SRPKINJA IZ AMERIKE O 4 DECENIJE DRUŽENJA SA STIVOM VOZNIJAKOM! Mim Bižić: Voz je želeo srpski pasoš, A OVO JE PRAVO MALO ČUDO!
Stiv Voznijak, naš Voz, rekao mi je da je zainteresovan da dobije srpski pasoš koji je jedan od najboljih za putovanja po Evropi, a on je uvek na putu, drži predavanja. Voz je već duže aktivan na promociji Srbije širom sveta i zaista želi da pomogne u promovisanju Ekspa 2027. Nakon dobijanja srpskog pasoša, stekao je nove prijatelje među Srbima, kaže u ekskluzivnom razgovoru za Kurir Milana Mim Bižić, legendarna Srpkinja iz Pitsburga, koja je rođena u Americi kao treća generacija srpskih iseljenika, ali koja može svima nama da drži lekcije o Srbiji i srpskoj istoriji!
Baba Mim, kako je poznata među Srbima i šire, skoro četiri decenije druži se sa suosnivačem "Epla", kompjuterskim genijem i inženjerom Stivom Voznijakom, kome je srpski pasoš uručio predsednik Aleksandar Vučić početkom decembra minule godine u Beogradu. Sam Voznijak rekao je tada da se sada oseća kao Srbin koji živi u Americi, a tome se posebno obradovala Mim Bižić, kojoj je bilo žao što nije mogla s njim u Beograd.
- Kada mi je Voz prvi put ispričao šta planira, rekla sam mu da treba da me povede sa sobom u Srbiju, na šta mi je odgovorio da sam ja jedan od glavnih razloga što želi sve ovo da uradi - kaže Mim i dodaje kako Voznijaka brine da je sve ovo u vezi s dobijanjem pasoša (kojeg je dobila i njegova supruga Dženet Hil) poprimilo političku konotaciju.
Mim je pre mnogih drugih saznala da se Voznijak sprema na ovo putovanje.
- Rekao mi je da razmišlja da ode i u Srbiju, ali sam mu rekla da malo uspori jer je previše proputovao za kratko vreme. Videli ste šta se desilo u Meksiku (završio je u bolnici početkom novembra 2023, prim. aut.), kada je doživeo blagi infarkt i ozbiljne vrtoglavice. Bila sam šokirana kao i ceo svet, ali ne i iznenađena. Činjenica da je ipak došao u Srbiju je pravo malo čudo! Voz je dragocen za sve nas, kao i za svet - ističe Mim, koja je Vučića upoznala pre nekoliko godina na obeležavanju godišnjice operacije Halijard u Pranjanima.
Kako to da učiteljica u osnovnoj školi "Kveker Veli Edžvort" u gradiću Svikliju, u Pensilvaniji, toliko dobro poznaje suosnivača "Epla"? I ko je ona uopšte? Milana Mim Karlo Bižić rođena je 30. jula 1941. u Pitsburgu, gradu u koji su se krajem 19. veka doselili Ličani Mamule (1898. i 1900). Mimina majka Latinka (Laura) bila je najmlađa od njihovo sedmoro preživele dece. Nedugo nakon Mamula, s Korduna su stigli i njeni deda i baka Karajlovići (Samojilo 1907. i Stana Batalo Karajlović 1912), čiji je sin Milan, ujedno i Mimim otac, bio najstariji od osmoro preživele dece. Na jednoj srpskoj priredbi u Pitsburgu, na Vidovdan 1962, Mim upoznaje budućeg muža Gasa (Koju) Bižića. Venčali su se 1963. u srpskoj pravoslavnoj crkvi Svetog Ilije u gradiću Alikvipi u Pensilvaniji. Najveće blago babe Mim su njen sin Nikola Nik Bižić i unuka Džoslin, kojoj je sada 17 godina.
Ali Mim nije bila samo učiteljica koja neguje srpsku tradiciju i običaje, drži slike Karađorđa i Njegoša u kući. Ova neverovatna žena oduvek je bila daleko ispred svog vremena! Odavno je shvatila da budućnost leži u računarima, pa je počela kreativno da ih koristi na časovima za podučavanje i učenika i kolega.
- Moji učenici i ja osvojili smo prvo mesto na međunarodnom takmičenju "Epla" 1985. u Vašingtonu. Tamo sam upoznala Voza, koji mi je poklonio kompjuter za našu školu. Pobedili smo sa temom "Drevni Egipat" u toj našoj kompjuterskoj avanturi, a "Epl" me je potom poslao u Mekvorld (MacWorld) u Kaliforniji, gde sam ponovo srela Voza. Pobedili smo i 1986. s temom "Drevni Grčka i Rim", pa i 1987. s radom "Kina i Japan". Tada sam postala članica "Eplove" Kuće slavnih, ali dve godine nisam mogla da se takmičim sa obrazloženjem: "Niko nema šanse da te pobedi! Niko ti ne može prići!" - seća se Mim.
Za utehu, kaže, poslali su je na Havaje, gde je radila na pisanju nastavnih planova za Epl kompjuter klabs. Godine 1989, kada je "zabrana" istekla, Mim i njeni učenici ponovo pobeđuju s temom "Upisati žene u istoriju, ali ovaj put pomoću računara".
- U toj studijskoj jedinici posvećenoj ženama s ponosom smo predstavili Milevu Marić Ajnštajn i u njenu čast zasadili srpsku omoriku u dvorištu naše osnovne škole "Edžvort" u Svikliju, gde još stoji. "Epl" me je 1990. zamolio da napišem nastavne planove za novu, stalnu izložbu u muzeju Smitsonijan pod nazivom "Avijacija ulazi u kompjutersko doba". Napisala sam ih za nastavnike koji bi fizički mogli da odvedu svoje učenike u muzej u Vašingtonu, ali i one koji su tamo mogli da putuju samo virtuelno. Zbog ovih aktivnosti, muzej Smitsonijan me je proglasio za najboljeg nastavnika prirodnih nauka u zemlji za 1990 - objašnjava Mim, zbog koje je Voznijak došao u Pitsburg 1988. da poseti njen kompjuterski klub Epl Pits, o čemu je i nekoliko lokalnih novina izvestilo, a zatim i kada se penzionisala kao bibliotekarka 2004.
Bilo je, kaže Mim, toliko divnih anegdota s Vozom.
- Kada sam drugi put srela Voza u Vašingtonu 1986, rekao je da bi voleo da je njegov sin Džesi u mom razredu. To je bila velika čast za mene! A kada sam kupila svoj prvi "ajfon", prvog dana kada je pušten u prodaju, još dok sam bila u prodavnici "Epla", Vozu sam poslala mejl putem tog istog "ajfona" rekavši mu da sam ga upravo kupila. Odmah mi je odgovorio: "I ti? Najpre sam bio skeptičan, ali sada mi se sviđa!" Mladi prodavac iz "Epla" bio je zapanjen kada je video mejl od Voza - priča Mim i dodaje:
- Godinama kasnije, kada smo se sreli na Univerzitetu Akron (u Ohaju), naterala sam ga da potpiše moj prvi "ajfon" u restoranu u koji smo otišli nakon njegovog predavanja. Rekao je da će potpis s vremenom izbledeti, ali nisam marila jer sam imala fotografije kao dokaz. Isto tako, poslao mi je mejl kada je nastupao u "Plesu sa zvezdama", gde je u početku bio vrlo popularan i mnogi su glasali za njega. Nažalost, nije imao najbolju partnerku i kasnije je eliminisan. Bila je previše kruta za njegovu veoma zabavnu ličnost.
Mim ističe da je skoro svakodnevno u kontaktu s Voznijakom.
- Upravo sam mu napisala da treba da idemo na Teslinu konferenciju u Njujorku 13. januara, ali znam da je prezauzet - kaže Mim, koja na kraju svima čestita Božić.
- Svima u Srbiji, a posebno mojim Danilovićima, Karajlovićima, Mamulama i Markovićima želim srećan Božić i Novu godinu! Mir Božji, Hristos se rodi!
Jelena S. Spasić
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova