POLICIJSKI VIRUS: Reveton i dalje hara internetom!
Foto: Mesquitelocalnews.com

Oprez

POLICIJSKI VIRUS: Reveton i dalje hara internetom!

Tech -
Taktika revetona je da ubedi korisnika zaraženog računara da je počinio neko krivično delo iz oblasti kompjuterskog kriminala i da mora da plati kaznu policiji zemlje čiji je stanovnik

"Policijski virus" reveton ne odustaje od infekcija računara uprkos tome što je u februaru ove godine uhapšena grupa osumnjičena da je koristila ovaj malver za napade na veliki broj korisnika računara.

Kada je španska policija početkom godine uhapsila odgovorne za distribuciju malvera reveton, pretpostavljalo se da je ozloglašenom "policijskom virusu" zadat težak udarac. Hapšenjem ruskog državljanina, za koga se verovalo da je "mozak operacije" i koji je uhapšen u decembru prošle godine i još deset njegovih pomagača, šestorice Rusa, dva Gruzijca i dva Ukrajinca, demontirana je mreža koja je odgovorna za ucenjivanje stotina hiljada korisnika zaraženih računara.

Taktika revetona je da ubedi korisnika zaraženog računara da je počinio neko krivično delo iz oblasti kompjuterskog kriminala i da mora da plati kaznu policiji zemlje čiji je stanovnik.

Napadnuti računar postaje neupotrebljiv jer korisnik ne može da pristupi svojim fajlovima. Korisnik koji se odluči da plati otkup to može učiniti preko "PaySafeCard" ili "Ukash" servisa.

Plaćanje je slabost malvera kao što je reveton, koji zavise od ucene korisnika zaraženih računara koji treba da pošalju novac kriminalcima da bi povratili kontrolu nad računarom. Grupa koja je uhapšena u februaru koristila je za pranje novca vaučere pomenutih servisa, koji su pretvarani u novac koji bi potom bio poslat vođi grupe. Na taj način je, prema proceni policije, grupa godišnje zarađivala milion evra.

Iako se očekivalo povlačenje revetona, najnoviji podaci "Panda Labsa" (pdf) pokazuju da je učestalost napada ovim malverom bila nepromenjena u decembru, kada se dogodilo prvo hapšenje, a da je u sledećim mesecima učestalost napada dodatno porasla, pa je u februaru "PandaLabs" zabeležila tri puta više napada nego u decembru.

Objašnjenje koje su ponudili stručnjaci je da reveton koristi nekoliko kriminalnih grupa, o čemu svedoče i varijacije taktika napada, počev od enkripcije fajlova na zaraženom računaru do razlika u prozoru sa upozorenjem koje navodno dolazi od policije.

Iako nema dokaza za to, u "PandaLabs" veruju da hapšenje jedne kriminalne grupe samo oslobađa prostor za konkurenciju, koja onda preuzima njenu teritoriju. Stručnjaci kažu da ima dokaza da se malver reveton još uvek razvija.

Nedavna analiza Majkrosofta je otkrila da je revetonu dodat modul koji koristi "keylogging" kao rezervnu taktiku za slučaj da žrtva odbije da plati otkup

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track