JUŽNA KOREJA ĆE PLAĆATI MLADIMA DA SE DRUŽE: Oko 350.000 živi u dobrovoljnoj izolaciji, predviđena pomoć od 500 dolara mesečno
Foto: Shutterstock

podrška za povratak u društvo

JUŽNA KOREJA ĆE PLAĆATI MLADIMA DA SE DRUŽE: Oko 350.000 živi u dobrovoljnoj izolaciji, predviđena pomoć od 500 dolara mesečno

Planeta -

Ministarstvo za rodnu ravnopravnost i porodicu objavilo je ove nedelje da će obezbediti do 650.000 korejskih vona (oko 500 dolara) mesečno izolovanim dmladim ljudima, u pokušaju da podrži njihovu „psihološku i emocionalnu stabilnost i zdrav rast“.

Oko 3,1% Korejaca starosti od 19 do 39 godina su „povučeni usamljeni mladi ljudi“, koji se definišu kao oni koji žive u „ograničenom prostoru, nisu povezani sa spoljašnošću duže od određenog vremenskog perioda i imaju primetne poteškoće u normalnom životu“, navodi se u izveštaju ministarstva, koje se poziva na Korejski institut za zdravstvo i socijalna pitanja.

To znači da se radi o oko 338.000 ljudi širom zemlje, od kojih 40% počinje svoju izolaciju u adolescenciji. Smatra se da su uzrok tome različiti faktori, uključujući finansijske teškoće, mentalne bolesti, porodične probleme ili zdravstvene probleme.

Nove mere su posebno usmerene na mlade ljude kao deo većeg Zakona o podršci dobrobiti mladih, koji ima za cilj da podrži one koji su izuzetno povučeni iz društva, kao i mlade bez staratelja ili školske zaštite, koji su u opasnosti od delinkvencije.

Mesečna naknada biće dostupna usamljenim mladim ljudima od 9 do 24 godine koji žive u domaćinstvu koje zarađuje ispod srednjeg nacionalnog dohotka – definisanog u Južnoj Koreji kao oko 5,4 miliona vona (oko 4.165 dolara) mesečno, za domaćinstvo od četiri osobe. Mladi se mogu prijaviti za program u lokalnom administrativnom centru za socijalni rad; njihovi staratelji, savetnici ili nastavnici se takođe mogu prijaviti u njihovo ime.

„Takva omladina može imati sporiji fizički rast zbog neredovnog života i neuravnotežene ishrane i verovatno će se suočiti sa mentalnim poteškoćama kao što je depresija zbog gubitka društvenih uloga i odložene adaptacije“, navodi ministarstvo, naglašavajući važnost „aktivne podrške“.

Izveštaj od utorka detaljno opisuje nekoliko studija slučaja, uključujući jedne mlade studentkinje koja je patila od mentalnih problema i poteškoća u druženju od adolescencije, borila se da se prilagodi fakultetu, na kraju je odlučila da ga ne pohađa, i povukla se još više u sebe.

Druga učenica se suočila sa nasiljem u porodici i glađu kod kuće – što joj je otežavalo da napusti kuću ili uspostavi odnose sa ljudima napolju.

Neki gradovi i lokalne samouprave već imaju slične sisteme; Seul, glavni grad zemlje, ima „Projekat podrške mladima u samoći“ koji obezbeđuje savetovanje o mentalnom zdravlju, razvoj hobija i radnu obuku, kao i savete za izolovane mlade ljude.

Ovaj fenomen nije jedinstven za Južnu Koreju.

Japan ima sličan problem, sa skoro 1,5 miliona povučenih usamljenih mladih ljudi, koji su poznati kao hikikomori, prema nedavnom vladinom istraživanju.

Neki izlaze samo da kupe namirnice ili radi povremenih aktivnosti, dok drugi ne izlaze ni iz spavaće sobe.

Izraz je skovan u Japanu još 1980-ih, ali je Kovid-19 pogoršao stvari, pokazalo je istraživanje.

Od anketiranih, više od petine je navelo pandemiju kao značajan faktor u njihovom povučenom načinu života. Drugi uobičajeni razlozi koji se navode bili su trudnoća, gubitak posla, penzionisanje i loši međuljudski odnosi.

(Kurir.rs/CNN)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track