Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković istakao je da je državno rukovodstvo Srbije učinilo sve da u snažnoj diplomatskoj ofanzivi ukaže na kršenje svih uslova i principa kada je reč o zahtevu Kosova za članstvo u Savetu Evrope.

Petković je odgovarajući na pitanje da li je danas sudbonosni dan s obzirom da će se u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope glasati o zahtevu Kosova, kazao da se srpski narod na Kosovu bori gotovo svakoga dana.

"To činimo i mi ovde u Beogradu, naročito predsednik Aleksandar Vučić. U tom smislu svaki dan je sudbonosan jer se svakoga dana borimo za opstanak našeg naroda", kazao je.

Podsetio je da je i današnje glasanje savetodavnog karaktera jer glasa Parlamentarna skupština SE te da odluka nije obavezujuća, već je vrsta mišljenja koja se upućuje za mesec dana Komitetu ministara.

"Sve naše snage će biti usmerene ka vladama. Pored pisama koje je predsednik Vučić poslao predsednicima, mi smo pripremili i non pejpere, analize, grafikone, ukazujući apsolutno na sve ono što je prekršeno kada je reč o principima saveta Evrope. Cela ova procedura i zahtev zapada ili onih koji su mentori kosovske nezavisnosti je bez osnova, reč je o presedanu, to moramo da istaknemo", naglasio je direktor vladine Kancelarije.

Kako ukazuje, u izveštaju Dore Bakojani se navodi koji su uslovi za prijem Kosova u savet Evrope. U tom smislu navodi da nije uslov bio samo vraćanje zemljišta manastiru Dečani.

"I to je predstavljeno kao ustupak, a tu se radi o odluci Ustavnog suda, njihovog Ustavnog suda i pritom je ta odluka doneta na političkom nivou. Svi su to pohvalili kao Bog zna kakav ustupak Kurtija. Zapravo i ta odluka pokazuje da nema nikakve vladavine prava i doneta je od strane potpuno nenadležnog organa - Vlade Kosova", kazao je Petković.

Dodao je da su druga dva obavezna uslova formiranje Zajednice srpskih opština i da se prekine sa otimanjem imovine i nelegalnom eksproprijacijom na severu Kosova.

"Umesto da se ide sa ta tri zahteva, sve je to pogaženo. Iz perspektive Zapada, radi se o tome da im je malo neprijatno da se po prvi put u Savet Evrope ugurava teritorijalna jedinica Republike Srbije. Do sada je svaki put bila država ta koja je postajala članica i to jednoglasnim glasanjem. A ovde sada imate toliko kršenja principa u jednoj od najstarijih evropskih organizacija. Urušavaju smisao Saveta Evrope pokušavajući da uguraju Kosovo na silu iako tamo ne postoji nikakva vladavina prava“, naglasio je Petković.

Dodaje da je jasno šta je opredelilo Kosovo za ulazak u Savet Evrope, a to je sila i bahatost Zapada koji guraju Prištinu.

„Aljbin Kurti proteruje Srbe i vodi antisrpsku i srbomrzačku retoriku i politiku koja ostavlja takve posledice i širi se na razne ekstremiste koji napadaju srpski narod. Kosovska policija i srpski specijalci iživljavaju se na severu nad srpskim narodom i zagorčavaju im život. Kad bih vam obrazlagao sa kakvim se svim problemima Srbi suočavaju na KiM, ostao bih ovde tri dana. Posebno kad je u pitanju institucionalno nasilje, na koji način su organizvali ove izbore i izabrali ova četiri gaulajtera da budu na čelu opština sa srpskom većinom. I ono malo Albanaca glasalo je sa prisustvom dugih cevi. Tamo imate četiri lažna gradonačelnika izabrana sa 200 glasova, gde nije bilo poštovanja prava Srba i nije se reflektovala njihova politička volja. Ništa nije ispoštovano. Da stvar bude gora, napisali su neko administrativno uputstvo za smenu gradonačelnika, sa idejom da ispradne da Kurti jeste za smenu. A jasno je da te uslove niko ne može da ispoštuje i cilj je da gaulajeri ostanu još godinu dana kršeći sva prava Srba. Čak 15 odsto Srba je napustilo sever, sad nema ni ko da glasa. Ideja je osvajanje severa KiM“, poručio je Petković.

Direktor Kancelarije za KiM naglasio je da Kurtijevi policajci hapse Srbe bez ikakvog razloga.

„Koriste njihove tužioce i sudije, prebijaju Srbe, hapse ih jer im stiže poruka na telefonu: „Kosovo je Srbija“, upucali su našu decu na Badnji dan jer su nosili Badnje drvo i čuvali našu tradiciju. Hoće li sad hapsiti i tu decu, kao Srećka Sofronijevića koji je primio metak jer je branio svoj kućni prag 2021. godine. Šta su nam sve radili, to je ono što jasno pokazuje da Kosovo nema pravo da bude članica Saveta Evrope jer nije država. Istovremeno, ono to ne može biti ni ako se pozabavimo pitanjem demokratije koja ne postoji na KiM, jer su Srbi izloženi progonima svakog dana. Otimaju nam hramove, ispisuju nam grafite mržnje na zidove crkava, čekićaju nam manastire i groblja, hoće da povežu deo Kosovske Mitrovice sa albanskim delom i preoravaju srpsko groblje. Nema toga što se nije desilo Srbima od dolaska Kurtija na vlast. Sve što se radi, radi se na silu. Žuri se Zapadu da ispune svoju agendu, jer ne znaju šta će biti posle izbora“, istakao je Petković.

Ističe da je Beograd učinio sve što je u njegovoj moći da se spreči da postane Kosovo postane članica Saveta Evrope naglašavajući da su naročito pojasnili i ukazali na to da će u petak biti 11 godina od kada je potpisan Briselski sporazum, a Priština preuzela obavezu formiranja ZSO.

"Ako je ZSO nekakav uslov Zapada da bi primili Kosovo u Savet Evrope, od toga da je nekakav potprijemni uslov nema ništa - ili jeste ili nije. Ako bi Kosovo postalo članica SE, ZSO nikada ne bi bila formirana, pokazalo bi se da je Kosovo nagrađeno jer nije formirana ZSO. Njima se SE daje na tacni kao nagrada zbog neformiranja ZSO, napada na Srbe, što čine sve da proteraju srpski narod sa vekovnih ognjišta", kazao je Petković.

Navodi da Kosovo ništa nije izgubilo od kada su mu uvedene sankcije, već čak i obrnuto - dobili su viznu liberalizaciju, unapređen status u Parlamentarnoj skupštini Natoa i nema tog međunarodnog sastanka i foruma gde njihovi predstavnici nisu učestvovali sa najvišim zvaničnicima EU.

"Kosovo je njihovo čedo, Zapad ne želi da pokaže da je Kosovo neuspešan projekat, kažu da Kurti neće da ih sluša, ali oni guraju agendu koja između ostalog ima za cilj da se oslabi Srbija", navodi Petković i ističe da u ovom trenutku Srbija vodi dve diplomatske bitke - da spreči članstvo Kosova u SE i da ne prođe rezolucija o Srebrenici.

Kada je reč o rezoluciji o Srebrenici, Petković kaže da će ići nešto teže.

"Ne znam da li ćemo uspeti tu da pobedimo, ali pokazaćemo da se jedna mala zemlja bori da sačuva principe međunarodnog prava i istinu. Jedna mala zemlja brani principe međunarodnog prava, svih država jer ukoliko ne poštujemo međunarodno pravo, ukoliko se gazi od strane onih koji su silni i moćni, postavlja se pitanje u kom pravcu će ići svet, a vidimo da ide u pravcu haosa sa svim ratovima, a to je sve zbog toga što neko želi da iskoristi međunarodno pravo zbog svojih nacionalnih, globalnih ciljeva", naveo je.

Dodaje da postoji situacija da oni koji se zalažu za međunarodno pravo pokazuju dvostruke aršine, s jedne strane pogazili su teriorijalni integritet Srbije, a s druge strane se istim žarom bore za teritorijalni integritet Ukrajine.

"Nemojte nama da pričate, znamo koliko ste licemerni. Mi činimo apsolutno sve da sačuvamo mir, naše ljude na KiM, a to nije lako kada od 1999. nemate ni vojsku, ni policiju. Nama je ostao jedino dijalog kao način borbe u smislu očuvanja srpskog naroda na KiM, uspeli smo da izmestimo pritiske za sto. Dijalog je važan da sačuvamo mir, a sve ove godine su nam dale priliku da razvijamo zemlju. Zato uvek prihvatamo dijalog, pravde na KiM nema", poručio je.

Kurir.rs, Kosovo onlajn, Informer