00:34

Ministar spoljnih poslova Rusije Lavrov: Nikada ništa nismo nametnuli silom Srbiji kao što to radi Zapad

konferencija ministra spoljnih poslova Rusije

LAVROV SE OBRATIO SRPSKIM MEDIJIMA: Duboko uvažavamo srpski narod i njihovu privrženost tradicionalnim prijateljima

Planeta -

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, govorio je za srpske medije o najnovijim razvojima događaja u Ukrajini , kao i o najvažnijim međunarodnim temama koje su trenutno aktuelne.

- Duboko uvažavamo srpski narod, srpsku kulturu, srpsku istoriju, njihovu privrženost tradicionalnim prijateljima, i sigurni smo da će oni nastaviti sa pametnim izborom u ovoj situaciji, rekao je Lavrov, prenose Večernje Novosti koje se nalaze na konferenciji ruskog šefa diplomatije.

O zapadnim sankcijama Rusiji

Na pitanje ima li izolacije Rusije, Lavrov je odgovorio da nema nikakve izolacije.

-O njoj govore oni koji su se mentalno pomirili s diktaturom Zapada, dodao je.

- Uvek će biti nađen povod jer je cilj da se obuzdava Rusija na strateškom planu. Jedino što je zapanjujuće u ovoj etapi to je eksplozija pećinske rusofobije koju lideri zapadnih država aktivno podstiču, rekao je ruski šef diplomatije.

On je dodao: Znamo kakav se pritisak vrši na Srbiju. Vidimo na Balkanu pokušaj SAD da nametnu svoju hegemoniju.

Same SAD se plaše izolacije

Imamo ogroman broj partnera, u azijsko-pacifičkom regionu, u Latinskoj Americi, imamo dobre odnose s nizom međunarodnih organizacija. I naravno, u strateški najvažnijem regionu, a imam u vidu Evroaziju formirane su i uspešno rade uz učešće Rusije organizacije poput Šangajske organizacije za saradnju. Sa Kinom imamo najbolju saradnju u istoriji, razvijamo saradnju s Indijom, zemljama Latinske Amerike.

Zapad pokušava da vrši izolaciju Ruske Federacije time što predočava aritmetičke rezultate glasanja u UN. Znamo kakvim su ucenama izložene te zemlje. Za nas to znači samo jedno, da se SAD same plaše izolacije. Ako su već toliko uverene u svoje vrednosti, onda neka svoje pozicije iznesu i puste druge zemlje da naprave svoj izbor. Neka biraju slobodno, bez ikakvog pritiska. Ako pogledamo kako funkcioniše savremeni Zapad i kako su SAD pokorile čitavu Evropu, videćemo da rukovode ne samo NATO i EU koristeći njegovu infrastrukturu u interesu jačanja vojno-političkih pozicija SAD. Ako vidimo kako se ponaša taj savez NATO i EU prema drugim državama, to je čista autokratija.

Sastanak Putina i Zelenskog

Na pitanje da li je moguć sastanak Putina i Zelenskog Lavrov odgovara:

Predsednik Putin je rekao da nikad nije odbijao susret samo da je potrebno da on bude dobro pripremljen. Sastati se i samo razmeniti mišljenja bilo bi kontraproduktivno.

Pregovori s ukrajinskom stranom se nastavljaju, sutra u Istanbulu će biti novi sastanak i mi smo zainteresovani da bude postignut rezultat, pre svega da se prekine ubijanje stanovnika Donbasa o čemu je zapadna javnost ćutala i nijednom nije kritikovala dok je bombardovana civilna struktura i ginulo na hiljade civila.

Strani plaćenici u Ukrajini

Dopisnik Novosti iz Moskve, postavio je pitanje o stranim plaćenicima koji ratuju u Ukrajini, a kojih dolaze između ostalog i iz zemalja sa Balkana, Hrvatske, Albanije...

- Bili smo među onima koji su godinama upozoravali zapadne partnere da na Balkanu aktivno deluju oni koji su vrbovali za Islamsku državu, upozoravali smo kakve posledice to može imati za samu Evropu. Poznata je statistika – da Priština ima antirekord po broju onih koji su otišli da ratuju u Siriju i Irak. Potom su se čudili otkud oni koji su sekli glave po Evropi, rekao je Lavrov.

Upozoravali smo zapadne kolege da ukrajinske ambasade nude usluge slanja plaćenika u Ukrajinu čime krše međunarodne konvencije i diskredituju statut diplomatskih predstavništava.

Neki od tih plaćenika su davali izjave po mrežama i jasno je da idu da ratuju za novac.

Što se tiče podrške Prištine Kijevu, radi se o tome da je Priština samoproglašeno kriminalna kvazidržava koja samo želi da iskoristi situaciju da bi ostvarila priznanje svoje kvazinezavisnosti. Naš stav je poznat, mi smo upozoravali na nedopustivost podsticanja ponašanja Prištine i zalagali smo se da se pitanje rešava na osnovu rezolucije 1244. Sporazum o formiranju ZSO napravljen je još 2013. godine, a kad podsećamo naše zapadne kolege da to nije sprovedeno - oni ćute, rekao je on.

EU je pokazala svoju potpunu neodrživost kao garant sporazuma.Uveren sam da EU neće vršiti pritisak na Prištinu da ispuni dogovor čiji je garant bila EU. Neće vršiti pritisak ni SAD. One se osećaju sjajno, napravile su bazu Bondstil i spremne su da Prištini sve oproste, dodaje.

O cilju akcije u Ukrajini

- To je bezuslovno otklanjanje pretnji koje su bile uzrok pogibije hiljade ljudi. Te pretnje je pratilo ćutanje Zapada. Ako se Zapad sad setio humanitarnog prava i potrebe da se spasu životi ljudi, ja ću to pozdraviti. Ali treba pogledati koji su uzroci takvog ponašanja, a to je da se u Ukrajini stvarala anti-Rusija, rekao je.

- Ukrajinska vojska je puna oficira dobrovoljačkih bataljona koji otvoreno propagiraju nacističke ideje. Ako želimo da pratimo evropske vrednosti, ne mislim da je tu mesto nacističkoj praksi, dodaje.

Kkao kaže, ne može Rusija da pristane na to da se od Ukrajine napravi isturena pozicija NATO puna oružja.

-Ne možemo pristati da Zapad podstiče iskorenjivanje svega ruskog u Ukrajini. Gde su bile naše zapadne kolege kad su u Ukrajini zabranjene televizije na ruskom?, rekao je Lavrov.

NATO nije želeo da pregovara

Kad smo predložili SAD i NATO da razgovaramo o garancijama bezbednosti niko nas nije čuo. Kad smo podsećali da je NATO obećao da se neće širiti na istok lagali su nam u lice da toga nije bilo.

Sad kažu ne treba da se plašite NATO, to je odbrambeni savez. Mi smo shvatali gde je linija odbrane NATO kad je postojao Berlinski zid i Varšavski pakt. Ali kad je i posle njihovog nestanka NATO nastavio da se širi na istok, kakav je to onda odbrambeni savez.

Sad Stoltenberg kaže da NATO treba da snosi odgovornost za globalnu bezbednost. Eto gde je sad granica. I već govori da treba proširiti zonu odgovornost Alijanse na indopacifički region. Eto gde će biti linija odbrane.

Rusija spremna da razmotri Beograd kao mesto pregovora

Na pitanje da li bi Beograd bio dobro mesto za pregovore, Lavrov kaže:

- Beograd je sjajan grad i sa stanovišta pozicije i njegovog statusa on odgovara za bilo kakve pregovore. Radi se ipak o tome da mesto pregovora treba da bude prihvatljivo za obe strane. Imali smo pregovore u Belorusiji, zatim je bilo nekoliko video konferencija. Sada će biti pregovori Istanbulu. Mada smo spremni da razmotrimo i druge lokacije, uključujući Beograd".

Zašto Šojgua nema u medijima?

-Ne želim da komentarišem nebuloze. To je sve otvorena laž. Svi su živi, zdravi i rade, što se može videti i po medijima, rekao je Lavrov odgovarajući nato pitanje.

O agresiji na SRJ 1999. godine

- Sada se više niko ne seća kako je iskorišćena misija OEBS na Kosovu na čelu sa Vokerom koji je otkrio tela Albanaca preobučena u civilnu odeću. I odmah je to proglasio genocidom, rekao je.

Nama kažu da ne možemo da proglasimo genocidom ono što se dešavalo u Donbasu. A tada je Voker, otkrivši tela odevena u civilnu odeću, proglasio genocid u svoje lično ime, jer mu funkcija nije davala pravo na to. A upravo na osnovu te izjave zapadne zemlje su objavile da će bombardovati Beograd, dodaje.

Kako je podsetio, Bajden je tada zatražio da se bombarduju mostovi. Kad je kasnije otkriveno da je reč o pripadnicima albanskih naoružanih formacija preobučenim u civilnu odeću to više nikome nije bilo važno.

Dodaje da Zapad misli da može sve.

- Dvoličnost naših zapadnih kolega je dobro poznata, ali mi nismo sve ove godine odustajali da pozivamo na jedinstvena pravila bezbednosti koja bi bila zajednička za sve zemlje. Predložili smo pre 13 godina da se sklopi sporazum o evropskoj bezbednosti koji bi kodifikovao da niko ne treba da jača svoju bezbednost na račun drugih. Rekli su nam da neće o tome da razgovaraju i da su garancije bezbednosti moguće samo u okviru NATO, rekao je.

Eto takav autokratski pristup su pokazale naše zapadne kolege, dodaje.

Na pitanje o tome kako će funkcionisati NIS i Gasprom u uslovima sankcija, Lavrov kaže:

- Ubeđen sam da je to pitanje koje će biti rešeno. Vi znate kakvu ulogu igra NIS u ekonomiji vaše zemlje, koji udeo daje budžetu Srbije. Uveren sam da će rešenje biti nađeno dogovorom.

Kurir.rs/Novosti

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track