KRAJ NESTVARNE FUDBALSKE BAJKE! ATALANTA OSVOJILA LIGU EVROPE: Italijani naneli prvi poraz Bajeru u sezoni VIDEO

Megasenzacija u Dablinu

Fudbaleri Atalante osvojili su Ligu Evrope pošto su u finalu u Dablinu savladali Bajer iz Leverkuzena sa 3:0 (2:0).

Trostruki strelac bio je Ademola Lukman. Nigerijac je postizao golove u 12., 26. i 76. minutu.

Bio je ovo prvi evropski trofej Atalante u istoriji kluba, i drugi ukupno posle Kupa Italije osvojenog 1963. godine. Ujedno, tim iz Bergama je prekinuo crni niz od pet finala koje je gubio u raznim takmičenjima.

Bio je ovo i prvi poraz Bajera u sezoni. Tim Ćabija Alonsa je pao posle 51 utakmice u svim takmičenjima.

Finale Lige konferencija igra se 29. maja u Atini na "AEK areni", a sastaju se Olimpijakos i Fjorentina.

Finale Lige šampiona igra se 1. juna u Londonu na stadionu "Vembli", a sastaju se Borusija iz Dortmunda i Real iz Madrida.

ATALANTA - BAJER 3:0 (2:0)

2. POLUVREME

90+1. minut Izmena u Atalanti

Umesto Ruđerija u igri je Toloi.

84. minut - Dvostruka izmena u Atalanti

Zapakosta i Skamaca izlaze, ulaze Hateboer i Ture.

81. minut - Izmena, i to dvostruka u Bajeru

Izlaze Virc i Frimpong, a ulaze Šik i Telja.

76. minut - GOOOOL! - 3:0

Ademola Lukman je upisao het-trik. Još jedan sjajan gol Nigerijca.

73. minut - Andrih zbog prigovora "požuteo"

Andrih je prigovorio sudiji i ostao zabeležen.

70. minut - Žuti za Kopmajnersa

Teun Kopmajners je napravio sigurno 5-6 prekršaja pre nego je zaradio žuti karton. Sa leđa je vukao Virca u ovom slučaju.

69. minut - Dvostruka izmena u Bajeru

Izlaze Grimaldo i Palasijos, ulaze Hložek i Andrih.

64. minut - Probao je Bajer

Firc je ušao u šesnaesterac iskosa sa desne strane, centrirao, ali je golman Muso stigao do lopte pre napadača nemačkog tima.

57. minut - Gasperini pravi novu izmenu

Neobična odluka Gasperinija. Umesto De Ketelarea, jednog od najboljih na terenu, ulazi Mario Pašalić. Umesto napadača u igri je igrač sredine terena, možda je to naum trenera Atalante.

49. minut - Umalo 3:0

Atalanta je već na startu drugog poluvremena mogla da reši meč. Inkapije je u poslednjem trenutku izbacio loptu u korner ispred De Ketelarea koji je bio u punom trku.

46. minut - Izmene u oba tima

Na startu drugog poluvremena Alonso pojačava napad. Umesto defanzivca Josipa Stanišića ušao je napadač Viktor Bonifejs.

U italijanskom timu zamenjeni su defanzivci. Umesto Seada Kolašinca u igri je Đorđo Skalvini.

1. POLUVREME

43. minut - Šansa za Atalantu

Mogli su Italijani i do 3:0. Šutirao je De Ketelare, odbranio je Kovarž.

36. minut - Bajer pripretio, Firc "požuteo"

Nisu Nemci imali previše prilika za gol. Firc je loše reagovao, a onda iznerviran dobio i žuti karton zbog prigovora.

26. minut - GOOOL! Atalanta je duplirala vođstvo - 2:0

Ademola Lukman je ponovo strelac. Dobio je loptu iskosa sa leve strane, ušao u sredinu i onda opalio i pogodio levi donji ugao.

23. minut - Prvi žuti na utakmici

Kapiten Atalante Đimšiti je prvi upisani fudbaler u beležnicu sudije Kovača. Napravio je oštar start na sredini terena.

19. minut - Najbolja prilika za Bajer

Nemci su poveli napad po desnoj strani, loptu su prebacili na suprotnu stranu, probao je i promašio Grimaldo.

12. minut - GOOOL! Atalanta vodi - 1:0

Ademola Lukman je doveo italijanski tim u vođstvo. Sjajna akcija Italijana po desnoj strani, Zapakosta je centrirao po zemlji a nigerijski napadač sa 7-8 metara plasirao u mrežu.

7. minut - Prvi napad Atalante

Italijani su pripretili preko Kopmajnersa. Probao je i Skamaka, ali ne dovoljno dobro.

5. minut - Prva prilika na meču

Bajer je napao, Firc ubacio loptu u peterac, Muso intervenisao glavom.

Veliki broj navijača dva tima stigao je u Dablin

ATALANTA - BAJER

Stadion: Dablin arena

Sudija: Ištvan Kovač (Rumunija)

ATALANTA: Muso - Đimšiti, Hin, Kolašinac - Zapakosta, Ederson, Kopmajners, Ruđeri - De Ketelare, Skamaka, Lukman. Trener: Đan Pjero Gasperini.

BAJER: Kovarž - Stanišić, Ta, Tapsoba - Frimpong, Džaka, Palasios, Inkapije - Virc, Grimaldo, Adli. Trener: Ćabi Alonso

Prvi od tri velika finala u evropskim kupovima igra se večeras od 21 čas u Dablinu.

Nemački Bajer i italijanska Atalanta boriće se za trofej u Ligi Evrope.

I obe ekipe igraće za istoriju.

Bajer, novi nemački šampion, ove sezone nema poraz u svim takmičenjima. Klub iz Leverkuzena, predvođen trenerom Ćabijem Alonsom, odigrao je 51 utakmicu. Do kraja sezone im je preostalo i finale Kupa Nemačke protiv drugoligaša Kajzerslauterna.

Nemački tim je do sada igrao dva puta u finalu nekog evropskog kupa. Osvojio je bivši Kup UEFA 1988. godine, da bi u finalu Lige šampiona 2001/02 bio poražen od madridskog Reala.

Atalanta ima priliku da osvoji prvi evropski trofej u istoriji kluba, a ukupno drugi. Klub iz Bergama u svojim vitrinama ima samo jedan trofej, i to onaj namenjen osvajaču Kupa Italije 1963. godine.

Atalanta, takođe, ima priliku da prekine crni niz u finalima, pošto je poslednjih pet finala u Kupu Italije izgubila.