OTKRIVENO ŠTA JE PUTIN PORUČIO TRAMPU NAKON SASTANKA U MOSKVI! Evo šta je ruski predsednik rekao o mirovnom planu koji je bio na stolu (VIDEO/FOTO)
Stiv Vitkof, specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa i Džared Kušner, zet šefa Bele kuće razgovarali su danas u Moskvi sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o mogućem načinu za okončanje rata u Ukrajini.
Tramp je više puta rekao da želi da okonča rat u Ukrajini, ali njegovi dosadašnji napori, uključujući samit sa Putinom u Aljasci u avgustu, još nisu doneli mir.
Američki mirovni plan od 28 tačaka pojavio se prošle nedelje, ali je izazvao bojazan kod ukrajinskih i evropskih zvaničnika koji smatraju da se povinuje ključnim zahtevima Moskve prema NATO, kontroli Moskve nad petinom Ukrajine i ograničenjima ukrajinske vojske.
Evropske sile su potom iznele kontrapredlog za mir, a na razgovorima u Ženevi, SAD i Ukrajina su saopštile da su stvorile "ažurirani i usavršeni mirovni okvir" za okončanje rata.
Vitkof se ispred ambasade sreo sa Dimitrijevim
.Izaslanik predsednika SAD Stiv Vitkof napistio je zgradu Ambasade SAD u Moskvi, gde je otišao nakon sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Vitkof јe napustio ambasadu oko 1.00 uјutru po moskovskom vremenu, a sačekao ga je Kiril Dmitrijev, koji je izašao iz svog automobila.
Kako prenose reporteri sa lica mesta, njih dvojica su razmenili nekoliko reči na engleskom jeziku, nako čega je svako otišao svojim putem.
Veruje se da je Vitkof već ušao u avion i da je na putu za SAD.
Sporan plan
Putin je na sastanku sa američkom delegacijom, izjavio je da bi Rusija mogla da pristane na neke aspekte američkog plana za Ukrajinu, ali da drugi nailaze na kritike sa ruske strane, rekao je Ušakov.
- Mogli bismo da se složimo oko nekih stvari, a predsednik je to potvrdio svojim sagovornicima. Druge stvari su izazvale kritike... u vezi sa nizom predloga - precizirao je i dodao:
- Razgovori su bili prilika da se detaljno razgovara o izgledima za dalje zajedničke napore u postizanju dugoročnog, mirnog rešenja ukrajinske krize. Dogovorili smo se sa našim američkim kolegama da nećemo otkrivati suštinu pregovora. Još uvek ima mnogo posla koji treba obaviti. Sve verzije američkog plana za Ukrajinu usmerene su na dugoročno mirno rešavanje sukoba. U slučaju ovih dokumenata, rekao sam da se svi oni tiču dugoročnog globalnog rešenja krize u Ukrajini...
Koliko ja znam, naše američke kolege su upravo otišle u ambasadu, zatim će otići u Vašington, pa kući... Nisu obećali da će ići u Kijev, obećali su da će se vratiti kući, u Vašington.
Ušakov je govorio i o planu.
- Postojao je dokument koji je sadržao 27 tačaka predat nam je i mi smo ga, naravno, pregledali, iako nismo radili na formulaciji i nije bilo razgovora sa našim američkim kolegama o tome. Zatim smo dobili još nekoliko dokumenata, naime četiri dokumenta, o kojima se danas takođe razgovaralo na sastanku. Definitivno nismo dalje od mira - rekao je Ušakov.
Spremnost za rešenje
Putin i Vitkof razgovarali su o izgledima za dugoročno mirovno rešenje u Ukrajini tokom razgovora u Kremlju, rekao je Jurij Ušakov.
„Glavna stvar, želeo bih još jednom da naglasim, jeste da su strane izjavile spremnost da nastave da rade zajedno kako bi postigle mirno, dugoročno rešenje u Ukrajini“, rekao je Ušakov novinarima.
- Dogovorili smo se na nivou predstavnika, pomoćnika i drugih predstavnika da nastavimo kontakte sa Amerikancima, posebno sa ove dve osobe koje su danas stigle u Kremlj - dodao je Ušakov.
Oglasio se Ušakov
Razgovor ruskog predsednika Vladimira Putina sa specijalnim izaslanikom američkog predsednika Donalda Trampa Stivom Vitkofom i Trampovim zetom Džaredom Kušnerom bio je koristan i konstruktivan, rekao je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.
