Čedomir Marković uhapšen na Jarinju, Vulin zabrinut

Određen pritvor

Čedomir Marković uhapšen na Jarinju, Vulin zabrinut

Crna Hronika -
Direktor Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin naveo je da je Marković optužen za nanošenje teških telesnih pvreda i izrazio zabrinutost zbog ovog i hapšenja Ivana Radivojevića

KOSOVSKA MITROVICA - Na prelazu između Srbije i Kosova - Jarinju danas su pripadnici pogranične kosovske policije uhapsili Čedomira Markovića iz Gračanice.

Marković je prebačen u Prištinu gde mu je određen pritvor.

Na istom prelazu juče je priveden Ivan Radivojević po nalogu nadležnog tužiloca na Kosovu. Kosovska policija je potvrdila da je Radivojević priveden zbog sumnje da je izvršio ratni zločin.

Advokat Živojin Jokanović kaže da se Radivojević sumnjiči da je počinio zločin u Kosovu Polju u martu 1999. godine, ali da on smatra da za to nema dovoljno osnova."Tvrdnje da osumnjičeni nije počinilac dela za koje se tereti su činjenice da je i posle juna 1999. godine ostao da živi u Kosovu Polju, kao i da je posle odlaska u svojstvu raseljenog lica više od 40 puta dolazio na KiM, odnosno Prištinu i Kosovo Polje" kaže Jokanović.Radivojević, koji je uhapšen u petak na administrativnom prelazu Jarinje, živi u Blacu.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin izrazio je danas zabrinutost zbog hapšenja Srba na prelazu Jarinje na severu Kosova.

Vulin je precizirao da Marković nije optužen za ratni zločin, nego za nanošenje teških telesnih povreda.Markovića, kako je dodao, nije uhapsio Euleks, već je poternicu za njim izdala kosovska policija u Gračanici.

"Moramo da izrazimo čuđenje zbog (jučerašnjeg) hapšenja Ivana Radivojevića, koji je 13 godina nakon ratnih zbivanja živeo na prostoru Kosova i Metohije, skoro je napustio Pokrajinu, a u međuvremenu je administrativnu liniju prešao preko 40 puta", rekao je Vulin.

Prema njegovim rečima, Srbija nikada neće biti prepreka za istraživanje ratnih zločina bez obzira sa koje strane oni budu dolazili, ali je država jako zabrinuta ako postoje tajne optužnice i spiskovi u koje nema uvid i za koje ne zna na koga se odnose.

"Međunarodna zajednica bi trebalo dobro da razmisli da li su ovakve akcije korisne i dobre u smislu postizanja međusobnog poverenja ili će izazvati dezinformacije strah i zloupotrebe", rekao je Vulin i dodao "da bi međunarodna zajednica pred državu Srbiju trebalo da izađe sa jasnim spiskovima i imenima koga sumnjiči za ratne zločine".

"Ne sporimo mi pravo Euleksu da istražuje, naprotiv, insistiramo da se svaki ratni zločin, počevši od Starog Grackog preko Goraždevca, pa do onih koje su eventualno počinili Srbi, ali insistiramo takođe da dobijemo imena ko je taj za koga međunarodna zajednica i Euleks smatraju da je osumnjičen za ratni zločin. Međunarodna zajednica bi morala dobro da razmisli da li ovakve akcije omogućavaju Srbima da mirno izađu na izbore i vode svoje sudbinu ili ih plaše i guraju u nekom drugom pravcu", naveo je Vulin.

Prema njegovim rečima, Srbija ima pravo da zna da li su njeni državljani eventualno počinili ratni zločin. Vulin je naveo da će "Kancelarija, kao i do sada, maksimalno učestvovati u odbrani i pomoći porodici".

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track