VIDEO KADA JE TOP PRELETEO EVROPU: Evo kako se legendarni Dragutin Topić upisao u istoriju atletike
Foto: Profimedia

Sećanja

VIDEO KADA JE TOP PRELETEO EVROPU: Evo kako se legendarni Dragutin Topić upisao u istoriju atletike

Ostali sportovi -
Legendarni skakač u vis Dragutin Topić je napravio pravi bum na svetskoj atletskoj sceni 1990. godine, kada je prvo na Svetskom prvenstvu za juniore u Plovdivu osvojio zlatnu medalju, preskočivši 237 centimetara postavivši novi svetski juniorski rekord, da bi potom nekoliko nedelja kasnije zablistao i na Evropskom seniorskom prvenstvu u Splitu.

Posle leta iz Plovdiva, u karijeri Dragutina Topića se sve promenilo. Nacija je dobila istinskog atletskog heroja od koga se očekivalo da već u Splitu pokaže da je spreman za najveća ostvarenja. On je u Splitu lagano prebrodio kvalifikacije, a na dan finala Poljud je bio rasprodat, publika je došla da podrži novog sportskog junaka u pohodu na zlatnu medalju.

Interesantno je da je istovremeno kada je održavano finale u skoku u vis, Snežana Pajkić prva prošla kroz cilj u finalu trke na 1500 metara.

Fantastičnim skokom, Dragutin je prosto preleto preko letvice postavljene na 234 centimetara, obezbedio najsjajniju medalju, a onda sjajan skok proslavio čuvenim “pucanjem“.

Topić je sigurno preskako sve visine do 228 centimetara, a onda uz malo mučenje iz drugog pokušaja savladao je i 228 centimetara. Nošen velikom podrškom publike, popularni Top se posle “krize” na 228, podiže već na visini od 231 centimetar, koju preskače iz prvog pokušaja i tim skokom se vraća na poziciju koja je donesila medalju.

Usledio je potom skok na visini od 234 centimetara, koji je ostao do danas u pamćenju svim ljubiteljima atletike od Vardara do Triglava. Fantastičnim skokom, Dragutin je prosto preleto preko letvice postavljene na 234 centimetara, obezbedio najsjajniju medalju, a onda svoj sjajan skok proslavio čuvenim “pucanjem“.

Njegovo radovanje je tumačeno kako je kome odgovoralo u tom momentu, a svoju legendarnu proslavu skoka koji mu je doneo evropsku krunu objasnio je i sam Dragutin Topić mnogo godina kasnije:

“U to vreme sam sa svojim trenerom Mihajlom Švrakom čitao knjigu o možda i najpoznatijem japanskom samuraju koja se zove “Musaši“ i bio sam jako inspirisan njom, tako da taj pokret koji sam izveo, nije bilo pucanje iz pištolja, već vađenje mača iz korica i pobeda nad nevidljivim neprijateljem… To je bio moj i Mikin tajni jezik.”Fantastičnim skokom u Splitu, Dragutin Topić je obezbedio priznanja za sportistu 1990. godine u Jugoslaviji i za najboljeg mladog sportistu planete i upisao svoje ime u istoriju jugoslovenske i evropske atletike.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track