„Razgovor je bio veoma koristan, konstruktivan i veoma informativan“, rekao je novinarima.
Ruski predsednik Vladimir Putin preneo je pozdrave američkom predsedniku Donaldu Trampu preko specijalnog izaslanika Stiva Vitkofa i niz političkih signala, rekao je Ušakov.
„Naš predsednik je zamolio svoje partnere da prenesu prijateljske pozdrave Trampu - i, naravno, ne samo prijateljske pozdrave, već ih je zamolio da prenesu čitav niz važnih političkih signala koje su njegovi sagovornici zabeležili“, rekao je novinarima.
Prve reakcije
Dimitrijev se kratko oglasio nakon sastanka rekavši da je razgovor bio "produktivan".
Nakon sastanka Vitkof je otišao u zgradu Ambasade SAD u Moskvi.
Kraj razgovora
Sastanak između Putina i Vitkofa završen je nakon skoro pet sati, prenose RIA Novosti.
Ne nazire se kraj
Razgovori Putina i Vitkofa traju već više od četiri sata.
Tramp dremao na sastanku?
Dok se održavaju sastanci u Moskvi, u SAD je u toku sastanak Trampovog kabineta.
Državni sekretar Marko Rubio bio je poslednja osoba koja je održala govor dok su članovi kabineta predsednika Donalda Trampa u utorak obasipali hvalom svog šefa – proces koji je trajao skoro dva sata i koji je, čini se, više puta izgubio predsednikovu pažnju.
Rubio je najavio Trampovu „transformativnu“ spoljnu politiku dok je predsednik, sedeći pored njega, pogrbljen u stolici, zatvorenih očiju. Zatim se naglo pomerio, ispravio i pogledao državnog sekretara.
Nekoliko trenutaka kasnije, predsednikove oči su se ponovo činile kao da su se zatvorile dok se Rubio našalio o sezoni plej-ofa u američkom fudbalu. Članovi kabineta oko stola su se glasno smejali. Predsednik, nepokretan, jedva je podigao usne, a oči su mu nakratko zatreperile, opisuje CNN.
Tramp je suzio, zatvorio ili je izgledalo kao da zatvara oči više puta tokom dugog sastanka. Takođe je ponekad izgledalo kao da gleda u papir na stolu ispred sebe, stvarajući utisak da su mu oči zatvorene.
Zelenski: Čekamo signale
Ukrajina „čeka signale“ od američke delegacije o ishodu sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, rekao je u ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
„Dobićemo signale jedne ili druge vrste. Ako signali budu funkcionisali na određeni način – ako je to fer-plej sa našim partnerima – onda bismo se mogli sastati sa američkom delegacijom veoma brzo“, napisao je Zelenski na X.
Ukrajinski lider je rekao da će delegacija višeg nivoa biti poslata ako poruke od Amerikanaca signaliziraju priliku za „globalne, ali brze odluke“.
Zelenski je takođe rekao da je „spreman za sastanak sa predsednikom Donaldom Trampom“.
„Sve zavisi od današnjih razgovora“, dodao je.
Dva sata susreta
Ruski predsednik Vladimir Putin i američki pregovarači Stiv Vitkof i Džared Kušner razgovaraju već dva sata, javio je ruski državni radio Majak.
Ranije je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da nema vremenskog ograničenja za razgovore i da će govoriti „koliko god bude potrebno“.
Oglasio se Rubio
Američki državni sekretar Marko Rubio razgovarao je sa novinarima nakon sastanka kabineta u Beloj kući.
Ukratko govoreći o ratu u Ukrajini, rekao je: „To nije naš rat, to nije predsednikov rat. To se nikada ne bi dogodilo da je Tramp bioi predsednik. On je jedini lider na svetu koji može pomoći da se to okonča.“
Tokom svoje predsedničke kampanje, Tramp je rekao da može da okonča rat u Ukrajini za 24 sata. Takođe nije jasno kako bi uopšte sprečio rat, kao što on i dalje tvrdi.
Šta je danas na stolu?
Nakon što je prethodna verzija (takozvani „plan od 28 tačaka“) izazvala zaprepašćenje u Ukrajini i među njenim saveznicima u Evropi, da li je ono što je sada na stolu manje povoljno za Rusiju, analizira BBC.
