OVE GODINE IZLOVLJENO PREKO 100 TONA BABUŠKI: Srebrni karaši i alge najveći problem vode Palićkog jezera
Foto: N.H.

selektivni izlov

OVE GODINE IZLOVLJENO PREKO 100 TONA BABUŠKI: Srebrni karaši i alge najveći problem vode Palićkog jezera

Srbija -

SUBOTICA – U jezeru Palić, od septembra se sprovodi selektivni izlov ribe, u cilju biodiverziteta palićkog i ludaškog jezera, čiji su najveći problem alge i srebrni karaši, odnosno babuške, a do danas je, prema rečima direktorke Jp Palić Ludaš, Maret Dobo, izlovljeno oko 89 tona ribe.

„U junu je izlovljeno 15 tona ribe, a nastavljen je izlov u septembru i do sada je izvađeno 89 tona ribe. Nekoliko godina se sprovode te mere, a do sada je ukupno izlovjeno oko 190 tona ribe“, kaže Marta Dobo i objašnjava, da je prema prethodnim procenama pre izlova bilo oko 125 tona invazivne vrste ribe, ali da se pokazalo da je ima mnogo više.

Izlov invazivnih ribljih vrsta iz jezera se sprovodi da bi se očistilo jezero Palić, u sklopu projekta Ekolakus razvojne nemačke banke za unapređenje biodiverziteta jezera, za šta uloženo oko 6,5 miliona evra.

Cilj je izloviti što više srebrnog karaša, kao invazivne vrste ribe, a lane su domaći ribari sproveli tri selektivna izlova, oko 50 tona takve ribe, da bi prepolovili broj babuški u vodi jezera, a ove godine preko 100 tona. Svakodnedno se tokom izlova, izvadi više od jedne tone ribe, ali u mreži se nađu i smuđ i kineski razbor, šaran, deverike i druge autohtone riblje vrste, koje se nepovređene vraćaju u vodu, specijalnim opremom za izlov.

Palićko jezero
foto: N.H.

Prema rečima Vinka Tamaša, stručnog saradnika tog preduzeća, planira se i poribljavanje, što nije rađeno skoro deceniju, zbog lošeg kvaliteta jezerske vode. „Raduje činjenica, da prilikom izlova u mreži nema samo invazivnih babuški, bude i drugih vrsta ribe, što je znak da se kvalitet vode poboljšava. Rade se i druga istraživanja, nakon izlova i monitoring jezera, procene količine preostalog karaša u jezeru, koji je godinama unazad veća od prihvatljive za biodiverzitet palićkog jezera“.

Problem su i alge, jer je voda zelena i neprijatnog mirisa. Palić je plitko jezero i svaka količina organskog materijala negativno utiče i pospešuje rast algi, pa je potrebno vraćanje biološke ravnoteže jezera.

„Kampanja selektivnog izlova je samo jedna od investicija, pored nadgradnje prečistača otpadnih voda, povezivanja Palića na kanalizacionu mrežu i odvođenje otpadnih voda ovog naselja na centralni prečistač, a prave se i zaštitni pojasevi oko jezera Palić i Ludaš, što bi trebalo da dovede jezero do stanja pre narušavanja biodiverziteta“.

(Kurir.rs/N.H. Foto N.H.)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja