NEMAČKA I FRANCUSKA VIŠE NEĆE BITI ŠEFOVI EU: U vihoru rata, centar strateške moći i uticaja u Evropi se pomera na njen istok
Foto: AP/Evan Vucci

ANALIZA BRITANSKOG GARDIJANA

NEMAČKA I FRANCUSKA VIŠE NEĆE BITI ŠEFOVI EU: U vihoru rata, centar strateške moći i uticaja u Evropi se pomera na njen istok

Planeta -

Britanski list Gardijan objavio je članak u kojem skreće pažnju na uticaj koji sukob u Ukrajini ima na centre uticaja u Evropi i razmatra implikacije oklevanja Nemačke, pre nedavnog sporazuma o snabdevanju vojnih tenkova Ukrajini. .

Džonatan Ejal, pomoćnik direktora Kraljevskog instituta ujedinjenih službi (RUSI), u svom novinskom članku navodi da su Poljska i baltičke zemlje moralno nadmašile Nemačku, dok je nemački sekretar Olaf Šolc zastajao mesecima pre nego što je konačno pristao da Kijevu isporuči tenkove Leopard 2.

Iako broj nemačkih tenkova, koji će biti dodeljeni Ukrajini, ne prelazi 14, njegovom odlukom je otklonjena velika prepreka koja je ometala ponovno naoružavanje Ukrajine.

NATO, NATO Zastava, Rusija, Ruska zastava
foto: Shutterstock

Finska, Poljska, Portugal i Holandija su već najavile da će deo svojih tenkova Leopard isporučiti Ukrajini, a očekuje se da će sličnu odluku doneti Norveška i Španija.

Centar strateške moći

Britanski kolumnista primećuje da je sklonost nemačkog kancelara Olafa Šolca da prekasno i pod prinudom donosi strateške odluke nanela veliku štetu evropskoj bezbednosti. To bi moglo imati katastrofalne posledice u narednim mesecima zbog veoma važnih odluka koje će NATO morati da donese.

On kaže da se centar strateške moći u Evropi pomerio sa zapadne ivice kontinenta, gde su Nemačka i Francuska odlučivale, u centralnu i istočnu Evropu. Od izbijanja rata u Ukrajini, pritisak baltičkih zemalja i Poljske primorao je Berlin da održi određene izbore.

On ističe da su zemlje centralne i istočne Evrope svojim jasnim i realističnim stavom o opasnostima koje nosi ruski imperijalizam stekle moralni autoritet, a takođe su dobile direktniju i uticajniju ulogu u procesu donošenja odluka na Starom kontinentu.

Zavisnost Evrope od SAD

Na osnovu navedenog, Ejal smatra da su neki stari snovi o promovisanju „evropske strateške nezavisnosti“ od Sjedinjenih Američkih Država raspršeni. Šolc je prošle nedelje indirektno priznao zavisnost Evrope od Sjedinjenih Država, zahtevajući da američki tenkovi prate nemačke kada budu isporučeni Ukrajini.

Ejal je zaključio da Nemačka mora da prepozna ovu važnu promenu kao centar strateške moći u Evropi, što Šolc izgleda ne želi da prizna.

Njegove nedavne izjave pokazuju da on i dalje veruje u mogućnost povratka mira ako Rusija povuče svoje snage iz Ukrajine, što se, kako kaže, pokazalo uspešnim u prošlosti i da će vratiti bezbednost regionu.

Autor smatra da je to potpuna besmislica, budući da će Berlin morati da se bori da utiče na proces preoblikovanja evropske bezbednosne mape.

(Kurir.rs/Al Džazira)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track