Ovo su bila neka od ključnih pitanja koja su visila u vazduhu - a koja je predsednik Zelenski izbegao na svojoj konferenciji za novinare u Dablinu ranije. Rekao je da nije spreman da otkrije detalje i da svi treba da sačekaju ishod razgovora u Moskvi.
Međutim, nešto od onoga što je rekao značajno se razlikovalo od ranije objavljenih stavova SAD.
Prvo, predsednik Zelenski je tvrdio da ne treba da se razgovara, a kamoli dogovara o Ukrajini bez učešća Ukrajine - pa, to se sada dešava u Kremlju.
Drugo, primedbe Zelenskog o ruskoj odgovornosti za ratne zločine u Ukrajini i naporima da se osnuje tribunal za njihovo gonjenje su u potpunoj suprotnosti sa planom od 28 tačaka, koji je predviđao amnestiju. Da li je ova konkretna tačka još uvek u predloženom planu, nije jasno.
Treće, insistiranje Zelenskog da se zamrznuta ruska imovina koristi za pomoć Ukrajini veoma se razlikuje od navodnih napora Vašingtona da rusku ekonomiju vrati iz hladnoće.
Oglasio se predsednik SAD
Predsednik SAD Donald Tramp izјavio јe da predstavnici SAD u Rusiјi pokušavaju da utvrde na sastanku sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom da li je rešenje za Ukrajinu moguće.
Više o ovoj vesti pročitajteOVDE.
Pentagon prekinuo kontakte sa nemačkim ministarstvom!
Američki portal The Atlantic objavio je da je Pentagon iznenada prekinuo komunikaciju sa nemačkim ministarstvom po pitanju Ukrajine. Više o tome čitajte OVDE.
Putin: Drago mi je da Vas vidim! Vitkof: Uživao sam u šetnji Moskvom
Ruski predsednik Vladimir Putin primio je speciјalnog izaslanika američkog predsednika Stiva Vitkofa u Kremlju, prenose mediji.
Na početku sastanka Putin je rekao da mu je drago što vidi Vitkofa.
„Veoma mi je drago što vas vidim“, rekao je Putin Vitkofu i Kušneru kada su se sastali u utorak. „Ovo je veličanstven grad“, rekao je Vitkof Putinu nakon što je ranije prošetao sa Kušnerom i izaslanikom ruskog lidera, Kirilom Dmitrijevim, Crvenim trgom u blizini Lenjinovog mauzoleja.
Jurij Ušakov i Kiril Dmitriјev takođe učestvuju na sastanku.
Vitkofovo putovanje u Rusiјu јe njegovo šesto ove godine.
Kremlj objavio video snimak razgovora sa Vitkofom
U Moskvi trenutno razgovaraju ruski lider Vladimir Putin i Trampov izaslanik Stiv Vitkof o mirovnom rešenju u Ukrajini. Kremlj je objavio snimak sa oficijalnog dela, početka razgovora, dok se vrata nisu zatvorila.
Osim njih dvojica, prisutan je Trampov Zet, Kušner, kao i Putinovi pomoćnici, Jurij Ušakov i Kiril Dimitrijev.
Ukrajinci napali dronovima u Donbasu
Ukrajinske snage su gađale dronovima jedan lanser sistema S-300 i dve radarske stanice 1L125 Niobium-SV u Donbasu i uništili ih.
Više o tome pročitajte OVDE.
Putin isprozivao Zelenskog: "Stalno je na putu i ide okolo proseći novac"
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da se vlasti u Kijevu ponašaju kao da žive "na drugoj planeti", nesvesne ekonomske situacije u zemlji i stanja na frontu.
- Stalno je na putu i ide okolo proseći novac; verovatno nema vremena da se bavi svakodnevnim ekonomskim pitanjima, a još manje situacijom na frontu - rekao je Putin novinarima.
Zelenski: "Niko ne može da nam slomi svet, čak ni Rusija, Ukrajina je bliža miru nego ikada ranije"
Zelenski se zahvalio Irskoj na njenoj stalnoj podršci i na tome što je primila ukrajinske izbeglice onda kada im je to bilo najpotrebnije.
- Naši narodi, Ukrajinci i Irci, jedni su od retkih u Evropi koji su vekovima vodili borbu za pravo da ostanu svoji - kaže on.
On navodi da je rat sa Rusijom "najrazorniji rat za slobodu" još od Drugog svetskog rata.
Zelenski se osvrnuo na tekuće mirovne pregovore, ponavljajući ranije isticanu poruku da je Ukrajina "u potpunosti uključena u pregovore" i naglašavajući ključnu tačku da je "Ukrajina bliža miru nego ikada ranije".
- Postoji stvarna šansa, ali moramo je iskoristiti - ističe.
- Niko ne može da nam slomi svet, čak ni Rusija - zaključio je Zelenski.
Putin: "Rusija bi mogla da odseče Ukrajinu od mora"
Rusija bi mogla da prekine pristup Ukrajine moru kao odgovor na napade na tankere, izjavio je Vladimir Putin novinarima pre sastanka sa Vitkofom i Kušnerom.
Putin je takođe nagovestio da će Moskva proširiti spektar meta svojih udara i razmotriti mere protiv brodova zemalja koje pomažu Ukrajini u napadima na plovila u Crnom moru.
- Najradikalniji način je da se Ukrajina odseče od mora, tada piraterija uopšte neće biti moguća - dodao je Putin.
Novinar Korijere dela sera o "porodici" Zelenskog
Saradnici Zelenskog optuženi za korupciju činili su njegov "magični krug" ili "porodicu", izveštač Korijere dela sera iz Ukrajine piše o mitu koji su uzimali Jermak, Mindič, Černišov i Koljubajev.
Više o tome pročitajte OVDE.
Putin: "Ako Evropa započne rat, Rusija je spremna odmah"
Ruski predsednik Vladimir Putin je, uoči sastanka sa Stivom Vitkofom, rekao da će ruska vojska narednih dana osvojiti Kupjansk, a bio je vrlo jasan i kada je reč o mogućnosti rata sa Evropom.
Pre ulaska kod Putina - šetnja Moskvom
Specijalni izaslanik Trampa, Vitkof, stigao je u Kremlj.
Kako je preneo TASS, pre pregovora sa Vladimirom Putinom u Kremlju, Vitkof je zajedno sa Trampovim zetom, Džaredom Kušnerom, i direktorom Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFPI), Kirilom Dmitrijevim, prošetao centralnim delom Moskve.
U međuvremenu, počeli su pregovori iza zatovrenih vrata.
NATO: Ostajemo pri starim odlukama vezanim za Ukrajinu
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je danas da Severnoatlanska alijansa ostaje pri starim odlukama vezanim za Ukrajinu, iako je svestan da nisu sve članice za to da Kijev uđe u ovu organizaciju.
Arestovič: Trenutni pregovori Ukrajine i SAD fokusirani na ličnu bezbednost, ne na nacionalne interese
Aleksej Arestovič, bivši glavni savetnik predsednika Zelenskog, izjavio je da se aktuelni razgovori između ukrajinskih i američkih zvaničnika "uglavnom tiču ličnih bezbednosnih pitanja", a ne šireg interesa zemlje.
- Mislim da razgovor uglavnom ide oko bezbednosnih garancija za Zelenskog - rekao je Arestovič, dodajući da su bilo kakva obećanja Zapada u tom pogledu verovatno kratkotrajna.
Arestovič je takođe ocenio da SAD iskreno žele da sukob uskoro okončaju, iako neprijateljstva mogu potrajati još nekoliko meseci.
Dodao je da Ukrajina ne bi trebalo da tumači navodni američki mirovni plan sa 28 tačaka kao "kapitulaciju".
- Ovo je cena za nesposobnu politiku i pljačku tokom svih 34 godine nezavisnosti. Cena koja nije tako visoka u poređenju sa svim zločinima počinjenim nad našom zemljom - naglasio je Arestovič.
Vitkof i Kušner pre sastanka u elitnom restoranu
Amerikanci uskoro idu na sastanak s Putinom, ali su ih Rusi prvo ugostili u elitnom restoranu u Moskvi.
Peskov: Susretu će prisustvovati i Kušner. Koliko će trajati sastanak? Koliko bude potrebno!
Zet Donalda Trampa, Džared Kušner, prisustvovaće razgovorima između ruskog predsednika Vladimira Putina i specijalnog predsedničkog izaslanika SAD Stiva Vitkofa.
"Kao što smo već razgovarali, rusko-američki sastanak počeće posle 15 časova. Putin će se u Kremlju sastati sa gospodinom Vitkofom, glavnim američkim pregovaračem za ukrajinska pitanja. Džared Kušner će takođe biti sa njim“, rekao je on novinarima.
Peskov je pitao ko će još osim Vitkofa i Kušnera učestvovati u pregovorima.
"Ne, više neće biti predstavnika američke strane. Samo još prevodilac", rekao je.
Novinari su pitali koliko je vremena predviđeno za sastanak.
"Koliko god bude potrebno", odgovorio je portparol Kremlja.
Hronologija pada: Isplivali detalji kako je smenjen drugi najmoćniji čovek Ukrajine
Andrij Jermak od prošle nedelje više nije na funkciji šefa kabineta Volodimira Zelenskog, a kada je zamoljen da potpiše ostavku, on je navodno predsedniku Ukrajine priredio "polučasovni nastup besa sa uvredama, prigovorima i optužbama".
Zaharova komentarisala hapšenje Federike Mogerini
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova, komentarišući za RIA Novosti izveštaje o hapšenju bivše šefice evropske diplomatije Federike Mogerini, izjavila je da Evropska unija "preteruje u držanju lekcija drugima, dok sopstvene probleme ne želi da vidi".
Ranije je AFP saopštio da je Mogerini uhapšena zbog navodne umešanosti u prevaru.
- Milioni evra odlaze u Kijev i završavaju u privatnim džepovima. U EU svakog dana milioni evra cure korupcionim cevima ka Kijevu, a odatle odlaze u privatne džepove. Sve to traje godinama i na očigled svih. Svaki međunarodni problem, prilika je za Brisel da se okoristi. Od pandemije COVID-19 do Ukrajine - rekla je Zaharova.
- Pri tome, svoje probleme radije ne primećuju, već neprestano drže predavanja svima ostalima - zaključila je ona.
Više o tome pročitajte OVDE.
U Briselu uhapšena Federika Mogerini
U Beču ubijen sin ukrajinskog političara
Dvojica Ukrajinaca uhapšeni su u Beču nakon što su ubili svog mladog sunarodnika, sina političara, a potom ga zapalili u automobilu.
Istražitelji veruju da je motiv ubistva mladića, čiji otac je političar iz Harkova, finansijske prirode.
Policija je, u saradnji sa ukrajinskim vlastima i Europolom, izdala međunarodne poternice za dvojicom osumnjičenih -devetnaestogodišnjim i četrdesetpetogodišnjim Ukrajincem.
U 9 časova, bečka policija je održala konferenciju za novinare kako bi pružila najnovije informacije o istrazi.
Više o tome čitajte OVDE.
Ruski vojnici snimili svoju smrt na frontu
Moskva na nogama, velike policijske snage obezbeđuju Vitkofa
Specijalni američki izaslanik Vitkof stigao je nešto pre 12.00 u Moskvu, a veliki broj ruskih policajaca ispratio je Trampovog čoveka do Kremlja, gde će se danas u 15.00 sastati sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, kako bi razgovarao o primirju u Ukrajini.
Ukrajinci tvrde: Rusi postavili jednu zastavu u Pokrovsku, pa pobegli?
Bivši britanski vojnik pomagao Rusima u atentatima na istaknute Ukrajince
Bivši britanski vojnik optužen je da je pomagao Rusiji u atentatima na istaknute Ukrajince! On je, navodno, uvozio i distribuirao oružje koje je korišćeno u ubistvima troje Ukrajinca tokom 2024. i 2025. godine.
Ros Dejvid Katmor je u Ukrajinu stigao 2024. godine kao vojni instruktor da pomogne u obuci i pripremi pripadnika ukrajinske vojske. Prema tvrdnjama izvora iz Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), imao je vojno iskustvo stečeno u britanskoj vojsci, gde je bio raspoređen na Bliskom istoku.
Više o tome čitajte OVDE.
SAD poručile EU da će vratiti zamrznuta ruska sredstva Moskvi nakon potpisivanja mirovnog sporazuma
Američki zvaničnici saopštili su Evropskoj uniji "vrlo jasno" početkom ove godine da planiraju da vrate zamrznuta ruska sredstva Moskvi nakon što bude potpisan mirovni plan, objavio je Politico, pozivajući se na izvore.
SAD su se navodno takođe usprotivile planu EU da koristi ta sredstva kao osnovu za izdavanje zajma Ukrajini.
U procureloj verziji mirovnog plana nalazio se predlog da se 100 milijardi dolara sredstava upotrebiti za "obnovu i ulaganje u Ukrajinu" i za stvaranje "posebnog američko-ruskog mehanizma".
Još snimaka Vitkofa i Kirilova po Moskvi
Američka delegacija koju predvodi specijalni izaslanik Vitkof i Trampov zet Džared Kušner nalazi se u Moskvi, a prate je jake policijske snage. U međuvremenu, pojavilo se još snimaka na kojima se vidi kako je trenutno u glavnom gradu Rusije.
Ukrajina: Rusi iskoristili loše vreme, nisu osvojili Pokrovsk!
Ukrajinska vojska demantovala je da su Rusi osvojili Pokrovsk, uz svoje objašnjenje šta se zapravo desilo u tom gradu i otkuda ruska zastava tamo.
Bivši ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba: "Kijev mora da prihvati sporazum koji se nikome neće dopasti"
Bivši ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba izjavio je da Kijev mora da prihvati "sporazum koji se nikome neće dopasti" ukoliko želi da izbegne još mnogo godina sukoba sa Rusijom i potencijalni potpuni kolaps.
- Nalazimo se u situaciji u kojoj Rusija ima sposobnost da nas uništi, a mi nismo dovoljno snažni da se u potpunosti zaštitimo - rekao je Kuleba na konferenciji u Kijevu.
Jedino sporazum "koji se nikome neće dopasti", a koji bi predstavljao "taktički poraz i stratešku pobedu", mogao bi da spreči "još mnogo godina rata, čak i gore", dodao je bivši diplomata.
Irska obećava 125 miliona evra pomoći Ukrajini kao vojnu podršku i za energetiku
Irska je obećala dodatnih 125 miliona evra finansijske podrške Ukrajini, uključujući 25 miliona evra namenjenih obnovi i zaštiti njene ranjive energetske mreže.
Mišel Martin je izjavio da Irska želi da ponudi Volodimiru Zelenskom, tokom njegove posete Dablinu, ne samo reči podrške, već i konkretnu pomoć.
- Dodatnih 100 miliona evra vojne podrške biće obezbeđeno kako bi se Ukrajini pomoglo da izdrži neselektivne noćne napade ruskih raketa i dronova. Irska će takođe obezbediti 25 miliona evra za energetske potrebe Ukrajine kako bi se suprotstavila ciničnim i bezdušnim ruskim napadima - rekao je Martin.
Zelenski stigao na sastanak sa predsednicom Irske
Volodimir Zelenski upravo je stigao u Áras an Uachtaráin na sastanak sa irskom predsednicom Ketrin Konoli. Posetu je započeo potpisivanjem knjige gostiju, uz poruku zahvalnosti irskom narodu, naglašavajući da Ukrajina "vrednuje svoje prijateljstvo sa Irskom" i ističući posvećenost bližoj saradnji u "potrazi za pravednim i trajnim mirom".
Dimitrijev i Vitkof već napustili aerodrom
Nije bilo dugog zadržavanja na aerodromu, izveštač agencije RIA Novosti javlja da su Dimitrijev i Vitkof već napustili aerodrom.
Putinov izaslanik stigao na aerodrom da dočeka Vitkofa
Specijalni izaslanik ruskog predsednika Vladimira Putina, Kiril Dimitrijev, stigao je na aerodrom Vnukovo-2 gde će sačekati američku delegaciju ispred aviona.
Oglasio se Peskov
Portparol Kremlja, Dmitrij peskov izjavio je da će se sastanak između američke i ruske delegacije održati u Kremlju i da će početi u 15 časova.
Vitkof stigao u Moskvu
Stiv Vitkof, specijalni izaslanik Donalda Trampa za Ukrajinu, stigao je avionom u Moskvu. Sleteo je na aerodrom Vnukovo.
Rusija lansirala 62 drona na Ukrajinu, meta i grad na par kilometara od Moldavije
Ukrajinske vlasti saopštile su danas da je Rusija protekle noći lansirala 62 jurišna drona različitih tipova protiv Ukrajine.
Prema podacima ukrajinskog ratno vazduhoplovstva, 39 je oboreno ili ometano protivvazdušnom odbranom, preneli su strani mediji.
Ukupno je zabeleženo 20 napada dronovima na osam odvojenih lokacija.
U Odesi je pogođena energetska infrastruktura i administrativna zgrada, rekao je načelnik vojne administracije te oblasti Oleg Kiper.
Ruski napad je bio usmeren i na grad Bolgrad, nekoliko kilometara od Moldavije, gde su poremećene operacije na graničnom prelazu Reni-Đurđulešti sa Moldavijom, dodale su ukrajinske vlasti.
