"DECA ME NISU OBIŠLA 3 GODINE, NEMAJU VREME!" Tužna ispovest baka Nade, redovno joj dolazi samo HITNA POMOĆ!
Crna Trava postane jedno od mesta koje izumire, mladi odlaze jer ne vidi perspektivu zbog nedostatak posla i uslova za normalan život. I ono malo preostalih meštana ovog kraja kažu da ne bi svojoj deci preporučili da ostanu na selu.
- Budemo zavejani po dva, tri dana. Kao roditelj, ja bih svoju decu posavetovao da završe škole i da odu kao i svi - kaže jedan meštanin.
Samo na tridesetak kilometara od Crne Trave nalazi se mesna zajednica Kalna sa samo jednom porodicom sa decom i dva staračka domaćinstva. Baka Nada jedna je od malobrojnih stanovnika ovog mesta, koja kaže da svoje najmilije nije videla skoro tri godine.
- Bilo je ljudi, a sad je sve zapustelo u šumu. Za bolji život su otišli, mi smo ostali. Ovde nema gde da se zaposle - kaže baka Nada.
Iako se teško kreće, starica je uvek na nogama. Kako kaže, Hitna pomoć joj uvek dođe, ali i mlada komšinica, jer ona dalje od svog domaćinstva ne može.
- Sve mi je teško, pravo da ti kažem. Niti ima ljudi, niti ima prodavnica, niti može da se služimo. Naša deca rade u Beograd. Ne dolaze, rade sve u prvoj smeni, nemaju vreme, prevoz je loš. Nisu bili ima dve, tri godine - kaže baka Nada kroz suze.
Lekarka Hitne pomoći kaže da je u ovoj opštini većinsko staračko stanovništvo, bez ikakve podrške sa strane.
- Potpuno su odsečeni od sveta. Deca ko zna gde su, sa njima se čujemo samo telefonski - kaže de Milena Stanojević iz Doma zdravlja Crna Trava u emisiji "Exploziv" na "Prvoj" TV.
Umesto surove zime stariji meštani ovide samo lepotu, a drugi su "trbuhom za kruhom" otišli u veće gradove i uglavnom se ne vraćaju kući.
I dok jedni vide u ovom kraju samo lepotu, drugi ostaju jer moraju, ali se svi uglavnom slažu u jednom - da u ovom mestu nema mnogo nade za budućnost, jer kako kažu "mladi odlaze, a stari umiru".
Kurir.rs/TV Prva/Blic
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija