PREMIJERKA BRNABIĆ NA AERODROMU U BEOGRADU: Bez koncesionara, aerodrom ne bi preživeo 2020. godinu
Foto: Printscreen/Tanjug

aerodrom nikola tesla

PREMIJERKA BRNABIĆ NA AERODROMU U BEOGRADU: Bez koncesionara, aerodrom ne bi preživeo 2020. godinu

Društvo -

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić prisustvuje prezentaciji radova na izgradnji novog terminala i kvaliteta usluge na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla".

Koncesionar beogradskog aerodroma "Nikola Tesla", kompanija Vansi, 2019. godine uložio je u radove oko 16 miliona evra, 2020. nešto malo više od 60 miliona evra, a ove je planirano više od 125 miliona evra, što posle krize izazvane pandemijom virusa korona pokazuje da je Srbija donela dobru odluku o koncesiji, izjavila je danas premijerka.

Ana Brnabić
foto: Printscreen/Tanjug

Govoreći na dodeli dve evropske nagrade koje je osvojio aerodrom "Nikola Tesla" za kvalitet usluga, Brnabić je rekla da prilikom sklapanja koncesije niko nije računao na pandemiju i da će se ta kriza najviše obrušti na sektor aviosaobraćaja i turizam.

- Razmišljamo danas, da nismo sklopili koncesiju, da nismo napravili taj pametan i ekonomski potez, ne znam kako bi beogradski aerodrom preživeo 2020. i 2021. i kakav bi to udarac bio za budžet Srbije i sve zaposlene na aerodromu - rekla je Brnabić.

Ana Brnabić
foto: Printscreen/Tanjug

Istakla je da bi Srbija morala mnogo da ulaže u aerodrom kako bi ga ponovo vratila na svetsku mapu, ali je, ukazuje, odluku o koncesiji donela u poslednjem trenutku i sprečila taj scenario.

Premijerka je zahvalila Vansiju što, uprkos pandemiji, na aerodromu nije zaustavio nijedan projekat, kao što je i država nastavila da gradi puteve, pruge, kliničke centre. Navela je da je jedan od tih projekata izvođenje pripremih radova za umetnutu pistu, koja će biti opremljena najsavremenijim navigacionim uređajima i svim sistemima kao i glavna pista. Brnabić je istakla da će to biti prva nova pista na našem aerodromu posle 60 godina.

Izrazila je nadu da će novi terminal biti završen i pre 2024. godine, a njim će, dodaje, površina terminala biti proširena sa sadašnjih 55.000 kvadratnih metara na više od 100.000 kvadratnih metara. Gradi se, navidi, i parking za 1.500 parking mesta, kao i parking ispred terminala sa 800 mesta.

Ana Brnabić
foto: Printscreen/Tanjug

Premijerka je naglasila i da Vansi ima velika ulaganja u zaštitu životne sredine i najavila da će u oktobru biti završeno postrojenje za korišćenje prirodnog gasa i aerodrom više neće koristiti mazut.

Brnabić je navela da Vlada Srbije u tom projektu završava svoj deo posla preko "Srbijagasa", jer je bila zadužena za novi gasovod od više od šest kilometara od Dobanovca do aerodroma.

Investicije poput MTU, aerodroma, menjaju Srbiju

Investicije poput nemačkog MTU, koji je pre nekoliko dana počeo da gradi fabriku u našoj zemlji, menjaju Srbiju i najbolja su referenca da da dođu i drugi investitori, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić.

- Investicije kao što je MTU menjaju Srbiju, vode nas u budućnost i presrećna sam zbog toga što je ta kompanija došla kod nas. To je bio istorijski dan, i većina nas ne može ni da shvati koliko je Srbija drugačija zemlja i koliko se tog dana sve u Srbiji promenilo - rekla je Brnabić.

