GALIJAŠEVIĆ O IRANSKIM OBAVEŠTAJCIMA: Najprisutniji su u BiH, a jedna od ključnih ličnosti bio je general Sulejmani
Foto: Youtube/Printscreen

imaju više punktova u bih

GALIJAŠEVIĆ O IRANSKIM OBAVEŠTAJCIMA: Najprisutniji su u BiH, a jedna od ključnih ličnosti bio je general Sulejmani

Bosna i Hercegovina -

Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević tvrdi da je obaveštajna služba Irana i danas jedna od najprisutnijih i najsnažnijih stranih službi koje deluju u BiH i da je jedan od njenih ključnih ljudi, nedavno ubijeni general Kasim Sulejmani.

Galijašević kaže da Iran u BiH ima više obaveštajnih punktova.

"To je pre svega Kulturni centar Irana u Sarajevu, otvoren ratne 1994, a lično ga je otvorio tadašnji ministar inostranih poslova Irana Ali Akbar Velajati. Tu je i bošnjačko-persijski koledž, a Iran u BiH ima i svoju televiziju Sahar, koja na našem jeziku emituje program osam sati dnevno", rekao je.

U Federaciji BiH, dodao je, deluju i brojne iranske NVO, koje su paravan za obaveštajno delovanje. "Iranska revolucionarna garda i njen general Kasim Sulejmani ovde su napravili ogroman posao. Oni su u ratu vezali za sebe pre svega Aliju Izetbegovića, a zatim i njegovog sina Bakira, kao i Šefika Džaferovića i čitav bošnjački obaveštajno-policijski i vojni vrh", naveo je za banjalučki portal Insajder.

Kasim Sulejmani
Kasim Sulejmani foto: EPA

Galijašević kaže da je Sulejmani najverovatnije bio direktno umešan u likvidaciju Nedžada Ugljena, nekada drugog čoveka bošnjačke tajne službe AID.

Ugljen je pod i dalje nerazašnjenim okolnostima 1996. godine ubijen u Sarajevu.

Glavom je platio to što je Amerikancima nekoliko meseci ranije otkrio postojanje kampa za obuku terorista na Pogorelici kod Fojnice, a koji je formiran pod pokroviteljstvom iranske obaveštajne službe, tvrdi Galijašević.

"Nedžad Ugljen bio je važan obaveštajac Alije Izetbegovića i čovek koji je praktično upravljao 'Ševama', jedinicom za specijalne operacije i ubistva. Međutim, Ugljen je u jednom momentu, da bi se zaštitio od progona, stupio u kontakt sa Amerikancima. To se dešavalo na samom kraju rata, u decembru 1995, kada je Dejtonski sporazum već bio napravljen", dodaje.

Istakao je da se Ugljen smatra izvorom informacija koje su Amerikanci upotrebili da bi intervenisali na Pogorelici, pa se i njegovo ubistvo povezuje upravo sa otkrivanjem Pogorelice.

"Najverovatnije je da je iranska služba učestvovala u ubistvu Nedžada Ugljena, kao i ljudi u AID-u bliski iranskoj tajnoj službi", naveo je Galijašević.

Kurir.rs/Tanjug

Foto: Youtube/Printscreen

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track