VUČIĆ NA DANU SEĆANJA NA POGROM 17. MARTA ODRŽAO POTRESAN GOVOR: Kosovo nije naše breme, nego naš krst!
Foto: Tanjug/Rade Prelić, Screenshot Tanjug

danas u 13 sati

VUČIĆ NA DANU SEĆANJA NA POGROM 17. MARTA ODRŽAO POTRESAN GOVOR: Kosovo nije naše breme, nego naš krst!

Politika -

Ne može da postoji razlog za obračun sa pripadnicima čitavog jednog naroda, rekao je predsednik i podsetio da je Zlatibor Trajković (60) živ zapaljen da svima bude primer

BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas obeležavanju Dana sećanja na 17. mart 2004. godine - Pogrom na Kosovu i Metohiji. Dan sećanja obeležava se u Narodnom pozorištu u 13 časova.

Na samom početku ceremonije, predsednik se obratio sledećim rečima: Dragi naš narode, ne može da postoji razlog za obračun sa celim jednim narodom... zato što nose drugačije ime i prezime...

On je istakao da se masovni zločin počinjen 17.marta, pre tačno 17 godina ne sme nikada zaboraviti i dodao da ne može da postoji razlog za obračun sa pripadnicima čitavog jednog naroda.

Dan secanja, Vucic, pogrom, martovski pogrom
foto: RTS Printscreen

... Možda postoji vreme u kojem smo nemoćni da sprečimo nepravdu, ali nikada ne sme da postoji vreme da se protiv nepravde pobunimo, ove reči Elija Vizela, nekadašnjeg logoraša, nobelovca, obavezuju nas zauvek da protiv zločina ne ćutimo, ko god da ga je i zašto počinio", poručio je Vučić u obraćanju na obeležavanju Martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji.

... Možda postoji vreme u kome smo nemoćni da sprečimo nepravdu, ali nikada ne sme da postoji vreme u kojem bismo propustili da se protiv nepravde pobunimo. Ove reči obavezuju nas da o zločinu ne ćutimo, ko god da ga je počinio. Zapamtili smo i naučili svaku lekciju u kojoj smo bili gubitnici, svaku u kojoj smo bili nemi na sopstvene žrtve, svaku u kojoj smo bili spremni da zaboravimo. Srbija danas više nije slaba, niti zemlja gubitnika, ne preti, ali i ne zaboravlja, spremna je na razgovore, ali ne i poniženje. Srbija, baš kao i svi drugi ima pravo da brine o svom narodu, njegovoj sigurnosti i dobrobiti. Pravo na život je osnovno ljudsko pravo i mi ćemo ga uvek braniti! Imamo obavezu da budemo pobednici bez krvi i rata, najbolji u ekonomiji, zdravstvu, sportu, obrazovanju i svemu ostalom što čini razvoj i napredak. Isto to želimo i drugima, da se bave sobom i da budu uspešni. Pobednici opraštaju i idu dalje, gubitnici se vrte u začaranom krugu. Hoćemo budućnost u kojoj ćemo da pamtimo, ali iz koje nećemo da se vraćamo. Živela Srbija!" Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je obeležavanju Dana sećanja na 17. mart 2004. godine – Pogrom na Kosovu i Metohiji

Za masovni zločin, za pogrom, pitanje "zašto" je neoptrebno i ne postoji, podvukao je on. Rekao je da ne može da postoji razlog za obračun sa pripadnicima čitavog jednog naroda, za kažnjavanje zbog imena, vere ili nacije.

"Nema nijednog 'zato' koje može da opravda nečiju nameru da neki narod zgromi i uništi, što su sve značenja ruske reči pogrom, što sa jasnim razlogom nazivamo ono što se dogodilo našem narodu, i srpskoj kulturnoj i verskoj bastini na današnji dan pre 17 godina", istakao je on.

Darija Kisic Tepavcevic, Aleksandar Vucic
foto: Tanjug/Rade Prelić

Vučić je kazao da pogrom prevazilazi sve ostale zločine, jer je on, ne samo čin, već namera, politika, predomišljaj da se neki kraj, neka zemlja, nasilno očisti od pripadnika drugih nacija i vere.

"Nemamo prava da to prećutimo", poručio je predsednik Srbije.

- Nemamo pravo da to prećutimo, a to se dogodilo pre tačno 17 godina, 17. marta, rekao je predsednik podsetivši da je u pogromu svesno učestvovalo 60.000 Albanaca, a da je tada oskrnavljeno 35 srpskih crkava i manastira. On je rekao i da je Zlatibor Trajković (60) živ zapaljen da svima bude primer i dodao da Srbija nikada više neće dozvoliti da se jedan ovakav pogrom dogodi.

Kosovo nije naše breme, nego naš krst, rekao je predsednik Srbije.

Navršava se 17 godina od etnički motivisanog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji, a Dan sećanja na 17. mart 2004. godine obeležava se i komemorativnom akademijom u Narodnom pozorištu u Beogradu. Akademiji prisustvuje i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević.

Darija Kisic Tepavcevic, Aleksandar Vucic
foto: Tanjug/Rade Prelić

Himnu Srbije na početku je otpevala operska pevacica Anja Mijatović, a nakon obraćanja predsednika Vučića, uslediio je scenski prikaz posvećen pogromu, autorke i rediteljke Ivane Žigon.

Tokom martovskog pogroma albanski ekstremisti i pripadnici tzv. OVK sa Kosova i Metohije proterali su više od 4.000 pripadnika srpskog naroda, a njihova imovina, kao i veliki broj verskih objekata su spaljeni ili porušeni. Mnogi su ubijeni i nestali, među kojima i pripadnici međunarodnih snaga. Prema procenama UNMIK-a, na 33 lokacije u pogromu, koji je počeo 17. marta i trajao dva dana, učestvovalo je oko 60.000 Albanaca. Čak 800 kuća je uništeno, a 35 srpskih crkava i manastira je oskrnavljeno, spaljeno, porušeno.

Tokom dva dana pogroma gorela je Bogorodica Ljeviška (pod zaštitom Uneska), Prizrenska Bogoslovija i Hram Svetog Đorđa, crkva Hrista Spasa i konak manastira Svetih Arhangela kod Prizrena, miniran je manastir Svetih Kozme i Damjana u Zočištu, manastir Devič. Reč je o prethodno dobro isplaniranom simultanom etničkom napadu Albanaca tokom kojeg je proterano 4.012 Srba, ubijena je najmanje 21 osoba (deset Srba ubili su Albanci, a 11 Albanaca međunarodne snage bezbednosti), dok se dve vode kao nestale.

Darija Kisic Tepavcevic, Aleksandar Vucic
foto: Tanjug/Rade Prelić

Povređeno je najmanje 950 ljudi, od kojih 150 Srba, kao i desetine pripadnika međunarodnih snaga koji su se sukobili s lokalnim Albancima štiteći Srbe i njihovu imovinu. Porušeno je oko 935 srpskih kuća, oštećeno deset opštinskih zgrada (škole, bolnice, pošte...), kao i 100 verskih objekata od kojih spaljeno 35 , uključujući 18 spomenika kulture.

Procenjuje se da je u pogromu učestvovalo preko 60.000, a procesuirano je svega 400 osoba, od kojih su neki kažnjeni veoma blagim kaznama.

Izgovor za pogrom bila je kampanja lokalnih albanskih medija u kojoj su meštani Srbi optuženi da su psima naterali preko reke Ibar grupu dečaka Albanaca iz sela Čabar kod Zubin Potoka pri čemu se jedan dečak utopio u reci. Istraga UNMIK policije utvrdila je da su optužbe bile lažne, a portparol međunarodne policije Neridž Sing izjavio je tada da su "preživeli dečaci posle tragedije bili pod jakim pritiskom albanskih novinara i političara da optuže Srbe iz susednog sela".

Potparol UNMIK-a, Derek Čepel demantovao je da su dva dečaka stradala bežeći od Srba i ocenio da je nasilje bilo planirano.

Pogrom albanskih ekstremista nad Srbima 17. i 18. marta 2004. na Kosovu i Metohiji osudili su Savet bezbednosti UN, kao i Evropska unija, a Parlamentarna skupština Saveta Evrope je 29. aprila 2004. donela odgovarajuću rezoluciju.

Za organizatore i inicijatore ovih zločina označavane su određene organizacije veterana tzv. OVK, Studentska organizacija Prištine, Albanska nacionalna armija, kao i dve minorne političke partije - Nacionalni pokret Kosova (LPK) i Nacionalni pokret za oslobođenje Kosova (LKČK), za koje se, kako se spekulisalo, teško veruje da su mogle da okupe 60. 000 Albanaca.

(Kurir.rs)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track