Kako je rekla, investicije poput MTU, ali i beogradskog aerodroma stavljaju Srbiju na mapu zemalja sa visoko kvalifikovanom radnom snagom, sa jakim univerzitetima, u koje stranci dolaze da žive i rade.

"To je najbolja referenca da i drugi investitori dolaze u Srbiju, kao što je i ovo što se danas obeležava na aerodromu govori kako se Srbija razvija. Ovaj dan je važan. Sve to govori da je Srbija drugačija zemlja nego pre samo sedam-osam godina", istakla je premijerka.

Ona je najavila da će u narednom periodu biti otvorene ili položen kamen temeljac za još neke investicije.

"I ovaj obim vazdušnog saobraćaja, činjenica da se brže oporavljamo u poređenju sa svim ostalim evropskim aerodromima, sve govori, kakva zemlja postajemo", rekla je Brnabić.

Ana Brnabić
foto: Printscreen/Tanjug

Poštujem sve deklaracije koje donese Skupština

Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da kao predsednica vlade poštuje sve deklaracije koje je usvojila Skupština Srbije, pa tako i Deklaraciju o Srebrenici iz 2010. godine. Na komentar novinara da se bliži godišnjica zločina u Srebrenici, da su svi procesi u Haškom tribunalu gotovi u vezi sa Srebenicom i pitanje kako se sada gleda na taj zločin i da li će Srbija u nekom momentu priznati genocid i da li i dalje za nas važi deklaracija o Srebrenici usvojena 2010. godie u Skupštini Srbije, premijerka je odgovorila: "Ne bih sada u prisustvu franacuskog ambasadora (na aerodromu Nikola Tesla gde su predstavljeni aktuelni radovi francuskog koncesionara) odogovarala na to pitanje. Što se tiče deklaracije, sve deklaracije koje je usvojila skupština su za mene obavezujuće kao predsednicu vlade".

Istakla je da je Narodna skupština zakodnova vlast i u svemu iznad izvršne vlasti.

- Tako da moram da se vodim onim što skupština kaže i donese - dodala je Brnabićeva.

Potpisano mora da se sprovede, na tome je i potpis EU

Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas, povodom nastavka dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, na tehničkom nivou, da sve što je dogovoreno mora i da se ispoštuje.

- Svi sporazumi, ispregovarani i potpisani moraju da se poštuju. Garant Briselskog sporazuma je Evropska unija, na tom sporazumu je i njihov potpis. To je početak i kraj toga - odgovorila je Brnabić na pitanje novinara u vezi sa nastavkom dijaloga.

Srbija nema karantin turizam

Premijerka je rekla da u Srbiji ne postoji nikakav "karantin turizam" i zamolila medije da ne šire neistine o tome.

- Ne postoji karantin turizam u Srbiji, već samo pravila, procedure i standardi i o tome ne možemo da odlučujemo koji državljanin iz koje zemlje je dobrodošao, a ko nije i za koga je Srbija zatvorena a za koga nije", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanja novinara da prokomentariše tzv. karantin turizam odnosno veliki priliv broja ljudi iz Indije i drugih koji koriste bezvizni režim i poziciju Srbije na zelenoj karti.

Kako je rekla, Srbija ima jasne procedure i zna se ko može da uđe u Srbiju, a uslovi su da li je neko vakcinisan i da li mi priznajemo te vakcine.

"Ako neko nije vakcinisan ili mi ne priznajemo te vakcine, onda mora da se poseduje PCR test star 48 sati, a uveli smo još dodatne procedure za one koji dolaze iz područja koja su u ovom trenutku rizičnija, pa za njih radimo sami dodatno PCR testove kada slete. Mislim tu, pre svega, na putnike iz Indije. Dakle, ne postoji karantnin turizam", naglasila je Brnabićeva.

Zamolila je medije da ne šire takve vesti i dodala da to onda strani mediji prenose i koriste da bi napadali Srbiju.

(Kurir.rs/Tanjug)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track