NASILNI UČENICI MALTRETIRAJU VRŠNJAKE, ALI IH DIREKTORI NE IZBACUJU IZ ŠKOLA: Evo zašto je to tako! Iz Ministarstva sve objasnili
Škola nije preki sud, važno je da, kada je to moguće, problematične učenike zadržimo u sistemu, jer ako se isključe iz sistema po automatizmu, bez ikakve mogućnosti da nešto uradimo, odgovorni smo za potencijalni društveni problem. Neki učenici se nakon isključivanja iz škole mogu odati kriminalu, alkoholu, možda čak i napuste zemlju, zato je bitno da s tom decom radimo, istakla je u razgovoru za Kurir Snežana Vuković, šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju pri Ministarstvu prosvete.
S obzirom na česte slučajeve vršnjačkog nasilja i na potenciranje dela javnosti da se problematični đaci izbace iz škole, ona je objasnila zašto to nije dobro. Vukovićeva je napomenula da ne postoji druga organizovana institucija koja bi mogla izvršiti prihvat dece ukoliko nisu u školi.
- To znači da ih mi onda prepuštamo ulici. Ukoliko decu prepustimo ulici, oni će ili biti socijalni slučajevi, ili će možda otići van zemlje, a to je veliki gubitak. Neki se možda odaju kriminalu, i sve su to kompleksni društveni problemi. Retko ko će uspeti, ukoliko nije završio školu, da se kasnije nekako doškoluje. Podatak da 70 odsto zatvorenika u Srbiji, onih koji su kao odrasli u zatvorskim institucijama, nije završilo srednju školu govori zaista mnogo. To je dokaz da je obrazovanje ključ i da je, ukoliko završe svoj obrazovni proces, razvojni proces, mnogo manja verovatnoća da će upasti u neki problem - navodi sagovornica Kurira.
Vukovićeva ističe da je podjednako važno baviti se i žrtvama i onim učenicima koji počine nasilje.
- Moramo ih naučiti drugom vrednosnom sistemu, drugom načinu komunikacije, alatima kako da komuniciraju s drugima. Neki komuniciraju s drugima agresivno zato što ne znaju za drugi vid komunikacije, to je ono sa čim se sreću u porodici, medijima, u nekim drugim situacijama. Dakle, treba ih učiti kako da odgovore na neku provokaciju, mi odrasli moramo im ponuditi druge obrasce ponašanja - naglasila je ona.
Dodala je da su veoma važne školske radionice, priručnici, vannastavne aktivnosti, kao i rad na prevenciji.
- Neke škole to rade fantastično i kod njih se nasilje vrlo retko dešava. Prevencija je ključ. Škole su u obavezi da sprovode program preventivnog rada, one ga formalno imaju, ali u radu naših prosvetnih savetnika iz školskih uprava utvrđeno je da ga mnogi prepisuju iz godine u godinu. Ukoliko se to dešava, ako nema adekvatnog preventivnog rada, veća je opasnost da se desi nasilje ili da ono bude dramatičnije, s težim ishodom. Bitno je da u program prevencije budu uključeni i roditelji i učenici - istakla je naša sagovornica.
Kurir.rs/ Mina Branković
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina