SASLUŠAN TADIĆ: Nisam pogrešio što sam penzionisao Tomića
Foto: Zorana Jevtić

Palata pravde

SASLUŠAN TADIĆ: Nisam pogrešio što sam penzionisao Tomića

Crna Hronika -
Došao u pratnji nekoliko pripadnika svog obezbeđenja. Tomić nije došao jer je u bolnici zbog srčanih problema
1 / 5 Foto: Zorana Jevtić

BEOGRAD - Saslušanje bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića u Palati pravde završeno je.

On je danas izjavio da je 2003. godine bio u pravu kada je kao ministar odbrane penzionisao tadašnjeg načelnika Službe vojne bezbednosti Aca Tomića.

"Naravno da ne mislim da sam pogrešio. Ako kažem da je normalno da sam potpuno u pravu onda ne mislim da sam pogrešio, što je i logično", rekao je Tadić novinarima ispred Palate pravde gde je pred Prvim osnovnim sudom saslušan po tužbi koju je protiv njega podneo Tomić.

Upitan o mogućnosti da postupak uskoro zastari pošto je tužba podneta pre gotovo 10 godina, Tadić je odgovorio da "nema nikakav odnos prema tome". "Odazivao sam se na pozive suda i u drugim slučajevima, čak sam plaćao kazne. Nijednog trenutka dok sam bio predsednik Srbije ni jednim svojim aktom nisam suspendovao rad pravosudnih institucija, naprotiv, podsticao sam ih", rekao je Tadić. On je odbio da odgovori na pitanje da li je postojao pravni osnov za penzionisanje Tomića rekavši da bi to trebalo da utvrdi sud.

Tomić danas nije došao na saslušanje u istrazi jer je, kako je rekao njegov advokat Goran Petronijević, u poslednjih sedam dana u bolnici zbog srčanih problema.

Petronijević je novinarima rekao da je postupak mogao apsolutno da zastari krajem marta ili početkom aprila. "Tadić je oduglovačio postupak 10 godina i krio se iza imuniteta i zato preti apsolutna zastarelost. Ako su bude postupalo brzo i efikasno, kao u nekim drugim slučajevima, postoji teoretska mogućnost da postupak ne zastari", kazao je Petronijević. Sudija će posle saslušanja odlučiti da li će pokrenuti istragu protiv Tadića.

Tomić je tužio Tadića jer ga je 2003. godine, tokom akcije "Sablja", kao ministar odbrane bez ovlašćenja penzionisao i tako omogućio njegovo hapšenje. U tužbi je naveo da je Tadić tokom vanrednog stanja, uvedenog posle ubistva premijera Zorana Đinđića, kao ministar odbrane van svojih ovlašćenja doneo ukaz o vanrednom penzionisanju Tomića.

Tomićev advokat Goran Petronijević rekao je da je Tadić to uradio da bi Tomića mogla da uhapsi civilna policija, a ne vojna, i dodao da je ukaz o penzionisanju mogao da donese samo predsednik tadašnje SRJ.

Tadić je time, kako je naveo, zloupotrebio položaj i Tomića izložio neopravdanom krivičnom progonu, čime je teško oštetio njegova prava i naneo mu štetu.

Tomić je bio uhapšen kao jedan od osumnjičenih za umešanost u ubistvo Đinđića, ali je tužilaštvo odustalo od krivičnog gonjenja, a država mu je kasnije platila odštetu od tri miliona dinara zbog 100 dana neosnovanog pritvora.

Tomić je po izlasku iz pritvora podneo žalbu za poništavanje akta o prevremenom penzionisanju, koju je sud usvojio i proglasio nevažećim ukaz o penzionisanju. On je kasnije penzionisan, pošto je ispunio uslove za penziju.

Tomić je tužio i tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Dušana Mihajlovića, bivšeg šefa Biroa Vlade Srbije za informisanje Vladimira Popovića i bivšeg načelnika Generaštaba Vojske Jugoslacije Branka Krgu, ali su optužbe protiv njih zastarele i oni bi eventualno mogli da budu svedoci u tom postupku.

Da podsetimo, bivši predsednik Srbije Boris Tadić stigao je nešto posle 10 časova u beogradsku Palatu pravde gde je saslušan po tužbi koju je još 2004. godine protiv njega podneo nekadašnji šef Uprave za bezbednost Vojske Srbije i Crne Gore Aca Tomića.

Tadić je na saslušanje došao u pratnji nekoliko pripadnika svog obezbeđenja. On se odazvao pozivu istražnog sudije Prvog osnovnog suda u Beogradu, koji će nakon saslušanja odlučiti da li će pokrenuti krivični postupak protiv njega.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track