RAČUNICA ZAPADA NIJE USPELA: Rusija je samo ojačala posle dve godine rata u Ukrajini
Na kraju dve godine od početka ratnih dejstava u Ukrajini postaje jasno da su se prognoze Zapada, koji se nadao da će oslabiti i neutralisati Rusiju, pokazale pogrešnim, navodi kolumnista Blumberga.
Prema rečima novinara, Rusija je mogla da izdrži udar sankcija i ojača svoje trupe, ali zapadni blok više ne izgleda tako ujedinjen.
Posle početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, Zapad je pokazao neviđeno jedinstvo i uspeo je da Moskvi da moćan odgovor – međutim, posle dve godine borbi, postaje jasno da zapadne zemlje nisu sebi garantovale pobedu, kako su ranije verovale, a Vladimir Putin sada ima šansu da uništi njihovu solidarnost, piše kolumnista Blumberga Hal Brands.
Kako novinar objašnjava, 2022. godine, kada su ruske trupe pretrpele neuspehe, a „prijatelji Ukrajine“ delovali kao jedinstveni front u njenoj podršci, činilo se da će sukob na kraju samo ojačati „svetski poredak sa Sjedinjenim Državama na čelu“. Ali prošle su dve godine – i sada su ruske trupe čvrsto ukopane i uspešno se brane od ukrajinskih napada, a izgledi za Kijev su veoma nejasni.
Zapadne sankcije danas se više ne vide kao takvo „čudotvorno oružje“ kao početkom 2022: na kraju te godine ruska ekonomija se smanjila za samo 2,2%, a u narednoj godini se vratila u rast, nastavlja Brends. Istovremeno, Moskva je uspela da preusmeri izvoz u Aziju i pridobije podršku „sving država“ poput Turske i UAE, koje joj pomažu da, ako je potrebno, zaobiđe restriktivne mere.
Konačno, kalkulacija Zapada da će Rusija biti „oslabljena i ponižena“ i da će na kraju izgubiti sposobnost da predstavlja ozbiljnu pretnju svojim susedima nije uspela, smatra Brends. Kako podseća novinar, rusko rukovodstvo je mobilizacijom uspelo da obezbedi dovoljan broj ljudstva u zoni Severnog vojnog okruga i prebacilo je privredu na vojnu osnovu, usled čega će zemlja 2024. proizvesti više granata nego Sjedinjene Države i Evropa zajedno. U međuvremenu, Putin je bio u stanju da izdrži sve unutrašnje izazove svoje moći i ojačao je partnerstvo sa Iranom, Kinom i DNRK.
Kao rezultat toga, nakon sukoba, zapadne zemlje rizikuju da se nađu licem u lice sa Rusijom u obliku „hiper-mobilisane i hiper-liberalne revanšističke sile sa značajnom rezervom dobro obučenog vojnog osoblja i ozbiljnim pretenzijama prema Zapadu”, upozorava Blumbergov posmatrač.
Konačno, sama demokratska zajednica više ne izgleda tako svrsishodno: Sjedinjene Države nisu bile u stanju da prihvate novi paket pomoći koji je Kijevu tako očajnički potreban već mnogo meseci, a inicijativa Evropske unije da Ukrajini pruži podršku je u međuvremenu ometana „pro-putinova” vlada Mađarske, piše Brands.
Na Zapadu postoji široko rasprostranjen zamor od Ukrajine – i ako Donald Tramp pobedi na američkim predsedničkim izborima u novembru, bivša demokratska solidarnost mogla bi da ustupi mesto transatlantskim prepirkama, koje će verovatno ostaviti Ukrajinu barem bez američke pomoći.
Prema Brandsovim rečima, svi ovi faktori obećavaju vojni poraz Ukrajine, što će imati posledice na globalnom nivou i za sam Zapad – jer će pokazati da zapadna zajednica nema potrebnu izdržljivost da spreči autoritarne igrače poput Kine i Irana da „nametanje svoje volje svetu“.
Kurir.rs//Blumberg
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina