MOĆNA SRBIJA PREGAZILA KINU NA STARTU MUNDOBASKETA: Pešićevi Orlovi stotkom čestitali rođendan Saletu Đorđeviću

1. kolo

Mundobasket -

Košarkaška reprezentacija Srbije ubedljivo je startovala na 19. Svetskom prvenstvu.

Orlovi su u Manili u prvom kolu grupe B savladali Kinu selektora Aleksandra Đorđevića, kome je danas i rođendan, rezultatom 105:63 (25:14, 30:20, 22:13, 28:16).

Srbija u ponedeljak od 14 časova igra protiv Portorika u drugom kolu. Portoriko je u prvom kolu savladao posle produžetka Južni Sudan.

Po 14 poena su postigli Bogdanović i Marinković, a poen manje je ubacio Ristić. Dvocifreni su bili Milutinov sa 11 poena i Avramović sa 10.

Svih 12 igrača se upisalo u listu strelaca.

Senku na utakmicu baca povreda Filipa Petruševa, kojeg nije bilo ni na klupi u drugom poluvremenu.

U timu Kine najefikasniji su bili Rui Džao sa 17 i Đi Džou sa 12 poena.

- Ključ je bio pristup u odbrani. Čvrsto smo igrali iz čega je proizilazilo puno kontranapada i tranzicije. Posle smo počeli da ubacujemo otvorene šuteve i pravili razliku. Obezbedili smo pobedu protiv možda i najjačeg rivala u grupi. Sledi Portoriko, znamo šta nam je činiti, da damo naš maksimum. Nadam se da je Filip u redu, mislim da će biti spreman - rekao je posle meča Aleksa Avramović za Sportklub.

SRBIJA - KINA 103:63 (25:14, 30:20, 22:13, 26:16)

4. ČETVRTINA

40. minut - Trojka raspucanog Marinkovića - 103:63.

39. minut - Marinković pogađa trojku - 98:63. Marinković za stotku - 100:63.

38. minut - Dobrić povećava na 95:63.

37. minut - Ristić polovičan sa penala - 90:63. Ristić pogodio i četvrtu trojku - 93:63.

36. minut - Gudurić povećava na 89:63. Raspucale su se obe ekipe ili bolje reći da su odbrane malo popustile.

35. minut - Fu smanjuje na 86:61. Simanić se upisao u strelce - 87:61. Hu smanjuje na 87:63.

34. minut - Nova trojka Kineza - 83:59. Marinković za 86:59. Revija trojki.

33. minut - Džao smanjuje na 80:53. Ristić vezuje treću trojku - 83:53. Rui Džao za 83:56.

32. minut - Rui Džao pogaša za 80:51.

31. minut - Rui Džao smanjuje na 77:49. Ristić pogađa drugu vezanu trojku - 80:49.

3. ČETVRTINA

30. minut - Ristić pogađa trojku za 77:47.

29. minut - Avramović je polovičan sa penala - 72:47. Avramović ponovo strelac - 74:47.

28. minut - Vang sa penala smanjuje na 71:45. Džao je na liniji penala. Smanjio je na 71:47.

27. minut - Sjajan prodor Avramovića, pogodio je za dva pod faulom - 68:41. Pogodio je sjajni bek i dodatno bacanje - 69:41. Vang zakucava - 69:43. Još jednom Avramović - 71:43.

26. minut - Bogdanović u laganom ritmu postiže svoj 14. poen - 66:41.

25. minut - Džou Peng pogađa novu trojku - 64:41.

24. minut - Nova trojka za Srbiju, strelac je Bogdanović - 64:38.

23. minut - Milutinov je precizan oba puta sa linije slobodnih bacanja. Prvi je dvocifreni u timu Srbije sa 11 poena - 59:38. Bogdanović je fauliran i ima dva bacanja. Oba puta je precizan - 61:38.

22. minut - Rui Džao smanjuje na 57:38.

21. minut - Atraktivno zakucavanje Nikole Jovića - 57:34. Đu Dži pogađa dvojku za 57:36.

Filip Petrušev je otišao u svlačionicu, neće sedeti na klupi u nastavku utakmice. Verovatno je u pitanju odluka da što primi terapiju kako bi se sprečio veći otok zgloba koji je stradao pri doskoku.

Milutinov je postigao devet poena, a prati ga Petrušev sa osam. Nažalost, Petrušev se povredio u jednoj kontri prilikom doskoka. Izgledalo je strašno u prvi mah, ali se Petrušev pridigao i nastavio da igra. Međutim, ubrzo je morao da izađe iz igre. Bogadanović i Nikola Jović su postigli po sedam poena.

2. ČETVRTINA

20. minut - Vang je fauliran za dva slobodna bacanja. Pogodio je jedno - 53:34. Dobrić je pogodio za 55:34. To je ujedno i rezultat prvog poluvremena

19. minut - Nikola Jović pogađa dvojku pod faulom - 50:30. Velike zasluge idu Milutinovu, koji mu je otvorio prostor svojim postavljanjem. Pogodio je dodatno bacanje - 51:30. Rui Džao je pogodio uz prekršaj - 51:32. Pogodio je dodatno za 51:33. Bogdanović završava lepu akciju - 53:33.

