PUTINOVO NAREĐENJE IZAZVALO ČUĐENJE SVETA: Odluka objavljena kasno uveče, kreće u lov na BLAGO RUSKE IMPERIJE i Sovjetskog Saveza
Ruski predsednik Vladimir Putin je krenuo u lov na imovinu – naredio je zvaničnicima da pronađu imovinu koja je nekada pripadala bivšoj Ruskoj imperiji ili je bila u vlasništvu Sovjetskog Saveza.
Ukaz ruskog predsednika objavljen je u četvrtak kasno i njime se državnoj kancelariji dodeljuju sredstva za traženje imovine u inostranstvu i obezbeđivanje registracije ruskih imovinskih prava.
U dokumentu se ne precizira veličina budžeta za ovu operaciju, niti se precizira kakva se imovina traži, prenosi Blumberg.
Državni organ koji je dobio ovaj zadatak i sredstva preimenovan je u Odeljenje za inostranu imovinu Administrativne uprave predsednika Ruske Federacije, prenela je ruska državna novinska agencija TASS.
Sredstva će biti opredeljena za pokrivanje troškova vezanih za "proces traženja nepokretnosti u vlasništvu Ruske Federacije, bivše Ruske imperije, bivšeg SSSR-a", kao i za "pravilnu registraciju (imovinskih) prava" i "pravne zaštite ove imovine", precizirao je TASS, koji pominje i još jednu uredbu kojom se izdvajaju sredstva za pokrivanje troškova odeljenja za održavanje i korišćenje ruske federalne imovine u inostranstvu.
Prema dokumentu, kako navodi Ukrajinska pravda, ovim pitanjem će se, pored predsedničke administracije, baviti i Ministarstvo spoljnih poslova.
U 2021. godini su prilagođena pravila za subvencionisanje potrage za nepokretnostima i ovaj proces je prestao da bude osnova za dodelu sredstava. Nova uredba vraća mehanizam subvencija, nalažući ovlašćenoj kompaniji da traži i pruži pravnu zaštitu ruskoj imovini u inostranstvu.
Iako je nejasno šta je podstaklo dekret, malo je verovatno da će Putinovo interesovanje za bivše imperijalne posede ublažiti zabrinutost oko njegovih stvarnih ambicija u susednim državama, nakon što je rat u Ukrajini uzdrmao evropsku bezbednost.
Na svom vrhuncu, Rusko carstvo se prostiralo na teritoriji današnje Poljske i baltičkih država Estonije, Letonije i Litvanije, kao i Finske. Raspala se pod političkim i drugim pritiscima koji su proizašli iz Prvog svetskog rata i boljševičke revolucije 1917. pod vođstvom Vladimira Lenjina, što je označilo rođenje komunističke države.
Sovjetski Savez, formiran 1922. godine, obuhvatao je većinu teritorije bivše imperije, ali je isključivao Poljsku i Finsku, sve dok se nije raspao 1991. kada su republike na Baltiku, Kavkazu, Ukrajini, Belorusiji i Centralnoj Aziji postale nezavisne.
U januaru su zemlje Evropske unije počele da sprovode predlog Evropske komisije da 300 milijardi dolara zamrznute ruske imovine koristi u interesu Ukrajine, piše Moscow Times. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazio je podršku ovoj inicijativi, ocenivši je kao "fer i zakonit" korak, kao i signal potencijalnim agresorima u svetu.
Kao odgovor na ove akcije, ruski zvaničnici su zapretili mogućim pravnim postupkom i obećali reagovanje u slučaju konfiskacije ruske imovine. Kremlj smatra svaki pokušaj zaplene (ruske imovine) "potpunom krađom", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
(Kurir.rs/Jutarnji list/Bloomberg/Preneo: Đ. M.)
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova