OVO JE 10 KORAKA ZA PRIJAVU NASILJA: Od sada moguća onlajn prijava! Evo kako DETE JEDNIM KLIKOM JAVLJA DA JE U OPASNOSTI!
Na nacionalnoj platformi za prevenciju nasilja koje uključuje decu "Čuvam te" od juče je moguće onlajn prijaviti nasilje putem formulara u deset koraka. Prijava može biti anonimna, a nasilje mogu prijaviti deca, prosvetni radnici i svi ostali građani!
Sam postupak podnošenja prijave je jednostavan - ulaskom na internet stranicu "Čuvam te" u levom uglu ponuđena je opcija "Klikni ovde i prijavi nasilje". Nakon toga otvara se polje sa prvim pitanjem "Ko podnosi prijavu?", a prijava može biti i anonimna. Prilikom popunjavanja onlajn prijave nadalje je potrebno opisati kada i gde se nasilje dogodilo, ko ga je izvršio, ko su žrtve, zatim koji je oblik nasilja počinjen, a moguće je i priložiti dokument, sliku ili video-zapis. U prijavi je potrebno odgovoriti i da li je nasilje već nekome prijavljeno, može se izabrati opcija dobijanja obaveštenja o prijavi i u 10. koraku sledi pregled i slanje prijave.
Proces funkcioniše tako što prijavu, nakon njenog podnošenja preko aplikacije, trijažni tim upućuje nadležnim institucijama. Svaki podnosilac dobija broj predmeta, čiji se tok može pratiti onlajn bez logovanja sa unosom broja predmeta. Napravljena je i mogućnost slanja notifikacija putem imejla ili telefona, u slučaju da podnosilac prijave ostavi te podatke. Građani koji su podneli prijavu imaće uvid u to kojim ustanovama je predmet upućen na postupanje i da li je postupanje u toku ili je završeno. Ukoliko više građana podnese prijavu za isti događaj, ti predmeti će biti pridruženi u okviru sistema i institucije će postupati po jednoj prijavi, a svi građani koji su podneli prijave moći će da prate njen status.
Deci i roditeljima je dostupna i mobilna aplikacija za android i iOS korisnike preko koje je omogućeno da dete jednim klikom pošalje roditelju obaveštenje da je u opasnosti. Samim slanjem obaveštenja šalje se i lokacija na kojoj se ono nalazi.
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović je prilikom predstavljanja nove funkcionalnosti platforme precizirao da je njome umreženo više od 2.700 entiteta - sve osnovne i srednje škole, centri za socijalni rad i službe socijalne zaštite, policijske stanice, zdravstvene ustanove, nadležne resorne inspekcije i osnovna i viša javna tužilaštva. On je naveo da će prvi put na jednom mestu sve nadležne institucije za svaki predmet imati bazu svih prijava nasilja koje uključuje decu, sa svim informacijama i izveštajima, informacijama o statusu postupanja ustanova i institucija, kao i informacijama o sprovedenim aktivnostima i donetim merama.
- Cilj je da se građanima omogući da na jednostavan način prijave nasilje i na transparentan način prate postupanje nadležnih institucija po njihovoj prijavi. Zahvaljujući nacionalnoj platformi "Čuvam te", imaćemo uvid u efikasnost postupanja svake ustanove, gde se čeka na postupanje, a kroz vreme i analize toga koje mere su donele pozitivne rezultate ili nisu, zavisno od toga da li se situacije nasilja sa istim licima ponavljaju ili ne - istakao je Jovanović.
Tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković pozvao je građane da koriste ovaj sistem i daju podatke o nasilju, na osnovu kojih će, kako je rekao, tužilaštvo po potrebi postupati.
Platforma "Čuvam te" počela je s radom 7. marta 2021, a na njoj se nalaze i korisni video-snimci sa predavanjima o različitim temama - bezbednosti, vršnjačkom, digitalnom i porodičnom nasilju i zaštiti dece sa smetnjama u razvoju.
Kurir.rs/ Mina Branković
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova