DA NEPRIJATAN ZADAH U USTIMA NE POKVARI SLAVLJE: Evo koja hrana ga izaziva, kako može da se neutrališe, doručak je važan!
Foto: Profimedia

pravila da uspešno prođete kroz slave i doček Nove godine

DA NEPRIJATAN ZADAH U USTIMA NE POKVARI SLAVLJE: Evo koja hrana ga izaziva, kako može da se neutrališe, doručak je važan!

Društvo -

Pored pokvarenog zuba, neprijatan miris iz usta može stvoriti i hrana koju jedemo, a dobro su poznati crni i beli luk. U vreme kada se zbog praznika i proslava dosta jede, koristiće da naučimo koje namirnice stvaraju neprijatan zadah, a koja hrana neutrališe te neželjene mirise. Sve na ovu temu je u "RTS ordinaciji" objasnila prof. dr Veroslava Stanković, specijalista ishrane zdravih i bolesnih.

Pitanje o tome kako pripremiti crni, beli luk ili praziluk da ostavi što blaži neprijatan miris u ustima, mnoge muči.

- Opšte je poznato da termičkom obradom, bez obzira na količinu koja se stavlja u gotovu hranu, ne dovodi do pojave mirisa, znači potpuno termički obrađen, kuvan, dinstan, zapečen neće ostaviti takve mirise. Opšte poznato je da u stvari sve vrste luka imaju eterična ulja i onda se izlučuju putem kože, znači možemo mi da jedemo posle da neutrališemo mirise, naša koža i putem pluća se eliminišu, tako da dok se potpuno ta eterična ulja ne eliminišu, nećemo ni miris belog luka, crnog, praziluka nećemo da eliminišemo - objasnila je prof. dr Veroslava Stanković.

Luk, Beli luk
foto: Shutterstock

Na pitanje da li neko može imati neprijatan zadah od kupus salate, doktorka odgovara:

- Može, sve te krstašice imaju te neke gorke materije kao i one ako se u velikim količinama jedu, imaju čak i te neke, da kažemo, toksične materije, koje mogu štetno da deluju na štitnu žlezdu, pa one same po sebi imaju neprijatan miris, naročito još ako se doda sirće i ulje, može da se, znači, još ako se doda ekstradevičansko maslinovo ulje, može da ima neprijatan miris. Ukoliko se doda limunov sok, može da se neutrališe i da bude manji osećaj iz usta, nego obično.

prof. dr Veroslava Stanković
prof. dr Veroslava Stankovićfoto: Pritnscreen

Neprijatan miris od alkohola i žvakanje peršuna

- Poznato je da svi oni koji piju alkohol, u stvari, misle da sa peršunom mogu da neutrališu miris alkohola iz usta. Oni mogu da neutrališu iz usta, ali, sa kože ne mogu, tako da da, pogrešno misle, ali, peršun da, neutrališe i cimet, jedan slatkast ukus ima i prijatan, pa ima i eterično ulje koje se koristi u aromaterapiji i na taj način, u stvari, može da neutrališe neprijatan zadah, odnosno miris iz usta - objasnila je doktorka.

I belance ume da napravi neprijatan zadah.

- Proteini dovode do pojačanog lučenja želudačne kiseline i aktiviraju tu želudačnu pumpu i na taj način, u stvari, zbog same velike količine hlorovodonične kiseline dolazi do neprijatnog mirisa. Uvek treba jesti još nešto uz belance da ne bi došlo do neprijatnog mirisa. Ne kupus salatu, može parče integralnog hleba koje će upiti to ili dvopek, još najbolje, tako da u tom trenutku onda neće doći do neprijatnog mirisa - objasnila je prof. Stanković.

Kikiriki
foto: Profimedia

Zbog čega kikiriki pravi neprijatan zadah.

- Negde postoje podaci da kikiriki izaziva kiselu reakciju u organizmu i upravo ta kisela reakcija, koja nije dobra, je, u stvari, najverovatnije, uzrok toga što kikiriki izaziva neprijatan miris. Kikiriki ima i proteine, a ima mnogo manje dijetnih vlakana od na primer, badema. Tako da će opet dovesti do lučenja, pojačanog lučenja želudačne kiseline. Ima više uzroka zašto kikiriki može da izazove sve te neprijatne mirise, odnosno zadah iz usta - objasnila je prof. dr Stanković.

Namirnice koje ostavljaju neprijatan zadah

  • beli, crni luk i praziluk
  • kupus i prokelj
  • belance
  • skuša
  • riblje ulje
  • kikiriki
  • kafa
  • alkoholna pića
  • slatkiši posle obilnog obroka
  • dosta ugljenih hidrata za doručak

Naravno, postoji povezanost alkoholnih pića i neprijatnog zadaha.

- Na primer, rakija od šljive, šljivova rakija. Onda su to različita vina, crveno vino hoće da stvori veliki zadah, međutim, umerena količina apsolutno neće izazvati ništa, koliko može da izazove, u stvari, velika količina alkohola i znamo kako se alkohol metaboliše, u stvari, nema isparavanja putem usta, nego putem, opet, kože i znači isparava koža. Metaboliše se prvo u plućima, pa onda u jetri, kada već dođe do metabolisanja u jetri, onda ne oseća se ništa. Ali, prvo miriše koža, kao i kod belog luka.

Torta, Poslastica, Prejedanje
foto: Shutterstock

Ukoliko neko pojede tortu ili nešto od slatkiša posle obilnog obroka, imaće neprijatan zadah.

- Sezona slava je i generalno je to da se posle obroka pojede neki slatkiš, desert ili se pojede voće - to je nepravilno.

Šta ne bi trebalo doručkovati da se ne bi pojavio neprijatan zadah.

- Ekstremno masne namirnice i ugljene hidrate, veliku količinu ugljenih hidrata. Može da se uzme jogurt, kefir, kiselo mleko ili ko voli, može čak i šolja slatkog mleka da se uzme, parče integralnog hleba i uz to može da se uzme jaje, sir, znači kad se koristi uz hleb, sasvim dovoljno i zelena salata, na primer.

Kako se koriste kokosovo ulje, maslinovo ulje i ulje karanfilića da bismo neutralisali neprijatni miris?

Namirnice koje neutrališu neprijatan zadah

  • kokosovo ulje
  • maslinovo ulje
  • ulje karanfilića
  • limunada
  • mleko
  • čaj od nane
  • žalfija
  • zelena salata
  • peršun
  • cimet
  • soda bikarbona

- Ja bih krenula od ulja karanfilića - dve, tri kapi u čašu mlake vode i da se isperu usta ili da se grgoće. Inače, ulje karanfilića je odlično sad u ovim zimskim periodima i inače, ulje karanfilića, stomatolozi koriste za anesteziju, tako da u zimskom periodu ima i antiseptičko dejstvo, pa kod laganih bolova u grlu, grebuckanja u grlu može da se koristi za grgutanje. Što se tiče kokosovog i maslinovog ulja, postoji onaj stari savet, to su iz kineske tradicionalne medicine, mućkanje u jutarnjim časovima radi detoksikacije kokosovog ili maslinovog ulja, opet na taj način izvlače se toksini, uništavaju se te patogene bakterije i na taj način se eliminiše zadah.

Mleko, trovanje hranom
foto: Shutterstock

Profesorka Stanković je komentarisala i ulogu mleka kod neutralisanja zadaha od crnog luka:

- Može i to, ali, opet govorimo, imamo kožu, imamo isparenje, neutralisaće malo, ali, opet će se osećati, bolje da se promućka i da se pljune, nego da se pije.

Soda bikarbona može da se koristi tako što se pola kašičice promeša u čaši vode, pa se ispere i pljune.

Kurir/RTS

Bonus video:

01:27

ZBOG RATA, SZO STREPI ZA GLOBALNO ZDRAVLJE: Ne pomažu antibiotici! Milićević: Žele spasiti što više života, a bakterije to koriste

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track