HEMIJSKA NEISPRAVNOST: Voda u Inđiji nije za piće!
Foto: Shutterstock

Problem sa zemljištem

HEMIJSKA NEISPRAVNOST: Voda u Inđiji nije za piće!

Srbija -
Građanima se preporučuje da ne konzumiraju vodu za piće uz napomenu da je korišćenje vode za sve druge namene - tehnička voda dozvoljeno

INĐIJA - Sanitarni inspektor Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo doneo je rešenje o zabrani upotrebe vode za piće u Inđiji zbog hemijske neispravnosti, saopšteno je danas iz Kabineta predsednika opštine Inđija.

Navedeni rezultati ispitivanja uzorka vode proističu iz problema pedologije zemljišta na području cele Vojvodine, a ogleda se u povišenoj koncentraciji nitrita.

Građanima se preporučuje da ne konzumiraju vodu za piće uz napomenu da je korišćenje vode za sve druge namene (tehnička voda) dozvoljeno.

U saopštenju se naglašava da je voda mikrobiološki i bakteriološki savršenog kvaliteta i da nema opasnosti za građane, te se ne može ni u kakvom slučaju dovoditi u situaciju sličnu onoj u Odžacima ili u Užicu.Imajući u vidu problem kvaliteta vode u Vojvodini, opština Inđija je izgradila fabriku vode.

Međutim, ta fabrika zbog nedovoljne količine vode preko leta ne može da funkcioniše, pa će biti u funkciji u narednih 60 dana, kako bi se novonastali problem prevazišao.Iz opštine Inđija pozivaju Vladu Srbije da pomogne lokalnim samoupravama u Vojvodini, posebno opštini Inđija koja je uložila 20 miliona evra, izgradnjom novih bunara, odnosno rezervoara vode sredstvima fondova EU, kako bi fabrike vode mogle neprestano da funkcionišu i da se ovakve situacije ne bi ponavljale, navodi se u saopštenju.

Analize Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", Agencije za zaštitu životne sredine i nadležnih na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodnomatematičkog fakulteta u Novom Sadu pokazale su da je u Vojvodini higijenska ispravnost vode za piće najviše ugrožena.

U najvećem delu Vojvodine, navodi se u istraživanjima, za piće se koriste podzemne vode koje su lošeg kvaliteta, jer u njima ima arsena koji je kancerogen, natrijuma koji nije toksičan, ali koji u vodu donosi previše soli.Voda za piće, dodaje se, u Vojvodini ima i povišen procenat gvožđa i mangana, kao i amonijaka koji utiče na razvoj mikroorganizama u cevovodima.

Inače, voda za piće u Zrenjaninu zabranjena je već deceniju, a velikih problema ima i u opštini Odžaci, gde je trenutno na snazi zabrana upotrebe vode u Karavukovu.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track