SPAS: Raketna vakcina stiže 2022, štitiće od kovida više godina
Cepivo druge generacije najverovatnije će se davati pomoću pumpice, kao kapi za nos, najavio srpski naučnik dr Vladimir Cmiljanović, predvodnik tima u Švajcarskoj koji pravi ovu vakcinu
Hemičar dr Vladimir Cmiljanović, Srbin koji živi u Švajcarskoj, gde zajedno sa sestrom radi na vakcini druge generacije protiv kovida 19, takozvanoj raketnoj vakcini, uveren je da će ovo cepivo biti završeno sledeće godine i da će štititi od kovida više godina.
- Vakcina druge generacije je u stvari pravi virus, ali u oslabljenom obliku. Postoje dva načina - jedan koji mi koristimo je da smo izbacili proteine kojima se virus reproducira u telu. Kad nema te proteine, on može da uđe u ćeliju, da je zarazi, ali ne može da izađe. Ali čim je ušao u ćeliju, onda se stvaraju takozvane T-ćelije ubice, i to je važno da imate jaku vakcinu koja može nekoliko godina da vas štiti - rekao je Cmiljanović za RTS.
Kaže da će se ta vakcina, najverovatnije, davati pomoću pumpice - neće biti uboda u mišić, već će se koristiti kao kapi za nos. On je najavio da bi klinička ispitivanja trebalo da budu sprovedena u Švajcarskoj i Srbiji sledeće godine, i uveren je da će 2022. biti i završena.
- Mi jako verujemo u tu vakcinu, obećao sam svojoj porodici da ću biti prvi koji će da je uzme. Verujem u našu nauku, verujem u naše naučnike, verujem u svoju sestru, koja vodi sve te studije, tako da imamo mnogo jak internacionalni tim - sa najboljim švajcarskim ekspertima, ali sa srpskim pilotima - ističe dr Cmiljanović, koji je zajedno sa sestrom radio i na novom leku protiv raka koji se uspešno primenjuje i kod nas.
- Prvu generaciju tog leka je otkrio naš profesor Mihael Hol. Prvi lek iz te oblasti se zove „afinitor“ ili „everolimus“, za hemičare - rapamicin. Taj lek je na tržištu od 2010, a u Srbiji od 2012, i koristi se uspešno za pet različitih vrsta kancera. Onda smo Nataša i ja radili na drugoj generaciji tog leka, koji je još efikasniji i koji je danas na kliničkim istraživanjima - rekao je Cmiljanović i objasnio da je reč o leku koji prodire u mozak, te će moći da pomogne ljudima koji imaju rak mozga ili limfome.
Kliničke studije o ovom leku pokreću se u Srbiji u saradnji sa direktorkom Instituta za onkologiju i radiologiju Danicom Grujičić.
Ekipa Kurira
TAČNO U 18.30: Predsednik Aleksandar Vučić o svim aktuelnim i važnim temama za Srbiju