ARHITEKTONSKO ČUDO DANAS JE "GRAD DUHOVA" Koštao 100 MILIJARDI DOLARA, a sada je PUSTOŠ, evo šta se desilo (VIDEO)
Foto: Printscreen YouTube

STAGNIRA

ARHITEKTONSKO ČUDO DANAS JE "GRAD DUHOVA" Koštao 100 MILIJARDI DOLARA, a sada je PUSTOŠ, evo šta se desilo (VIDEO)

Zanimljivosti -

Obalski grad u Maleziji, čija je izgradnja koštala 100 milijardi dolara dizajniran je za smeštaj do milion ljudi, zajedno sa terenom za golf, velikim vodenim parkom i restoranima.

Radovi na projektu su počeli 2016. godine, ali još nisu završeni.

Najveći kineski investitor Country Garden predstavio je "Forest City" ("Šumski grad") - megaprojekat vredan 100 milijardi dolara 2016. godine.

Šumski grad
foto: Printscreen YouTube

U to vreme, kinesko tržište nekretnina bilo je u procvatu. Investitori su pozajmljivali ogromne sume novca za izgradnju, i kod kuće i u inostranstvu, za kupce srednje klase.

Plan Country Gardena je bio da u Maleziji izgradi ekološki prihvatljiv ogroman grad sa golf terenom, vodenim parkom, kancelarijama, barovima i restoranima. Kompanija je saopštila da će "Forest City" biti dom za skoro milion ljudi.

Osam godina kasnije, stvari stagniraju. Trenutno je izgrađeno samo 15 odsto celokupnog projekta. Prema poslednjim procenama, samo 1 odsto od ukupne izgradnje je naseljeno.

Šumski grad
foto: Printscreen YouTube

Ogroman grad u Maleziji danas je - Grad duhova. Kompanija koja ga je izgradila, Coventy Garden, ima dugove od 200 milijardi dolara.

Uprkos tome Coventy Garden je izrazio optimizam da će plan biti završen, prenosi BBC.

Danas "Forrest City" izgleda kao ogromno napušteno letovalište.

Na pustoj plaži nalazi se otrcano dečje igralište, zarđali starinski automobil i, možda i belo betonsko stepenište za nigde. Pored vode postoje znakovi koji upozoravaju ljude da se ne kupaju zbog krokodila.

U namenski izgrađenom tržnom centru, mnoge prodavnice i restorani su zatvoreni. Mnogi lokali i objekti nisu nikad ni završeni - ostala su samo prazna gradilišta.

"Forest City" je najavljivan kao - grad iz snova.

Ali u stvarnosti, bio je usmeren direktno na domaće kinesko tržište, nudeći ljudima šansu da poseduju drugi dom u inostranstvu. Njegove prodajne cene bile su nedostižne za većinu običnih Malezijaca.

Za kineske kupce, nekretnina bi bila investicija koja bi se mogla izdati lokalnim Malezijcima, ili koristiti kao kuća za odmor.

U stvarnosti, izolovana lokacija ovog grada na obnovljenim ostrvima daleko od najbližeg većeg grada Džohor Bahrua takođe je nepovoljno uticala na odluku potencijalnih stanara da ovde kupe stan.

(Kurir.rs/ Informer/ L. S)

Bonus video:

04:34

Promocija monografije Caričin grad Veroljuba Trajkovića

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track