PROTEST U ZAGREBU PODSETIO HRVATE NA ZLOČINE U OLUJI: Društvo utemeljeno na nepriznavanju grešaka iz prošlosti, nema perspektivu
Foto: Profimedia

bilo i negodovanja

PROTEST U ZAGREBU PODSETIO HRVATE NA ZLOČINE U OLUJI: Društvo utemeljeno na nepriznavanju grešaka iz prošlosti, nema perspektivu

Hrvatska -

Na Trgu bana Jelačića u Zagrebu danas je održana antiratna akcija u znak sećanja na poginule tokom i nakon akcije "Oluja" uz poruku da su počinjeni zločini odgvornost države i da ih treba procesuirati i odati počast svim žrtvama.

Transparentima "Zločini u Oluji su odgovornost svih nas", "Odajmo počast svim žrtvama" i "Nacionalizam ubija", nekoliko nevladinih udruženja izrazilo je solidarnost sa svim žrtvama rata i zločina povodom obeležavanja 27. godišnjice akcije "Oluja", javlja agencija Hina.

Antiratni protest organizovala su udruženja Centar za žene žrtve rata - ROSA, Centar za građansku hrabrost, Inicijativa mladih za ljudska prava, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije - UDIK (Sarajevo) i Ženska mreža Hrvatske, "Neshvatljivo nam je neodgovorno ponašanje hrvatskih političara prema suočavanju s prošlošću. Aktealno političko rukovodstvo u Hrvatskoj ne pokazuje iskrenost, poniznost i poštovanje prema žrtvama zločina, prema ljudima koji su ubijeni", rekla je Nela Pamuković iz Centra za žene žrtve rata po završetku akcije.

Učesnici antiratnog protesta smatraju kako suočavanje sa "Olujom" treba da bude put pomirenja i razumevanja.

Sve dok se ne suočimo s ratnim zločinima u "Oluji" nemamo pravo upirati prste u druge, poručeno je sa protesta u centru Zagreba Prema procenama udruženja, tokom i nakon "Oluje" ubijeno je više od 600 civila i spaljeno više od 22.000 kuća, a Hrvatsku je tada napustilo oko 150.000 njnih građana, čiji je povratak godinama bio sistmatski otežavan i onemogućavan.

"Suprotstavljamo se državnom poricanju činjenica i ukazujemo i upozoravamo na to da su ubijeni naši sugrađani srpskog etniciteta, njihova je imovina pokradena i uništavana, članovi njihovih porodica su proterani, a povratak im je de facto decenijama onemogućen", naglasila je Pamuković.

Društvo utemeljeno na nepriznavanju svojih grešaka iz prošlosti, nema perspektivu mirne budućnosti. Protesti i incidenti pokazuju da je naše društvo i dalje podeljeno, dodala je ona.

Tokom polučasovne akcije, koju je nadgleda policija, deo građana je protestovao protiv aktivista, pojedini su fotografisali transparente, neki izražavali negodovanje, vadili kontratransparente psovali i vređali aktiviste i nazivali ih "četničkom bandom".

Ana Gvozdić iz Inicijative mladih smatra da to što se mnogi protive njihovoj akciji pokazuje koliko je javnost slabo upoznata sa zločinima koji su počinjeni protiv civila, a aktivisti upozoravaju upravo na taj problem i od institucija zahtevaju da žrtvama i društvu omoguće pravo na istinu i pravdu.

"Očito je da ljudi koji su razgovarali s nama nisu upoznati s istinom, a još više boli to što kod njih ne osećam volju da se s tom istinom suoče", rekla je Gvozdić.

Kurir.rs/Fonet

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track