EVO ŠTA VAM NAUKA PREPORUČUJE: 7 načina kako da budete dobar roditelj!
Foto: Shutter

Istraživanje

EVO ŠTA VAM NAUKA PREPORUČUJE: 7 načina kako da budete dobar roditelj!

Žena -
Ne treba preterivati s pravilima, da deci ne bi postalo previše dosadno, što može dovesti do mnogo ozbiljnijih problem

Objavio je nekoliko naučno dokazanih saveta koja pomažu u vaspitavanju dece. Evo šta nauka kaže o dobrim roditeljskim sposobnostima:

1. Hvalite decu zbog trudaDecu treba hvaliti za napore koji ulažu u nešto, jer na taj način uče se istrajnosti, što vodi napretku. Ali ni s ovim pohvalama ne treba preterivati kako ne bi došlo do toga da dete ulaže napore samo kada ga hvalite. Šta je najbolje uraditii? Hvalite dete povremeno. Mozak mora da nauči da se izbori sa frustracijom i da ne odustaje ukoliko nagrada (pohvala) izostane.

2. Detetu je potrebno dovoljno snaDovoljno sna je važno za svakoga, a pogotovo za decu. Kod dece, sat vremena kraćeg spavanja jednako je dve godine manje po pitanju kognitivne zrelosti. Ako je dete hronično nenaspavano, nastaju ozbiljni problemi s ponašanjem. Problemi sa spavanjem tokom godina razvoja mogu dovesti do dugoročnih promena u strukturi mozga. Neki naučnici smatraju da su tipične osobine nenaspavanog tinejdžera promene raspoloženja, depresija što su zapravo simptomi hronične neispavanosti. Stručnjaci savetuju da ni vikendom deca ne bi trebalo da ostajati duže budna. Ovo istraživanje takođe je pokazalo kako odlikaši spavaju duže od manje uspešne dece u školi. Studija koja je obuhvatila 3.000 dece pokazala je jasnu korelaciju između sna i ocena.

3. Kako do dečje iskrenostiRoditelji ne znaju kada njihovo dete laže, iako često misle da znaju. Deca žele da usreći roditelje. Zato, ako zaista želite da svaki put dobijete iskren odgovor morate da budete fleksibilni i susretljivi. Morate detetu pružiti priliku da kaže istinu i pri tom ne nastrada. Ovo je dobar trik da dobijete iskren odgovor od deteta. Kažite: Postavit ću ti pitanje, ali mi pre toga obećaj da ćeš reći istinu? Ovo obećanje smanjuje šanse za laganjem.

4. Deci su potrebna pravilaVerovanje da strogost vodi pobuni, a popustljivost boljem ponašanju je mit. Deca koja u tinejdžerskom uzrastu počnu praviti probleme obično imaju roditelje koji ne postavljaju pravila. Takav odnos deca obično tumače kao nedostatak interesa i brige. Roditelji koji deci nameću pravila i insistiraju na njihovom poštivanju su ujedno i najpažljiviji i najviše razgovaraju s decom, a djeca ih manje lažu.

Ipak, ne treba preterivati s pravilima, da deci ne bi postalo previše dosadno, što može dovesti do mnogo ozbiljnijih problema. Čak i deci koja su zauzeta može biti dosadno, naročito ako se bave onim što su im roditelji nametnuli. Takođe, dosadno je onoj deci koja su navikla da im roditelji ispunjavaju slobodno vreme raznim aktivnostima, umesto da od malih nogu nauče da se samostalno bore s dosadom.

5. Rasprave s tinejdžerima su normalne i zdraveUmereni konflikti s tinejdžerima poboljšavaju odnos s njima. Više od tri četvrtine kćerki smatralo je da su ih rasprave s majkama međusobno zbližile. Samo četvrtina tinejdžerki je raspravu doživela kao destruktivnu.

6. Svađa i rasprava pred decom mogu biti korisneDeca koja prisustvuju konstruktivnim raspravama roditelja uče kako se rješavaju sporovi. Ali, samo onda kada ta rasprava ili svađa izrodi rešenje. Ukoliko djecu udaljite iz sobe usred svađe, ona nemaju prilike da vide razrešenje, i mogu zbog toga postati agresivna i uplašena. Ono što je u ovom slučaju važno jeste da primete da ste na kraju opet u dobrom odnosu.

7. Dnevnik zahvalnostiDeca koja vode dnevnik zahvalnosti su srećnija, zdravija i imaju više optimizma. Učenici koji su tokom deset sedmica vodili dnevnik u kome su svake sedmice zapisivali po pet stvari zbog kojih su zahvalni, bili su 25 odsto srećniji i bili su optimističniji u pogledu na budućnost. Čak su i više vežbali.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track