(VIDEO) ŠEST ŽARIŠTA KOJA MOGU DA ZAGORČAJU ŽIVOT PLANETI: Među njima je i naš komšiluk!
Kineski vojnici drže natpis namenjen indijskoj vojsci "prešli ste našu granicu molimo vratite se" Foto: AP, Foto: AP 5.3.2017

drama

(VIDEO) ŠEST ŽARIŠTA KOJA MOGU DA ZAGORČAJU ŽIVOT PLANETI: Među njima je i naš komšiluk!

Planeta -

Portal "Politiko" izdvojio je šest kriznih žarišta u svetu koji imaju potencijal da izbiju u prvi plan evropske političke karte narednih sedmica.

Poljska

Evropska komisija već je izrazila nezadovoljstvo Vladinim planovima o reformi pravosuđa za koje EU veruje da će da ugrozi nezavisnost poljskog sudstva.

Poljski predsednik Andžej Duda potpisao je zakon koji je usvojila vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) i koji ministru pravosuđa daje ovlašćenja da imenuje i smenjuje čelnike osnovnih sudova u državi. Ukoliko ovaj potez izazove masovne proteste građana i oštru reakciju policije ili prekomernu upotrebu sile, velike su šanse da bi mogla da reaguje i Evropska unija.

Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans rekao je u sredu da se približavamo trenutku pokretanja člana 7, koji propisuje da se državi koja krši vladavinu prava može oduzeti pravo glasa unutar EU. To je najstroža kazna koju EU može da propiše nekoj članici i dosad još nije bila korišćena.

Italija i Balkan

Već treće leto zaredom Evropa očekuje priliv stotina hiljada migranata sa Bliskog istoka i Afrike. Iako je EU postigla dogovor s Turskom, Avganistanom i nekoliko afričkih država kako bi smanjila broj dolazaka izbeglica na Zapad, brodovi i dalje pristižu, naročito u Italiju.

Migranti su najosetljivije političko pitanje u EU. Imaju potencijal da sruše Vlade i odrede smer izbornih kampanja u Nemačkoj i Austriji.

Eventualni teroristički napad u koji bi bili uključeni migranti ili novo masovno utapanje moglo bi da dolije ulje na vatru na ionako zaoštrene debate o tom pitanju.

Ukoliko građanski rat u Siriji promeni smer ili turski predsednik Redžep Tajip Erdogan odluči da zaoštri napetu retoriku s Nemačkom suspendovanjem sporazuma o izbeglicama sa EU, mogla bi da se ponovi 2015. godina, kada su milioni migranata izabrali balkansku rutu za put do Nemačke i drugih Zapadnih zemalja.

London

Parlamantarna većina Tereze Mej mogla bi da se rastopi na vrućinama. Britanska premijerka održala se na vlasti posle tesne izborne pobede sklapanjem sporazuma sa severnoirskim unionistima.

To miriše na probleme. Ukoliko bi 15 ili više poslanika, koji su u poverenju novinarima rekli da su spremni da pokrenu glasanje o nepoverenju Vladi, Tereza Mej bi mogla ekspresno da se vrati s godišnjeg odmora iz Švajcarske i Italije.

Pad Vlade mogao bi da promeni putanju Bregzita.

Katalonija

Vladajuća koalicija u španskoj pokrajini Kataloniji objavila je nedavno da će referendum o nezavisnosti koji namerava da organizuje u oktobru odmah dovesti do proglašenja nezavisnosti ukoliko većina bude „za“.

Katalonija otvara ambasadu u Hrvatskoj, a to ima veze i sa Srbijom

Vlada u Madridu ne gleda blagonaklono na ovakve poteze i zapretila je da će slučaj predati sudu. Malo je verovatno da će neko odstupiti. Možemo da očekujemo oštri verbalni rat, masovne ulične proteste kako se bude približavao dan referenduma i mogućnost izlaska vojske na ulice.

Ukrajina

Rat u Ukrajini nosi sve više žrtava, a Zapad optužuje Rusiju da je odgovorna za situaciju u Donbasu. Bela kuća ozbiljno razmišlja o prodaji oružja ukrajinskoj Vladi, rekao je u utorak novi američki specijalni izaslanik Kurt Volker. To bi moglo da znači novu eskalaciju sukoba.

Nova ratna buktinja u Ukrajini zasigurno bi prisilila mnoge vodeće političare na naprasni prekid letovanja.

Himalaji

U toku je oštri verbalni rat između Pekinga i Nju Delhija zbog sporne teritorije na visoravni Doklam, koju svojataju Kina i Butan.

Pre nekoliko dana Kina je upozorila Indiju da „ne izaziva sreću“ potcenjivanjem odlučnosti Pekinga da sačuva ono što smatra suverenom kineskom teritorijom, čime su nastavljene tenzije između dva suseda. Istakli su spremnost da obrane teritoriju po svaku cenu.

Kina i Indija su ljuti geopolitički suparnici koji poseduju nuklearno naoružanje. Nijedna strana ne bi imala koristi od sukoba, ali takođe nijedna nije spremna da popusti u ovom verbalnom sukobu.

Dve zemlje već su ratovale 1962. godine, zbog još jednog dela na himalajskoj granici. Novi oružani sukob nije isključen.

Kurir.rs/Sputnjik Srbija

Foto: AP

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track