). Bjelica 9p, 4/11iz igre, uz 12 skokova i pet asistencija.

Kod Grčke Kalatis je ubacio 15, kao i Printezis, dok je Burusis bio na granici tripl-dabla (9p, 10sk, 8as).

Trenutno, "orlovi" su treći u grupi L, tri najbolje ekipe i idu na šampionat planete, ali pred poslednjih pet nastupa Gruzija i Izrael imaju samo po trijumf manje.

Dobro je što je najveći rival naše selekcije za treće mesto, Izrael, izgubio od Gruzije (85:80), pa je time olakšao put ekipi selektora Aleksandra Đorđevića ka najvećem takmičenju.

"Orlovi" se u narednom kolu za tri dana sastaju sa Estonijom u hali "Aleksandar Nikolić", dok Grčka gostuje Gruziji.

Plasman na Svetsko prvenstvo u Kini ostvariće najbolje tri selekcije iz svake od četiri grupe.

Đorđević je izmenjao devet igrača za četvrtinu. Grci su počeli veoma čvrsto u odbrani, sa faulima, kojima se sprečavaju lagani poeni. Sa druge strane, naš tim je ubacio tri trojke iz deset pokušaja, pa je po isteku prvog kvartala bilo 18:16 za Srbiju.

Do kraja poluvremena oba tima su igrala u mini serijama, a Grci su nakon dve četvrtine vodili 35:32. Tome su najviše dobrinela nešto lošija slobodna bacanja našeg tima, slab šut za tri poena i činjenica da su domaćini ubacili sedam od 13 šuteva van linije 6,75.

Grci su bolje počeli drugo poluvreme. Dizali su prednost do 11 poena 45:34 u 25. minutu. Tada je Bjelica zakucao i vratio zaostatak na jednocifren. Malo po malo, naš tim je smanjivao zaostatak, stigavši i na minus dva. Ipak na isteku treće četvrtine Grci su vodili 51:47.

U 35. minutu Srbija je trojkom Milosavljevića došla do izjednačenja 57:57, ali je tada Printezis pogodio četiri vezana poena. On i Slukas su u nastavku pravili najviše problema našem timu. Uz Kalatesa. Sa druge strane, od izjednačenja, naš tim tri minuta nije poentirao.To je bilo ključno da Grci naprave razliku i rutinski priverdu meč kraju.

Četvrta četvrtina

40. minut 63:70 - Kraj utakmice

39. minut 59:67 - Teška situacija za naš tim

38. minut 59:65 - Na drugoj strani pogodio je Papanikolau

38. minut 59:63 - Nedovićev prodor

36. minut 57:61 - Printezis vezuje 4 poena

35. minut 57:57 - Izjednačenje, Milosavljević

33. minut 54:55 - Trojka Bogdanovića

33. minut 51:55 - Grci za sada odoloevaju napadima Srbije, čiji napad nije tečan

30. minut 47:51 - Grci su na plus 4 pred poslednji kvartal

30. minut 49:45 - Trojka Nedovića, bek Srbije se razigrao

28. minut 38:48 - Period nešto manje efikasne igre

25. minut 36:45 - Bjelica zakucava

24. minut 34:45 - Grci su počeli da pogađaju, naša odbrana kao da nepostoji. Slukas se razigrao

23. minut 32:40 - Grci prvi put na meču imaju plus pet, a zatim pogađaju i trojku

Treća četvrtina

20. minut 32:35 - Slobodna bacanja i šut za tri poena su glavni problemi našegg tima, uz činjenicu da su Grci ubacili 7 od 13 trojki

20. minut 32:32 - Trojka Bogdanovića! Druga. Bogdan ima već 12 poena

19. minut - 29:32 - Slukas je vezao dve trojke

18. minut 29:26 - Milutinov je vezao tri poena, najpre dvojkom, a zatim jednim bacanjem. Srbija ih je do sada promašila 3 od 8

17. minut 26:26 - Papapetru za izjednačenje

16. minut 24:21 - Još jednom poeni pleja Bajerna

15. minut 22:21 - Kontra Jovića za lake poene

14. minut 20:21 - Bjelica skokom u napadu i zakucavanjem prekida seriju Grka

13. minut 18:21 - Grci drugi kvartal počinju serijom 5:0, a naš napad ne donosi nam priliku za otvoren šut ili lake poene

Druga četvrtina

10. minut 16:18 - Đorđević je izmenjao devet igrača za četvrtinu. Grci igraju veoma čvrstu odbranu, sa faulima, kojima se sprečavaju lagani poeni

7. minut 12:15 - Posle bacanja Jovića imamo tri poena prednosti

5. minut 8:7 - Trojka Jovića, vraća prednost na stranu Srbije

3. minut 5:2 - Trojka Bjelice

2. minut 2:0 - Sjajna akcija Bogdanovića i zakucavanje Milutinova

Prva četvrtina

Tim selektora Aleksandra Đorđevića nalazi se u situaciji da mora protiv do sada neporaženih Grka da traži pobedu koja će ga ostaviti u trci za plasman na SP. "Orlovi" trenutno zauzimaju treće mesto u grupi L sa skorom 4-2, iza Nemačke i Grčke (obe selekcije imaju 6-0), a ispred Izraela (3-3), Gruzije i Estonije (2-4).

"Najveća opasnost preti od sigurno od njihovog iskustva i dugogodišnjeg zajedničkog igranja. Vraćaju se na Krit, na to moramo da budemo spremni. Burusis igra sa velikim iskustvom, dok su tu atleticizam Adetokunba i Mitroglua koji je novo ime u reprezentaciji. Dosta atipično igraju. Tu su Printezis, Mancaris, Kalates, Slukas, Papapetru, Papanikolau... Sve igrači sa evroligaškim iskustvom i dugogodišnjim igranjem u istom timu. To je reprezentacija koja ima karakter, svake godine dolazi do završnica takmičenja. Sada igraju rasterećeno, imaju 6-0 iz prethodne grupe", rekao je selektor Đorđević uoči meča.

On je na put poveo 14 igrača: Stefan Jović, Vasilije Micić, Nemanja Nedović, Bogdan Bogdanović, Dragan Milosavljević, Aleksa Avramović, Marko Simonović, Nikola Kalinić, Nemanja Bjelica, Vladimir Lučić, Stevan Jelovac, Nikola Milutinov, Miroslav Raduljica i Uroš Luković.