18. minut - Peng Džu pogađa novu trojku - 45:30. Lepa saradnja Bogdanovića i Milutinova, centar postiže dva poena pod faulom - 47:30. Pogodio je i dodatno - 48:30. Njegovih devet poena.

17. minut - Džu zakucava - 43:27. Nikola Jović povećava na 45:27.

15. minut - Trojka Gudurića - 40:23. Džou smanjuje posle ofanzivnog skoka - 40:25. Davidović ubacuje trojku - 43:25.

14. minut - Auh, povredio se Petrušev, nadamo se da nije strašno. Izgledalo je baš strašno, ali se oporavio i stao na nogu. Inače, fauliran je u kontri za dva slobodna bacanja. Pogodio je oba za 35:21. Džou smanjuje posle ofanzivnog skoka - 35:23. Davidovac se upisao u strelce - 37:23.

13. minut - Đi Džou pogađa za dva - 31:21. Petrušev ide u kontru i pogađa svoj šesti poen - 33:21.

12. minut - Petrušev se upisao u strelce - 29:17. Rui Džao smanjuje na 29:19. Petrušev je fauliran, pogodio je oba bacanja - 31:19.

11. minut - Džao pogađa novu trojku, njegovu drugu - 25:17. Gudurić vraća dvojkom - 27:17.

1. ČETVRTINA

Sjajna prva četvrtina za Srbiju. Naš tim igra veoma brzo. Posle početnih minuta stegao je odbranu i uposlednja tri minuta nije primio koš. Serijom 9:0 Orlovi su stigli do dvocifrene prednosti. Iz takve odbrane usledile su brze kontre i puno lakih poena. Milutinov je postigao šest poena, a Stefan Jović i Bogdanović po pet.

10. minut - Nikola Jović je fauliran, imaće dva slobodna bacanja. Pogodio je prvi i drugi svoj poen - 25:14. Prva dvocifrena prednost Orlova.

9. minut - Trojka Vanje Marinkovića posle sjajne odbrane i kontre - 23:14. Tajm-aut za Đorđevića. Srbija igra sjajno u ovim momentima, čvrsta odbrana iz koje proizilaze kontre i laki poeni.

8. minut - Bogdanović je fauliran u kontri, pa ide na liniju penala. Kapiten Srbije je precizan oba puta, njegovih pet poena - 18:14. Avramović sjajno poentira - 20:14. Njegovi prvi poeni.

7. minut - Peng Džu postiže novu trojku za Kinu - 16:14.

6. minut - Sjajna kontr Srbije, Stefan Jović pogađa za dva pod faulom - 12:11. Kontra Srbije, Stefan Jović asistira Dobriću - 14:11. Milutinov krade loptu, fauliran je u kontri za dva slobodna bacanja. Pogodio je iskusni centar svoj peti i šesti poen - 16:11.

5. minut - Bogdanović pogađa svoju prvu trojku - 10:9. Džang je dobro ušao u meč, njegov deveti poen - 10:11.

3. minut - Stefan Jović pogađa prvu trojku za Srbiju - 5:6. Milutinov za seriju Srbije - 7:6. Džang pogađa novu trojku - 7:9.

2. minut - Džang je pogodio trojku pod prekršajem Dobrića - 0:5, Pogodio je i slobodno bacanje - 0:6. Milutinov zakucava za prve poene Srbije na meču - 2:6.

1. minut - Džo postiže prve poene na meču - 0:2.

Počeo je 19. svetski kup za Srbiju.

Pešić je odredio startnu petorku: Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović i Nikola Milutinov.

Đorđević startuje sa sledećom petorkom: Kajer Li, Rui Džao, Peng Džu, Ći Džo, Dženlin Džang.

1 / 39 Foto: Dado Đilas

SRBIJA - KINA

Sudije: Johan Roso (Francuska), Martins Kozlovskis (Letonija), Rabah Nujaim (Liban)

Manila, Araneta koloseum

SRBIJA: Filip Petrušev, Nikola Jović, Bogdan Bogdanović, Vanja Marinković, Ognjen Dobrić, Dušan Ristić, Marko Gudurić, Stefan Jović, Dejan Davidovac, Boriša Simanić, Aleksa Avramović, Nikola Milutinov. Selektor: Svetislav Pešić.

KINA: Kajer Li, Minšuan Hu, Dživei Džao, Rui Džao, Peng Žu, Želin Vang, Kvi Džu, Jonži Čui, Džingvi Hu, Džunlong Džu, Hao Fu, Dženlin Džang. Selektor: Aleksandar Đorđević.

Poklopilo se da će Aleksandar Đorđević na svoj 56. rođendan predvoditi Kinu protiv Srbije