Za Milanski edikt 340 miliona dinara

Novac obezbeđen

Za Milanski edikt 340 miliona dinara

Društvo -
Malo se zna da je srpska država 1913, u veoma teškim uslovima, svečano obeležila 1.600 godina Edikta što je zabeleženo na dva filma

BEOGRAD - Centralna proslava obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta, za koju je obezbeđeno 340 miliona dinara, pruža Srbiji priliku da svetu predstavi svoje kulturno-istorijsko nasleđe, izjavio je ministar kulture Bratislav Petković.

On je na konferenciji za novinare u Beogradu istakao da je malo poznata činjenica da je srpska država 1913. godine, u veoma teškim uslovima, svečano obeležila 1.600 godina od donošenja Milanskog edikta i da je ta proslava zabeležena na dva filma koji će biti prikazani tokom predstojećih manifestacija.

Milanskim ediktom, koji je car Konstantin doneo 313. godine, proglašena je verska ravnopravnost hrišćana u Rimskom carstvu, čime je obustavljen njihov trovekovni progon.

Proslava ovog velikog hrišćanskog jubileja počeće 17. januara u Nišu, rodnom mestu cara Konstantina. Vladika bački Irinej je naglasio da se, ne računajući Italiju, na teritoriji Srbije nalazi najviše tragova rimskog nasleđa, što je potvrda njenog evropskog identiteta.

"Iako je crkva odvojena od države i ima sopstvenu nadležnost, veoma je značajno da takav jubilej ne proslavlja svako za sebe, već da zarad opšteg dobra, sarađujemo u njegovom organizovanju", kazao je Irinej. Vladika je dodao da operativni odbori zaduženi za obeležavanje jubileja koji postoje u okviru i crkve i države, treba da funkcionišu kao jedno telo. Prema njegovim rečima, u okviru crkvenog dela obeležavanja 17 vekova od donošenja Milanskog edikta biće održano zasedanje Sabora Srpske pravoslavne crkve u maju 2013. godine, kao i naučni skup posvećen tom jubileju, koji će organizovati Bogoslovski fakultet. "Druga dimenzija našeg učešća u obeležavanju jubileja prevazilazi jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve, jer će se u nedelju, 6. oktobra, patrijarsi svih pravoslavnih crkava i visoki predstavnici Katoličke crkve i drugih hrišćanskih zajednica, okupiti na zajedničkoj liturgiji", kazao je Irinej. On je dodao da je za crkvu veoma važno da Srbija bude mesto susreta ne samo pravoslavnih i katoličkih hrišćana već i hrišćana uopšte i predstavnika drugih religija. Član Organizacionog odbora za obeležavanje 1700 godina Milanskog edikta Radoslav Pavlović najavio je da će proslava velikog hrišćanskog jubileja početi 17. januara u Nišu, nastupom hora Sretenskog manastira iz Moskve. "Sve troškove učešća moskovskog hora snosi Rusija dok su i druge zemlje, poput Italije ali i nekih islamskih zemalja izrazile spremnost da u vidu poklona ili logističke podrške učestvuju u realizaciji programa manifestacije koji promovišu mir, toleranciju i slobodu kao kljucne vrednosti Milanskog edikta", rekao je Pavlović. Okvirni budžet za organizovanje manifestacije iznosi 340 miliona dinara, ali se očekuje da će, u zavisnosti od finansijskog učešća stranih vlada, taj iznos biti verovatno manji. Jedan deo tih sredstava biće iskorišćen za sređivanje arene u Viminacijumu, dok je dodatnih 120 miliona dinara planirano za pokrivanje rimskog nalazišta Medijana u Nišu.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track