ZAGAĐENJE UBIJA BOR: Pilot studija pokazala da Borani imaju značajno veći rizik od teških bolesti i umiranja od raka
Foto: Beta/Milan Obradović

užas

ZAGAĐENJE UBIJA BOR: Pilot studija pokazala da Borani imaju značajno veći rizik od teških bolesti i umiranja od raka

Srbija -

BOR - Rezultati pilot studije koju je uradila Agencija za zaštitu životne sredine o uticaju industrijske zagađenosti na zdravlje stanovništva u Boru, pokazuju da su stanovnici ovog grada značajno izoženi većem riziku od oboljevanja i umiranja od više vrsta raka osim tumora kože, a postoji i veći rizik smrtnosti od više drugih bolesti.

Ilustracija
Ilustracijafoto: Beta/Dragan Gojić

Među rezultatima pilot studije koja je sprovedena tokom 2018. i 2019. godine, a koju je objavio je Institut za javno zdravlje"Dr. Milan Jovanović Batut", u okviru publikacija "Unapređenje upravljanja kontaminiranim lokalitetima u Srbiji", se navodi i da je značajno veći rizik oboljevanja od raka pluća registrovan i kod muškaraca i kod žena u Boru, Opaža se, navedeno je u zajljučcima, i da veći rizik uključuje oboljevanje od raka kolona i rektuma, pankreasa, bubrega, bešike, štitaste žlezde, limfopoetskog tkiva, Hodžkinovog i ne-Hodžkinovog limforma, leukemije i mezotelioma Dodaje se da je analizom smrtnosti za sve uzroke smrti usled bolesti cirkulatornog sistema, respiratornih, digestivnih i urogenitalnih bolesti, primećeno je da postoji veći rizik od smrtnosti u Boru u skoro svim grupama.

Veći rizik u umiranju kod oba pola registrovan je za sve bolesti i poremećaje, dijabetes melitus, bolesti respiratornog i cirkulatornog sitema, kao i za urođene deformacije, malformacije i hromozomske aberacije, navedeno je među rezultatima.

U pilot studiji o stanju u Boru navodi se da su dostupni podaci o kvalitetu životne sredine nedovoljni za praćenje zdravstvenog stanja stanovništva na kontaminiranim lokalitetima.

foto: Dragana Udovičić

Navodi se da su utvrđeni nedostaci o nedovoljnom sprovođenju propisa i jasne podele uloga i odgovornosti,kao i izostanak multisektorske saradnje i pristupa u rešavanje ekološko-zdravstvenih problema, kao i neadekvatan monitoring...

Konstatuje se da sistematsko praćenje zdravstvenog stanja stanovništa na kontaminiranim lokalitetima još uvek nije uspostavljeno, kao i da postoje nedostatak ljudskih resursa i ekspertize, odnosno finansijskih sredstava.

Među tehničkim su popisani nedostatak infrastrukture za zaštitu životne sredine na lokalnom nivou, nedovoljno razvijena svest i učešće javnosti posebno onih koji žive u blizini kontaminiranih lokaliteta.

Pilot studija za Grad Bor za koju se navodi urađena je po SENTIERI epidemiološkoj metodi kako bi se opisao zdravstvenih profil stanovnika, odnosno razlozi njihovog oboljevanja i umiranja, a rezultati bazirani na reprezentativnim podacima.

Studija je urađena u okviru projekta "Jačanje nacionalnih kapaciteta i intersektorskih sinergija u oblasti bezbednog upravljanja kontaminiranim lokalitetima i opasnim hemikalijama u cilju prevencije štetnog uticaja na zdravlje ljudi i životnu sredinu" koji je sproveden 2018. i 2019. godine.

Ilustracija
Ilustracijafoto: Shutterstock

Taj projekat sprovode Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite životne sredine uz učešće Agencije za zaštitu životne sredine, finansijsku i tehničku pomoć UNEP-a i Svetske zdravstvene organizacije.

Publikacija koju je izdao Institut za javno zdravlje Srbije "Dr. Milan Jovanović Batut", čiji je deo pilot studija o izloženosti industrijskom zagađenju građana Bora, rezultat je tog projekta.

(Kurir.rs/Tanjug)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track