Dačić: Predlozi Kosova su ponižavajući i neprihvatljivi

Dačić: Predlozi Kosova su ponižavajući i neprihvatljivi

Politika -
Na pitanje da li se može doći do kompromisa do utorka, do kada Beograd treba da se izjasni da li prihvata ponudu Brisela koja je proizašla iz dijaloga, Dačić je odgovorio da je u poređenju s njihovim predlogom "Ahtisarijev plan božji dar"

PARIZ - Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da Beograd želi da nastavi pregovore s Prištinom, ako treba i direktne, bez evropskog posredovanja i poručio da Srbija ne može da prihvati sadašnji predlog Brisela, ali ni da ga odbije jer u tom slučaju ne bi dobila datum za početak pregovora o članstvu u EU.

"Srbija želi da se okrene ka budućnosti, dakle da reši pitanje paralelnih struktura, nađe način da se Srbi integrišu u prištinski sistem. Ali predlozi Kosova su ponižavajući, neprihvatljivi, neprimenjivi na terenu. Situacija je gotovo smešna. Ništa nam ne nude. Kako to prihvatiti?", rekao je premijer u intervjuu za francuski list "Mond" tokom nedavne posete Parizu.

Prema njegovim rečima, očigledno da je cilj pregovora bio da Srbi prihvate da sve bude u skladu sa kosovskim zakonima.

"Ali ako je to tako lako, zašto su me pozvali da pregovaram? Tači je mogao samo da ode na sever i da sam reši problem! Imao je vremena za to 14 godina", rekao je Dačić.

Na pitanje da li se može doći do kompromisa do utorka, do kada Beograd treba da se izjasni da li prihvata ponudu Brisela koja je proizašla iz dijaloga, Dačić je odgovorio da je u poređenju s njihovim predlogom "Ahtisarijev plan božji dar".

"Srbija se suočava sa teškim problemom. Ne možemo prihvatiti taj predlog i ne možemo ga odbiti jer je direktno povezan sa našom evropskom integracijom", istakao je premijer Srbije.

"Ne predlažu se nikakva izvršna ovlašćenja zajednice. I to ne samo po tačkama o kojima sam govorio. Ne možemo osnivati škole, univerzitete, zdravstene ustanove. Šta su onda dobili Srbi? Priština je obećala da ćemo imati više nego što predviđa Ahtisarijev plan kako bi Srbi učestvovali u vlasti", rekao je Dačić.

On je rekao da se u dijalogu s Prištinom krenulo od toga da je potrebno očuvati identitet i posebnost Srba na Kosovu kako bi postali "deo teritorije a da se pritom ne govori o nezavisnom Kosovu", ali da je kosovski premijer na svim sastancima nastavio da govori kako to ne odgovara kosovskom ustavu.

Dačić je rekao da je tokom posete Parizu, u četvrtak, preneo premijeru Francuske Žan-Mark Erou da je Srbija "u živom blatu u koji sve dublje tone sa svakim pokretom", ali da nam niko "ne pruža ruku pomoći".

"Nemamo podršku kao Tači koji uz sebe ima, ne samo SAD već i EU. Mi smo potpuno sami", istakao je premijer Srbije.

"Pre sedam vekova, branili smo Evropu od Turaka. A sada nas ta ista Evropa napušta. Srbija je evropski "parija". To treba da se promeni. Zbog toga sam se obratio Francuskoj, da ona razgovara s Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama pre nego što nas uguše".

Podsećajući na izjave evropskih zvaničnika da ne žele stvaranje nove Republike Srpske, Dačić ističe da "to ne želimo ni mi" nego da smo "jedino tražili da Srbi imaju svoju regionalnu vlast u okviru kosovskih vlasti".

"Mi želimo ono što je dobilo više od 200 evropskih regiona. Nismo tražili pravo veta niti pravo da se otcepimo od Kosova. ...Oni to ne prihvataju, gotovo je s predlozima i mi sada imamo rok do utorka da se izjasnimo. Ako odbijemo, nećemo dobiti datum za početak pregovora" o članstvu u EU, rekao je Dačić.

On je kazao da je "međunarodna zajednica ranije govorila da neće biti podele Kosova, da će maksimum za Srbe biti široka autonomija na severu, ali da se sada više nikakva autonomija ne nudi".

"Svaki francuski grad bi imao više nadležnosti od srpske zajednice na Kosovu. To bi bila protokolarna zajednica (srpskih opština), bez ikakvih izvršnih ovlašćenja, koja bi izdavala publikacije, organizovala okrugle stolove, koja ne bi imala kompetencije u pogledu obrazovanja, zdravlja i kulture. A da ne govorim o pravosuđu i policiji", rekao je Dačić.

On je dodao da je prvi put Srbija formulisala održivi predlog rešenja, predsednik Tomislav Nikolić je predstavio platformu koja Srbima daje autonomiju njihove zajednice u okviru Kosova, a bez formalnog priznavanja nezavisnosti Kosova.

Dačić je kazao da nije istina da je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton tokom dijaloga navodno pominjala mogućnost uvođenja privremene evropske uprave nad severom Kosova.

"Da smo to videli na stolu, ozbiljno bismo razmotrili (taj predlog). Odlučni smo da gledamo ka budućnosti i izgradnji dobrih odnosa s Prištinom. Želimo da nastavimo pregovore, ako treba direktne, bez evropskog posredovanja", rekao je Dačić.

Premijer je kazao da je Beograd tokom dijaloga u Briselu tražio postavljanje

regionalnog komandanta policije koji bi bio imenovan na predlog zajednice srpskih opština koja bi obuhvatala četiri severne srpske opštine, ali da Priština to nije prihvatila jer je njihov uslov bio da (u sastav zajednice srpskih opština) uđe i južna Mitrovica, u kojoj žive samo Albanci. "To bi, međutim, značilo za etnički sastav policije 65/35 za Albance".

"Kad je reč o Apelacionom sudu, tražili smo da kada se radi o predmetima koji se tiču Srba da se sud nalazi na teritoriji srpske zajednice. Ali oni to neće. Što bi značilo da bi Srbi trebalo da idu u Prištinu", objasnio je Dačić.

Govoreći o vojnom prisustvu, premijer je rekao da Albanci nisu hteli ni da čuju za predlog da kosovska vojska izvesno vreme ne bude na severu pokrajine.

"Prošli smo kroz period sukoba, sa ratnim zločinima. Većina tih ljudi (albanskih vojnika) su učestvovali u sukobu. Tamo gde žive Srbi mi hoćemo da jedina vojna snaga bude sastavljena od Srba. To bi trajalo sve do trenutka dok se ne uspostavi uzajamno poverenje", rekao je Dačić.

"Da bi se postiglo održivo rešenje, potrebno je da ono bude pravedno. Zaista sam spreman da u to uložim maksimum svojih napora, zajedno s prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem i svim ostalim članovima koalicije", rekao je Dačić.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja