(FOTO) OVO SU NAJJEZIVIJA MESTA NA SVETU: U njima više nema života! Zovu ih GRADOVI DUHOVA!
Foto: Profimedia

SABLASNO

(FOTO) OVO SU NAJJEZIVIJA MESTA NA SVETU: U njima više nema života! Zovu ih GRADOVI DUHOVA!

Planeta -

Naseljena mesta ispraznile su erupcije vulkana, poplave, požari, ratovi, nuklearne katastrofe i ekonomske prilike. Sada su tamo samo napuštene i obrasle zgrade kao sablasni podsetnik da je tamo nekad nekoga bilo.

1. Pripjat, Ukrajina

Ovaj ukrajinski grad bio dom brojnih zaposlenih u nuklearnoj elektrani Černobilj, pa je do nuklearne katastrofe 1986. tamo živelo oko 50 hiljada ljudi. Zbog nuklearnog postrojenja Pripjat je bio ponos Sovjetskog Saveza, a danas je sablasno prazan. Zbog ogromne kontaminacije život tamo više nije moguć.

foto: Profimedia

No, iako je tamo radijacija 10 puta veća od normalne i smatra se da život tamo neće biti moguć idućih pet stotina godina, postoji neverojatan interes za posete ovom gradu duhova. Sve je veći broj turista koji žele da uđu što dublje u Zabranjenu zonu koja se prostire u radijusu od 30 kilometara od nekadašnje nuklearne elektrane. Ovaj potencijal su prepoznale i lokalne turističke agencije pa ilegalno organizuju posete ovom gradu.

2. Ostrvo Hašima, Japan

Gukanjima, odnosno, Hašima, jedno je od 505 nenaseljenih ostrvo u prefekturi Nagasaki.

foto: Profimedia

Ostrvo je bio naseljeno od 1887. do 1974. jer se tamp iskopavao ugalj. 1959. rudarski gradić imao je 6 hiljada stanovnika, a za radnike je 1916. izgrađena betonska zgrada od 9 spratova koja je bila prva takve vrste u Japanu. Pošto je nafta zamenila ugalj, broj stanovnika počeo je da pada. Rudnici su zatvoreni 1974. i od tada je ostrvo napušteno.

3. Čaiten, Čile

Erupcija istoimenog vulkana, koji se "probudio" prvi put u devet hiljada godina, 2008. je prekrila ovaj grad pepelom. Potom su usledile velike poplave koje su stanovništvo naterale na odlazak.

foto: Profimedia

Voda je potpuno uništila Čaiten, a čileanska Vlada je čak i preduzimala neke zaštitne mere da bi se na kraju odlučila za realokaciju stanovništva. Budućnost grada izvor je političke kontroverze u Čileu.

4. Kajakoj, Turska

Na jugozapadu Turske danas možete da pronađete mesto koje se nekad zvalo Livisi, a u njemu je živela grčka zajednica. Danas je selo poznato pod nazivom Kajakoj ili "selo kamenja", a izgrađeno je u 18. veku. Do prvog svetskog rata selo je imalo dvadesetak hiljada stanovnika, a početkom Prvog svetskog rata grčka zajednica koja je tamo živela postala je žrtva zločina od strane Turaka.

Nakon grčko-turskog rata dogovoreno je preseljenje stanovništva pa je tako milion Grka bilo prisiljeno da napusti Tursku, a u suprotnom smeru odselilo je pola milijuna Turaka. Potres iz 1957. godine označio je definitivan kraj života u gradu koji je danas potpuno napušten i napola srušen.

5. Arltunga, Australija

Nakon "zlatne groznice" nivo zagađenosti vazduha je postao nepodnošljiv, a tražioci zlata su ubrzo napustili grad.

6. Kolmanskop, Namibija

U gradu Kolmanskop u Namibijskog pustinji 1908. godine nađene su velike količine dijamanata. Tada je doslovno bilo moguće naći ih na samoj površini pustinjskog peska. Doseljenici, uglavnom Nemci, izgradili su oko rudnika grad Kolmanskop, koji je imao bolnicu, školu, pozorište, kazino, pa čak i dvoranu za bal i prvi tramvaj u Africi.

foto: Profimedia

Pošto 1954. više nije bilo dijamanata, meštani su napustili ovo mesto.

7. Oradur sir Glan, Francuska

Ovo selo uništeno je 10. juna 1944, kada su nacisti pobili svih 642 stanovnika, uključujući žene i decu.

foto: Profimedia

Posle rata na obližnjoj lokaciji izgrađeno novo selo, a naredbom francuskog predsednika Šarla de Gola izvorno naselje je sačuvano kao trajno memorijalno mesto.

8.Varoša, Kipar

Velelepni hoteli, odmarališta, bajne plaže, zapravo ceo ekskluzivni kompleks, već 36 godina je potpuno pust, zatrpan peskom i zarastao u grmlje. Varoša je danas samo sablasno mesto, bez nade za uskrsnuće. Turska invazija na Kipar 1974. godine naterala je ljude na beg. Turska je Kipru oduzela 40 odsto teritorije i zemlju presekla na dva dela. Varoša je odmah po osvajanju ograđena, a dotadašnjim grčkim meštanima povratak nikad nije dozvoljen.

Kurir.rs/ 100posto.hr

Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track