Poljski predsednik upozorava: "Nema sporazuma sa Rusijom, samo laži i razaranje"
Poljski predsednik Karol Navrocki izjavio je da istorijsko iskustvo pokazuje kako sa Rusijom ne može biti nikakvih sporazuma, jer Moskva deluje isključivo kroz laži i želju da slomi svoje protivnike, prenosi RBC-Ukrajina.
- Istorijski događaji su takođe lekcija za savremenu Poljsku i Poljake - sa Rusima, u 19. veku, u 20. veku i u 21. veku, nema sporazuma. Postoje samo laži, želja da se oduzme duh i želja za uništenjem. To je lekcija koju svi moramo naučiti, duboko verujući u poljske kadetske oficire, oficire i generale - rekao je Navrocki.
Vitkofov avion ušao u vazdušni prostor Rusije
Podaci sajta Flajtradar24 pokazuju da je Vitkofov avion ušao u ruski vazdušni prostor i približava se Moskvi.
Rusija vrši mobilizaciju na aerodromima
Ruske vlasti počele su da izdaju pozive za mobilizaciju građana koji pristižu u zemlju, posebno naturalizovanim državljanima, na velikim aerodromima širom Rusije, što je izazvalo zabrinutost zbog etničkog profilisanja i pravne nejasnoće.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije saopštilo je 19. novembra da je otvorilo dvanaest novih punktova za migracionu kontrolu na aerodromima u Moskvi, Sankt Peterburgu, Jekaterinburgu, Sočiju, Kazanju, Novosibirsku i drugim važnim gradovima.
Više o tome čitajte OVDE.
Objavljen snimak napadnutog ruskog tankera
Putin izdao novo naređenje ruskoj vojsci
Ruski predsednik Vladimir Putin posetio je komandni centar trupa koje su angažovane u ratu u Ukrajini i poručio da te snage moraju da se spreme za nastavak borbi i tokom ove zime.
- Putin je zahvalio komandantima i osoblju na informacijama na informacijama o uspešno izvedenim akcijama i kao cilj postavio obezbeđivanje ruskim snagama svega onog što im je neophodno kako bi izvodili vojne akcije tokom predstojećeg zimskog perioda - saopšteno je na Telegram kanalu Kremlja, a prenosi Korijere dela sera.
Više o tome čitajte OVDE.
Tanker sa ruskom zastavom napadnut kod obale Turske
Tanker "MIDVOLGA-2", koji plovi pod ruskom zastavom iz te zemlje ka Gruziji, napadnut je kod obale Turske, članice NATO.
Britanski Indipendent prenosi da su to objavile turske pomorske vlasti koje su navele da nije povređen niko od od 13 mornara na plovilu koje prevozi suncokretovo ulje.
Navodi se da je tanker napadnut na 130 kilometara od obale, ali bez navođenja drugih detalja.
Turska televizija NTV je objavila da je u napadu korišćen dron kamikaza.
Evo gde je danas Zelenski
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski dolazi danas u Irsku u prvu zvaničnu posetu, u pratnji prve dame Olene Zelenske.
Rusi objavili zauzimanje Pokrovska uoči razgovora u Kremlju
Kremlj je sinoć saopštio da su ruske snage zauzele grad Pokrovsk na istoku Ukrajine, ključno logističko čvorište za trupe pod komandom Kijeva, kao i Vovčansk na severoistoku, kao i da je Putin obavešten o tome.
Objavljeno je i da je ruski predsednik Vladimir Putin posetio komandni centar trupa koje su angažovane u ratu u Ukrajini i poručio da te snage moraju da se spreme za nastavak borbi i tokom ove zime.
Ministarstvo odbrane u Moskvi objavilo je video snimak na kojem se navodno vide ruske trupe u Pokrovsku ili Krasnoarmejsku, kako ga Rusi zovu.
Raniji susreti Vitkofa sa Putinom
Ovim avionom je Trampov izaslanik do sada išao u Rusiju
Vitkofov avion poleteo za Moskvu
Ruska agencija Tas objavila je izjavu izvora iz kontrole letenja da je avion, za koji se veruje da prevozi specijalnog izaslanika američkog predsednika Stiva Vitkofa, napustio vazdušni prostor SAD i uputio se ka Rusiji.
Izvor je naveo da je avion poleteo s aerodroma na Floridi oko 1 sat noćas po lokalnom vremenu (sedam sati u Srbiji).