NAJČEŠĆI IZGOVORI PENZIONERA: Ovako se jadaju sudijama kad ih privedu tokom vanrednog stanja
Foto: Kurir/T.Ilić

Tokom vikenda bili su privođeni i oni koji već imaju jednu kaznu

NAJČEŠĆI IZGOVORI PENZIONERA: Ovako se jadaju sudijama kad ih privedu tokom vanrednog stanja

Društvo -

Kazna ne mora da se plati odmah, a rok za žalbu teče tek od trenutka ukidanja vanrednog stanja

Tokom najdužeg policijskog časa do sada, od subote u 13 časova do nedelje ujutru, u Prekršajni sud u Beogradu privedeno je 116 građana koji su prekršili meru zabrane kretanja.

Među onima koji su kršili zabranu bilo je i penzionera, piše današnja "Politika".

Oni se pravdaju time da su sami u stanu, a neki od njih izlaze u vreme kada je za mlađe od 65 godina dozvoljeno kretanje, tako da se "prikrivaju" i idu u prodavnice, čak i u domove zdravlja.

- Vrlo često policija ima dojave građana da se ulicom kreće osoba starija od 65 godina, pa ih legitimišu i privedu u sud. Imali su poziv iz jednog doma zdravlja, u koji je svakodnevno dolazio stariji čovek, koji nije hitan pacijent i čak nema karton u toj zdravstvenoj ustanovi - kaže Olivera Ristanović, predsednica Prekršajnog suda u Beogradu.

Tokom vikenda bili su privođeni i oni koji već imaju jednu kaznu zbog kršenja policijskog časa. U takvim slučajevima nije izrican minimum novčane kazne, nego veće sume, obično 80.000 ili 100.000 dinara. Dakle, neki građani su već dva puta kažnjeni zbog kretanja van svog doma u vreme policijskog časa.

Ne mora odmah da se plati

- Samo u nedelju je osuđeno 80 ljudi, a u subotu popodne i uveče privedeno je njih 36. Od toga tri predmeta nisu završena odmah, jer su se građani pozvali na dokaze koje nisu imali kod sebe, a dostaviće ih narednih dana, kao što su dozvole od poslodavaca - kaže Ristanovićeva.

U Prekršajnom sudu u Beogradu je tokom proteklih 15 dana osuđeno ukupno 600 građana zbog kršenja mere zabrane kretanja. Izrečeno je oko 30 miliona dinara novčanih kazni, čiji je prosečan iznos 50.000 dinara.

- To je ogroman novac, a sada je zanemarljivo mali broj kazni naplaćen. Naime, neki građani su odmah platili kaznu, iako nisu morali. Sudije su svim osuđenima objasnile da rok za žalbu počinje da teče posle završetka vanrednog stanja i da se kazne mogu izvršiti tek kada presude budu pravosnažne - navodi Ristanovićeva.

(Kurir.rs/Politika)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track