MARINA JAKŠIĆ STANARKA ZAGAĐENIH ZGRADA: Trudna sam, a moja doktorka nije za to da zadržim trudnoću!
Foto: Printscreen Yout Tube

Apel nadležnima

MARINA JAKŠIĆ STANARKA ZAGAĐENIH ZGRADA: Trudna sam, a moja doktorka nije za to da zadržim trudnoću!

Beograd -
Ja sam sad trudna. Išla sam u Dom zdravlja kod moje doktorke koja nije za to da zadržim trudnoću. Genetičari kažu da ne mogu da napišu crno na belo, ali govore da dobro razmislim da li da zadržim dete, jer postoji rizik, kaže Marina Jakšić stanarka naselja Ivan Ribar

BEOGRAD - Jedna od stanarki naselja " Ivan Ribar" u kome su u dve zgrade povećane vrednosti fenola apelovala je danas na Građevinsku direkciju Srbije (GDS) da što pre reši problem, jer su pojedini stanari i dalje u problematičnim stanovima, čime je ugroženo njihovo zdravlje.

Stanarka zgrade 1a u Ulici Mileve Marić Anštajn 82, Marina Jakšić je kazala da je zbog povećane vrednosti fenola njena trudnoća ugrožena, ali da nijedan genetičar neće da joj to pismeno potvrdi.

"Ja sam sad trudna, išla sam da proveravam opšte stanje, krvna slika je uobičajena. Išla sam u Dom zdravlja kod moje doktorke koja nije za to da zadržim trudnoću. Genetičari kažu da ne mogu da napišu crno na belo, ali govore da dobro razmislim da li da zadržim dete, jer postoji rizik", navela je ona.

Po njenim rečima, smrad nalik na naftu osećao se još pri useljenju u stanove, 15. januara 2014. godine, a vremenom se čak pojačao.

"Vreme je prolazilo, dok se nismo u maju obratili Građevinskoj direkciji i izvođaču radova. Na moja četiri dopisa, GDS nije reagovala. Prvi su reagovali izvođači radova koji su angažovali Zavod za zaštitu na radu, koji je izvršio merenja vazduha", dodala je stanarka. Ona je istakla da je od maja zvala Vojnomedicinsku akademiju (VMA) gde su joj rekli da mogu da je leče jedino ako je akutno otrovana.

"Nijedna zdravstvena ustanova koju sam zvala nije htela da mi pomogne, govoreći da nema parametara i menahizama da mi bilo šta ispita. Tek kada je problem poprimio šire razmere, oni su napravili paket parametara koji mogu da se ispitaju", rekla je ona.

Kako je objasnila, tek kasnije je Građevinska direkcija Srbije angažovala Gradski zavod za javno zdravlje da uradi merenja vazduha.

U saopštenju VMA, navodi se da je kod polovine pregledanih utvrđeno da su koncentracije zagađujućih materija veće, te da im je savetovano da se odsele. Međutim, nije konstatovan poremećaj zdravstvenog stanja koji bi se mogao dovesti u vezu sa izloženošću.

Rukovodilac Centra za higijenu i humanu ekologiju Gradskog zavoda za javno zdravlje Slaviša Mladenović kazao je da je u izveštaju iz jula ocenjeno da stanovi u "kojima se osećaju neprijatni mirisi ne ispunjavaju sanitarno-higijenske uslove (prisustvo zagađujućih materija) za stalni boravak ljudi".

"Stanari su informisani da stanovi nisu zdravstveno "bezbedni", posebno za trudnice, decu, starije ljude i hronične bolesnike. Stanarima je ukazano da mogući štetni efekti na zdravlje zavise, pored visine koncentracije materija, i od trajanja izloženosti tim materijama", kazao je Mladenović. On je istakao da je stanarima spornih stanova omogućena zdravstvena zaštita u Centru za kontrolu trovanja Vojnomedicinske akademije, gde je i obavljena toksikološka analiza o uticaju nađenih zagađujućih materija na njihovo zdravlje.

Gradski zavod je nastavio sa analizama tokom avgusta, a izveštaj će biti gotov do kraja nedelje. Jedan od stanara, Mirko Kocić rekao je za agenciju Beta da je najveći problem to što su vrednosti zagađenja u urinu njegovog dvogodišnjeg deteta tri puta veće i od koncentracije radnika koji su bili izloženi fenolu, iako su rađene dvadesetak dana pošto je njegova porodica otišla iz stana.

"Najveći problem je što su analize detetu starom dve godine rađene dvadesetak dana otkako je napustilo stan, a vrednosti u urinu su i dalje povećane, ima veću koncentraciju od supruge i mene, ali i od radnika koji su izloženi fenolu (a za koje je dozvoljena vrednost veća). Juče smo vodili dete na VMA i očekujemo danas, sutra da nam jave rezultate", naveo je Kocić.

Upitan da li je dobio novčanu nadoknadu od Građevinske direkcije, Kocić je rekao da nije, jer nije potpisao ugovor u kojem, kako je naveo, ima mnogo nejasnoća.

"Ono što zameramo jeste što nisu definisane štete za zdravlje i kako će oni nas ubediti da zgrada više nije štetna", rekao je on i dodao da je podneo prijavu protiv lekara iz Gradskog zavoda jer su podaci u izveštaju kontradiktorni sa analizom. U VMA su naveli da su uobičajene koncentracije fenola u urinu u opštoj populaciji do 26 mg/l, dok je za radnike dozvoljena koncentracija do 100 mg/l. Prilikom udisanja isparenja od fenola, može doći do iritacije disajnih puteva, ali i poslecica po centralni nervni sistem i oštećenja drugih organa.

Predstavnica za odnose s javnošću u Građevinskoj direkciji Srbije Katarina Konc izjavila je juče da "institucije države" snose odgovornost što je štetni izolacioni materijal "oplatol" korišćen pri izgradnji naselja "Mileva Ajnštajn" u Novom Beogradu, i da sličnih slučajeva ima još u glavnom gradu, ali da se o tome ćuti.

Navela je da će Direkcija snositi troškove računa stanara koji su se odselili, ali da stanari snose troškove selidbe i iznajmljivanja.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track