LONČAR O NAPADIMA NA LEKARE: Ako se incidenti nastave, hitne promene zakona
Foto: Tanjug Marko Đoković

Ministarstvo zdravlja

LONČAR O NAPADIMA NA LEKARE: Ako se incidenti nastave, hitne promene zakona

Društvo -
BEOGRAD - Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je danas da će zatražiti najhitnije promene zakona i oštre kazne, ukoliko se nastave napadi na medicinske radnike na radnom mestu.

Lončar je, nakon sastanka sa zaštitnikom građana Sašom Jankovićem, poverenikom Rodoljubom Šabićem, direktorkom Lekarske komore Srbije Vesnom Jovanović i predstavnicima sindikata iz oblasti zdravstva, rekao novinarima da je dogovoreno da se više ne apeluje, nego da se insistira i zahteva da ne postoji nijedan razlog da dođe do bilo kakvog incidenta u zdravstvenim ustanovama.

"Ako se incidenti nastave tražićemo najhitnije promene zakona i da se to najoštrije kazni, a u međuvremenu ćemo angažovati sve koji učestvuju u ovom procesu da odrade sve po važećim zakonima i po pravilima koja postoje, jer je krajnje vreme da pacijenti i zdravstveni radnici budu na istom zadatku i da ga zajedno rešavaju", rekao je Lončar.

On je naveo da je dogovoreno da se predstavnici sindikata i komore u narednih dan- dva formiraju telo koje će na šestomesečnom nivou pratiti sve incidentne slučajeve. Lončar je kao primer naveo da je pre nekoliko dana nezadovoljna rodbina pokušala da baci bombu na jednoj klinici u Beogradu, ali da je dolazilo i do tragičnih dešavanja u zdravstvenim ustanovama.

On je dodao da takve stvari ne smeju biti prepuštene slučaju, već da je potrebno transparentno izaći sa podacima koliko ima takvih slučajeva, šta su radili policija i tužilaštvo. "Ne želim da pričam ništa više napamet, već želimo da nastupimo sa dokazima i da imamo tačan rezultat i vidimo ko je odgovoran", rekao je Lončar. Dodao je da je to ozbiljan problem koji u zdravstvenom sistemu traje dugi niz godina.

"Smatramo da ne postoji nijedan razlog, niti jedno opravdanje da bi se to dešavalo. Mislimo da su i pacijenti i zdravstveni radnici na istom zadataku da pomažu jedni drugima i da to tako mora da ostane", rekao je Lončar. Obmudsman, poverenik, predstavnici sindikata i Lekarske komore osudili su incidente i poručili da se problemi ne rešavaju nasiljem i da je potrebno naći način da se takve stvari ne ponavljaju.

Šabić je naveo da su se na sastanku svi sagalasili da država mora odgovorno i energično da reaguje na nasilje u zdravstvenim ustanovama dodajući da je apsurdno da se u 21. veku priča o fenomenu nasilja u zdravstvenim ustanovama. "To je zastrašujuće, ali i objektivno. To je problem koji ulazi u akutnu fazu", rekao je Ssabić i dodao da mora se insistira na tome da država oštro i krajnje energično reaguje na to nasilje merama koje sada ima na raspolaganju, a ukoliko one nisu artikulsane na dovoljno dobar način, onda izmenama Krivičnog zakona i drugih instrumenata.

Međutim, poverenik je istakao da je, sa druge strane, neophodno da do kraja maksimalno dobro i odgovorno budu aktivirani svi mehanizmi zaštite prava pacijenata uključujući ona koja podrazumevaju primenu medicinskog znanja, ali i zaštite pacijenata vezano za zaštitu podataka o ličnosti. Zaštitnik građana rekao je da postoji mnoštvo problema u ostvarivanju prava na zdravlje podsetivši da je i on sam simbolično pocepao zdravstvenu knjižicu, ali da nijedan od tih problema ne može da se rešava nasiljem. "Nema mesta nasilju pogotovo u najhumanijim institucijama. Postoji potreba da se pacijent obezbedi, ali i da pacijenti moraju da se ponašaju u skladu sa elementarnim pravilima ljudskosti i poštovanja.

On je zahvalio ministru što je, kako je rekao, pristupio tom problemu i to ne jednostrano. Jovanović je zahvalila ministarstvu što je prepoznalo veličinu problema. "Postignut je visok stepen jedinstva na koji način taj problem treba rešavati. Ne treba da se pravi polarizacija između pacijenata i zdravstvenih radnika, svi smo na istoj strani - da pacijent dobije kvalitetnu zdravstvenu uslugu", zaključila je Jovanović.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track