DEGRADIRA SRPSKI NAROD I SUPROTNA JE USTAVU: Poslanici vladajuće koalicije kritikovali Čankovu rezoluciju
Foto: Zorana Jevtić

rasprava

DEGRADIRA SRPSKI NAROD I SUPROTNA JE USTAVU: Poslanici vladajuće koalicije kritikovali Čankovu rezoluciju

Politika -

Poslanici vladajuće koalicije ocenili su danas da Predlog rezolucije o Vojvodini koje je podneo LSV narušava i degradira srpski narod, kao i da je suprotan Ustavu i nedorečen, dok je predlagač Nenad Čanak odbacio takve navode.

Šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović ocenio je da se Čanak zalaže da se promeni državno uređenje i da Srbija postane federalna, navodeći da to nije izvorno njegova ideja već da ona traje prilično dugo.

Kako je rekao, Čanak ne želi da Vojvodina bude autonomna pokrajina već federalna jedinica. Vi ne idete za tim da proširite autonomiju nego ustavni sistem Srbije, rekao je Martinović.

foto: Zorana Jevtić

Martinović je istakao da je stav naprednjaka da je Srbija suviše mala da bi je delili na federalne jedinice.

"SNS hoće da Srbija bude matica svih Srba da se mi Srbi složimo i prikupimo jer su vremena izuzetno teška i nije vreme da se delimo", rekao je Martinović i dodao da isksutvo sa federalnim uređenjem nije bilo baš istorijski prijatno za naš narod.

Čanak je rekao da se slaže da Srbija ne sme da bude podeljena i zato kada se govori o teriorijalnoj organizaciji bolje je reći organizovana kao federalna država, a ne podeljena.

Poslanik SNS Marko Atlagić je najpre rekao da mu je žao što u sali nisu prisutni poslanici Saveza za Srbiju da sučele stavove o rezoluciji.

"Oni vrše ovih dana protivpravne upade u institucije zemlje. Njihov vođa Boško obradović izvršio je upad u RIK, opštinu Pećinci, napao je Alekasndra Martinovića, tražio hapšenje predsednika Republike, tražio vojsku da izvrši državni udar, upao na RTS", nabrojao je Atlagić.

Kako je rekao, građani Srbije od "malog fašiste ne mogu ništa dobro očekivati".

Kao njegovog "sledbenika" pomenuo je profesora Jovu Bakića koji je, tvrdi, za master diplomski rad student dao temu "Uloga Pinka i Hepija" u stvaranju i reprodukovanju kulta vođe i analiza sadržaja gostovanja Aleksandra Vučića u emisijama "Teška reč" i "Ćirilica".

"To je isto kao da sam ja dao temu - Uloga Filozofskog fakulteta u Beogradu u stvaranju i reprodukovanju kulta neznanja, intelektualnog prostakluka i dilatentizma - slučaj Jovo Bakić", rekao je Atlagić.

On je poručio da neće glasati za Čankovu rezoluciju, jer "narušava i degradira srpski narod na pokvaren način".

"Rezolucija svodi srpski narod u APV na nivo nacionalne zajednice ili nacionalne manjine, nije ni čudo ako se tako čini znajući stavove autora rezulocije", napomenuo je Atlagić i u vezi sa tim podsetio na izjavu Nenada Čanka kao predsedničkog kandidata da bi on priznao Kosovo.

Takođe, rekao je da su "Tadićeve, Jeremićeve, Đilasove demokrate i Čankovi ligaši izbacili iz upotrebe grb Vojvodine koji je za glavni heraldički simbol imao nacionalno obeležje Srba", kritikovao je Atlagić.

foto: Zorana Jevtić

Poslanik SPS Žarko Obradović smatra da je tekst Predloga rezolucije o Vojvodini površan, jednostran u mnogim elementima protivurečan, suprotan Ustavu, čak i faktičkom stanju u zemlji, ali i nedorečen.

"Uprkos netačnosti brojnih navoda u obrazloženju jasno se vidi žal predlagača za statusom pokrajine koji je bio utvrđen Ustavom iz 1974. godine, gde je postojao i Ustav pokrajine i izvršna i sudska i zakonodavna vlast, imovina prihodi, a to su elementi I sadržaj autonomije za koje se predlagač zalaže", rekao je Obradović.

On je ocenio da Čanak evidentno želi autonomiju kojom će, kako kaže, Vojvodinu pretvoriti "u državu u državi".

Kazao je i da je netačna ocena o ekonomskoj šteti koju je Vojvodina doživela u godinama posle donošenja novog Ustava Srbije (devedesetih), a nema ni reči šta se desilo posle 5. oktobra 2000.

"Ono što je ostalo živo I posle te liberalizacije, eventualno neka fabrika, dokusureno je pljačkaškom privatizacijom", rekao je Obradović.

On smatra da Čanak tvrdnjama u rezoluciji dovodi u pitanje i spoljnu politiku Srbije jer naglašava da je Srbija deo evropske porodice sa miroljubivom spoljnom politikom i upitao da li Srbija sada vodi agresivnu politiku.

Odgovarajući na zamerke izrečene na njegov račun Čanak je napomenuo da treba da se razgovara o tome kakva bi Vojvodina trebalo da bude u 21. veku.

"Što se tiče uništavanja ekonomije posle 5. oktobra čiji je sinonim Miroljub Labus i jedna potpuno nekontrolisana liberalizacija tu se sa vama više nego slažem. To je nedopustiv potez na koji nažalost, ni LSV nije mogla da utiče, ali je dizala glas", rekao je Čanak.

On je naveo da nije rekao da Srbija ne vodi miroljubivu politiku već se, kaže, naglašava miroljubivost politike i ocenjuje da je samo došlo do nesporazuma.

U raspravu se uključio i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović koji je istakao da je "najveći genocid" nad privredom Vojvodine, koju je dominantno nosila prehrambena industrija, izvrsen DOS-ovskom liberalizacijom trzista i privatizacijom poljoprivrednih kombinata".

Nedimović je naveo da je u vreme DOS-a, zbog katastrofalne privatizacije ugaseno nekoliko stotina hiljada radnih mesta od kojih je živeo ogroman broj poljoprivrednika i njihovih porodica.

"Potpuno urušavanje poljoprivrede zacementirano je divljom liberalizacijom koju je sproveo Miroljub Labus i time unakazio prehrambenu industriju koja je ključ ekonomskog razvoja svakog agrara i glavna karika u poljoprivrednom lancu", rekao je Nedimović u parlamentu.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track