SVI PRIČAJU O MISTERIOZNOJ TUTNJAVI KOJA JE ZATRESLA CELU PLANETU: Niko nije osetio čudne talase koji su OBIŠLI SVET, a naučnici sada otkrivaju uzroke!
Foto: Profimedia

GEOLOZI ZBUNJENI

SVI PRIČAJU O MISTERIOZNOJ TUTNJAVI KOJA JE ZATRESLA CELU PLANETU: Niko nije osetio čudne talase koji su OBIŠLI SVET, a naučnici sada otkrivaju uzroke!

Planeta -

Neobični seizmički talasi koji su obišli svet 11. novembra, a koje niko nije osetio, zbunili su naučnike.

Talasi, koje Nešnel džiografik opisuje kao "misterioznu tutnjavu" koja je prešla preko sveta, prvo su se pojavili kod francuskog ostrva Majot, između Afrike i severnog Madagaskara.

Oni su pokrenuli lančanu reakciju i aktivirali senzore u Zambiji, Keniji i Etiopiji, da bi se protom proširili na Čile, Novi Zeland, Kanadu, pa sve do Havaja, skoro 18.000 kilometara dalje, piše Nešnel džiografik.

Zemljotresi proizvode seizmičke talase, koji se kreću ili po površini Zemlje, ili kroz nju. Naučnici i dalje raspravljaju o tome šta ih je izazvalo 11. novembra, a kao mogući uzroci spominju se nuklearna proba, podmornica ili vulkan.

"Nisam video ništa slično. Ipak ne mora da znači da je uzrok toliko čudan", kaže Jeran Ekstrem, seizmolog sa Univerziteta Kolumbije.

Ostrvce Majot od maja pogodio je niz zemljotresa, od kojih je većina bila slaba, ali je onaj osmog maja najveći ikada zabeležen na tom ostrvu (magnitude 5,8).

Međutim, intenzitet zemljotresa bio je u opadanju kada su se pojavili čudni prstenovi oko ostrva ovog meseca.

Ekstrem, inače, stručnjak za neobične zemljotrese, kaže da je mnogo toga čudno u vezi s ovim fenomenom. Planeta je zvonila kao zvono, emitujući monotoni signal niske frekvencije.

Nešnel džiografik prenosi da je francuski geolozi sumnaju da u vodama Majota nastaje novi vulkan. Oni misle da je čudna čudna "zvonjava" možda izazvana kretanjem magme 50 kilometara od obale i ispod duboke vode.

Ekstrem veruje da je neuobičajeno jasan signal možda izazvalo bućkanje magme unutar komore, ili njeno potiskivanje kroz pukotinu neposredno ispod površine stena, prenosi news.com.au.

Žan-Pol Ampuero, seizmolog Univerziteta Azurne obale rekao je za "Nešnel džiografik" da su seizmički talasi kao "muzički instrument", a da tonovi zavise od veličine istrumenta.

Kurir.rs/ Tanjug

Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track