MRCVARENJE: Roditelji primorani da kupuju udžbenike na ulici
Foto: Zorana Jevtić

MRCVARENJE: Roditelji primorani da kupuju udžbenike na ulici

Društvo -

Brojni sugrađani čija deca u septembru kreću u neku od srednjih stručnih škola obijaju pragove knjižara da nađu traženu literaturu, a kako je do nekih knjiga nemoguće doći, prinuđeni su da pazare polovne

Nova školska godina počinje za desetak dana, a roditeljima, pored novog sistema rada koji će biti primenjen zbog koronavirusa, glavobolju ovih dana zadaje i kupovina udžbenika. Pojedine udžbenike, posebno za srednje stručne škole, kako saznajemo, veoma je teško naći, pa su roditelji primorani da obijaju pragove u potrazi za njima i da ih kupuju polovne - na ulici!

- Dete mi sad u septembru kreće u prvi razred ekonomske škole, gde nam je ponuđeno da komplet udžbenika nabavimo preko distributera. S obzirom na to da suprug i ja radimo po ceo dan, to nam je svakako bila lakša opcija nego da obilazimo knjižare. Knjige koje smo platili smo i dobili. Međutim, uporedivši spisak ponuđenih udžbenika sa onim na sajtu škole, videla sam da fale knjige za predmet računarstvo i informatika i za biologiju. U školi su nam rekli da distributer nije mogao da ih nabavi jer ih nema u dovoljnoj količini i da je verovatno razlog tome što se izdavaču ne isplati da štampa mali broj knjiga. Savetovali su nam da probamo da vidimo da li ih ima kod prodavaca na ulici i da ih kupimo polovne - priča za Kurir Svetlana M. iz Beograda, koja je ogorčena zbog ovog, jer je, kako kaže, na kraju ipak prinuđena da obilazi knjižare, ali i ulične tezge.

Retki primerci

Inače, cena udžbenika „Biologija ekologija“, kako se može videti na zvaničnom sajtu izdavača, iznosi 660 dinara, ali je udžbenik, kako je istaknuto na sajtu, rasprodat. Isto piše i na sajtu izdavača udžbenika „Računarstvo i informatika“, gde čak nije ni navedena cena. Poneki zaostali primerci ovih knjiga se, uz tešku muku, mogu naći u pojedinim knjižarama.

- „Biologiju ekologiju“ imamo. Cena je oko 700 dinara, a „Računarstvo i informatiku“ nemamo, niti ćemo je dobijati - kažu u jednoj knjižari u Beogradu. Redakciji Kurira se javilo još nekoliko roditelja koji su obišli ceo grad u potrazi za udžbenicima, a mahom je, kako kažu, u pitanju literatura za srednje stručne škole.

foto: Kurir

Nedovoljan broj

Miodrag Tomić iz firme koja se bavi distribucijom udžbenika, a sarađuje i sa jednom od ekonomskih škola, objašnjava za Kurir da nastavničko veće donosi odluku o izboru udžbenika, koji se potom dostavlja distributeru. Oni dostavljaju knjige koje izdavač može da im obezbedi u dovoljnom broju. - Ovih udžbenika nema, jer nismo mogli da od izdavača nabavimo adekvatan broj. Da ne bismo došli u situaciju da pola razreda dobije knjigu, a pola ne, mi ih nismo ni ponudili - kaže Tomić.

Dr Tiodorović Deca neće ići u školu ako bude novog pika

Epidemiolog dr Branislav Tiodorović rekao je juče da će nastavu u školama, ukoliko dođe do novog pika, zameniti onlajn nastava. - Potrebno je da deca pođu u školu. Prvo, epidemiološka situacija je povoljnija. Da krene novi pik, ne bi išli u školu, nego bi se nastava pratila onlajn - rekao je Tiodorović i dodao da je za decu, posebno od prvog do petog razreda, bitno da idu u školu zbog sociopsihološkog razvoja, a da su prosvetni radnici spremni da rade pod drugačijim uslovima.

Milorad Antić Za mnogo škola manjka literatura

Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, kaže da je još teže naći udžbenike za brojne druge srednje stručne škole. - Problem je naći udžbenike za stručne predmete, koje uči mali broj učenika. To je mašinska grupa predmeta, potom predmeti iz hemijske, kožarske, građevinarke struke, pa čak i poljoprivredne, tekstilne i elektro struke. S obzirom na to da je mali broj knjiga potreban, manja je i dobit, pa izdavači nemaju interesa da ih štampaju - kaže Antić za Kurir.

Ružica Kantar

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track