Poslanici danas o rebalansu budžeta
Foto: Kurir

Skupština Srbije

Poslanici danas o rebalansu budžeta

Politika -
Rebalansu, koji predviđa prihode od 829,6 milijardi dinara, rashode od 1.033,2 milijarde i deficit od 203,6 milijardi dinara, ili 6,2 odsto BDP, podršku su najavile stranke vladajuće koalicije, a opozicione ga neće podržati

BEOGRAD - Skupština Srbije danas će glasati o rebalansu budžeta za ovu godinu i pratećim zakonima, kao i o paketu zakona namenjenih fiskalnoj konsolidaciji zemlje.

Poslanici republičkog parlamenta od 11 sati izjašnjavaće se o ukupno 36 zakonskih predloga i drugih akata devete vanredne sednice parlamenta, a nakon toga će započeti novu sednicu, na kojoj će između ostalog debatovati o izmenama Zakona o visokom obrazovanju.Skupština Srbije je raspravu o svim tačkama aktuelne sednice, koja je započela 18. septembra, završila u subotu, 22. septembra.

Tako će poslanici glasati o rebalansu i pratećim zakonima - izmenama zakona o budžetskom sistemu i o penzijsko i invalidskom osiguranju, kao i Predlogu zakona o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru.

Rebalansu budžeta, koji predviđa prihode od 829,6 milijardi dinara, rashode od 1.033,2 milijarde i deficit od 203,6 milijardi dinara, ili 6,2 odsto BDP, podršku su najavile stranke vladajuće koalicije, a opozicione DS, D S S, LDP, SVM, LSV, SPO ga neće podržati.

Od predviđenih 829,6 milijardi dinara prihoda, poreski prihodi iznose 700,6 milijardi dinara ili 84,5 odsto, dok neporeski prihodi i primanja iznose 127,35 milijardi ili 15,4 odsto ukupnih primanja budžeta. Ostatak obuhvataju donacije u vrednosti 1,6 milijardi dinara, što čini 0,2 odsto ukupnih prihoda.

Procenjuje se da će rast poreskih prihoda, u odnosu na prihode predviđene originalnim budžetom, biti 3,3 odsto, dok će neporeski prihodi biti manji za 16,5 odsto. Poslanici će glasati i o izmenama zakona o porezu na dohodak građana, o porezu na dodatnu vrednost, o republičkim administrativnim taksama, o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o akcizama, o fiskalnim kasama, o duvanu i o finansiranju lokalne samouprave.

Oni će se izjasniti i o izmenama zakona o turizmu, o privatizaciji, o obaveznom osiguranju u saobraćaju, o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, o prestanku važenja Zakona o Fondu za zaštitu životne sredine, hemikalijama, vodama, šumama, o stočarstvu, vinu, veterinarstvu, sudskim taksama, o vazdušnom saobraćaju, javnim putevima, vanrednim situacijama i o energetici.

Tim zakonskim rešenjima, između ostalog, predviđeno je ukidanje 138 parafiskalnih nameta, sedam agencija i drugih regulatornih tela, što će, smatra predlagač, rasteretiti privredu Srbije, a predviđeno je i minimalno povećanje akciza na cigarete i dizel gorivo i poreza.

Opšta stopa PDV-a od oktobra treba da bude povećana sa 18 na 20 odsto, dok je na sve životne namirnice zadržana snižena stopa tog poreza od osam odsto.Poslanici će glasati i o četiri predloga zakona o potvrđivanju međunarodnih sporazuma i drugih akata, kao i o izboru viceguvernera Narodne banke Srbije i o Predlogu odluke o izboru Saveta Državne revizorske institucije.Kandidati za viceguvernera NBS su Ana Gligorijrević, Diana Dragutinović i Veselin Pješčić, a kandidat za predsednika Saveta DRI je Radoslav Sretenović, koji je i do sada obavljao tu funkciju.

Kandidat za potpredsednika Saveta je Bojana Mitrović, a za članove Natalija Ćatović, Gordana Tišma i Miroslav Mitrović.Izmenama Zakona o visokom obrazovanju, o kojima će se raspravljati na novoj sednici nakon glasanja biće omogućeno da studenti upišu narednu godinu sa 48 bodova ostvarenih u toku godine.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track